Krémy proti vráskám nejsou zrovna levnou záležitostí a časopis dTest zjišťoval, zda se vůbec vyplatí do nich investovat. Znamená vyšší cena vyšší kvalitu a liší se krémy proti vráskám od běžných krémů? Vyzkoušel čtrnáct denních krémů proti vráskám a zjistil, že většina z nich běžné hydratační krémy nepředčí.
Většina testovaných krémů proti vráskám stála od dvou do pěti set korun, u některých se však cena přehoupla hodně přes tisíc korun. Má smysl si připlatit? Podle závěrů dTestu ne. „Test denních krémů ukázal, že utrácet tisíce za krémy proti vráskám je zbytečné. Dva testované produkty měly v boji proti vráskám obstojné výsledky, ostatní krémy si však v redukci vrásek vedly prakticky stejně jako běžné hydratační krémy,“ říká Ondřej Jánoška, redaktor časopisu dTest. A navíc se ukázalo, že nejúčinnější výrobek v testu byl ten nejlevnější – Cien Day Cream Q10 za šedesát korun dostupný v prodejnách Lidl.
Výsledek testu není dobrá reklama
Každý testovaný výrobek hodnotilo třicet dobrovolnic ve věku od 31 do 70 let, v každé skupině byly ženy se stejným stavem vrásek, kuřačky i nekuřačky. Dobrovolnice používaly testované krémy pravidelně dvakrát denně po dobu čtyř týdnů. Ženy neznaly značku krému, který měly hodnotit.
Pro změření stavu vrásek podstoupila každá účastnice před započetím testu a po jeho ukončení vyšetření metodou FOITS, kdy se na pokožku promítá světlo, jehož částice jsou po odrazu zachyceny citlivou kamerou. Ta dokáže na základě odrazu vypočítat přesnou strukturu povrchu pokožky a ve 3D zobrazení dokonale zviditelnit vrásky. Zkoumala se i schopnost testovaných krémů hydratovat pokožku. Dostatečně hydratovaná pokožka je totiž důležitá v boji proti vráskám, nejen v prevenci vzniku, ale také při jejich redukci.
Výsledek zřejmě výrobce nepotěší: „Zhruba po měsíci používání krémů proti vráskám ženy ve většině případů nebyly přesvědčeny o jejich účinku. Ukázalo se, že žádný krém proti vráskám nedokáže zázraky a žádný tak nezískal velmi dobrou známku,“ shrnuje výsledky testu Ondřej Jánoška.
Stejných výsledků jako vítězný produkt dosáhl v redukci vrásek i druhý v pořadí Eucerin Hyaluron-filler za 500 korun. Hydratuje o něco hůře, zato je ale vhodný pro alergiky. Ostatních dvanáct testovaných krémů s vráskami bojovalo podle dTestu zhruba stejně jako obyčejné hydratační krémy.
Proti stárnutí?
Pokud se nechcete smířit se svými vráskami a utrácíte nemalé částky za krémy málem zázračné – alespoň podle reklamy -, přečtěte si, nakolik se dá věřit tvrzením o zpomalování stárnutí kožních buněk.
„Samotným některým kosmetickým výrobcům přišla varianta o zpomalování stárnutí kmenových kožních buněk buď legrační nebo příliš rizikovou stran použití pohledem práva i medicíny. Přišli proto s tezí o ´revitalizaci´ těchto buněk,“ píše autor Jan Vavrečka. Jaký efekt vám zajistí výrobky takto označené?
Více: Zpomalování stárnutí vašich kožních buněk je kanadský žertík
Použité zdroje: TZ dTest