Vlákno názorů k článku Krevní skupina ovlivní váš život. Jen jíst podle ní je nesmysl od Radek John - Zdravím, omlouvám se. Nevím, proč odkazy s DOI...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 3. 2012 12:56

    Radek John (neregistrovaný)

    Zdravím, omlouvám se. Nevím, proč odkazy s DOI nefungují. Vždycky je před uvedením ověřuji. Tady jsou odkazy přímo ne weby příslušných periodik:

    http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ijc.25339/abstract

    http://www.nature.com/ng/journal/v41/n9/abs/ng.429.html

    http://www.pnas.org/content/104/44/17471.short

    http://www.biomedcentral.com/1471-2334/2/11

    Měly by být vidět aspoń abstrakty. Článek z Vesmíru i NewScientistu ze svého počítače vidím (první je ale placený SMS).

  • 8. 3. 2012 14:48

    Pavel (neregistrovaný)

    Dobrý den,
    Děkuji aspoň za zveřejnění těchto, rád si je projdu. Přišlo mi totiž, že jste moc argumentů proti této teorii neuvedl. Je to metoda, která se hojně využívá jak ve světě, tak i u nás, s velice pozitivními výsledky. A to je podle mého už samo o sobě dosti silné stanovisko. A vy v článku sice popisujete, že krevní skupiny mají na člověka jistý vliv, ale hned na to striktně ( bez nějakého delšího rozebírání ) tvrdíte, že je to teda naprostá lež a nemůže to fungovat. Při tom je to něco, čemu Vámi zmiňovaný američan věnoval celý život, navázal na úspěšnou práci svého otce a tudíž to opravdu není něco, co by si kdosi naprosto neznalý oboru vycucal z prstu. Také by asi bylo slušností uvést, že to nebyl jen američan, ale lékař-naturopat, takže o svém oboru toho musel vědět docela dost.
    A pokud je mi známo, je tato metoda používaná především jako doplňující kritérium při posuzování. Jak jistě víte, všechno v našem těle i kolem něj má na nás určitý vliv. Stejně jako je pro posouzení vhodného jídelníčku a životního stylu důležité posoudit prostředí ve kterém člověk žije, a vzít v úvahu jeho onemocnění, popřípadě potíže, se kterými se potýká, tak stejně tak může být důležitá i krev, která v nás proudí. Jde o to, že je to provázané. To, že máme konkrétní krevní skupinu je úzce spojeno s tím, jak náš organismus vypadá. Že máme k něčemu náchylnosti, určitým způsobem vstřebáváme látky ( jistě víte, že lidé se velice liší v tom, jak dokáží látky vstřebávat, proto se také často stává, že například pacient, který si stěžuje na bolesti kloubů, ve skutečnosti přijímá dostatek vápníku a draslíku, ale jeho organismus je špatně vstřebává v té formě, ve které je přijímá ) - to, jak vstřebáváme látky a jaké látky a v jaké podobě může být tím pádem spojeno s krevní skupinou. Naopak tedy můžeme po nějakém ověření a delším zkoumání ( což si myslím, že dvě generace, kteří se tomu celý život věnovali, nejsou úplně krátká doba ) říci, že když tedy máme určitou krevní skupinu, může to ovlivnit náš životní styl, to, jaké látky pro nás budou vhodné a tudíž i jaké živiny pro nás budou vhodné.

  • 8. 3. 2012 16:05

    Mary (neregistrovaný)

    Zajímám se o své zdraví a už jsem se setkala i vyzkoušela některé alternativní metody, které mi pomohly vyléčit si nějaké neduhy. O stravování podle krevních skupin jsem slyšela, ale nedbala. Asi před rokem se mi dostala do rukou brožurka, kde jsou tabulky krevních skupin, a všechny běžně známé potraviny a ingredience, označené jako plus (vhodné), neutrální, nebo minus (nevhodné). Pro zajímavost- všechny potraviny, které opravdu ráda a s chutí jím (včetně bylinek a koření)byly pro mou krevní skupinu vhodné!!! To jsem zírala! Měla jsem radost, protože se mi potvrdilo, že chytré tělo si buď řekne nebo odmítne, úplně spontánně, nic nelámat přes koleno.

  • 9. 3. 2012 16:49

    Kybernet (neregistrovaný)

    Aha, a ta spojitost mezi krevní skupinou a způsobem látkového metabolismu je jaká? Podařilo se ji během těch dvou generací najít? Nebo aspoň důvod, proč by u všech všudy měl převažující druh stravy kódovat vlastnosti organismu na úrovni látkové výměny, ale dnes, o pár set tisíc let později, už se krevní skupiny objevovaly kupodivu na základě dědičnosti a stravou se už ovlivňovat nenechaly? Kde jsou nové krevní skupiny, reflektující existenci populárních dietetických směrů? A proč skutečná datace krevních skupin neodpovídá téhle dvěma generacemi prověřené teorii?
    Vážně to vypadá, jako by se proti vám příroda spikla, ještě štěstí, že autor neuvedl dostatek zdrojů a jeden dokonce nefunguje, he! To se tu aspoň hned člověk cítí jako doma v Blesku, že (viz komentář níže).

    Nic naplat, lidé jsou metlou lidstva.

  • 10. 3. 2012 1:05

    K. (neregistrovaný)

    Jakou spojitost má krev a látková výměna? Děláte si ze mě srandu? Otevřete si prosím učebnici biologie pro střední školy a pečlivě si jí nastudujte. Možná bude dokonce stačit nějaká učebnice přírodopisu pro základní školy, ale tam by to mohlo být vysvětleno velice povrchně.

  • 10. 3. 2012 7:34

    EC (neregistrovaný)

    Nebudte demagog, kolega nepsal o "krvi a latkove vymene", ale "krevni skupine a latkove vymene". Tak nas poucte, co o krevnich skupinach a jejich vlivu na latkovou vymenu rikaji ucebnice biologie nebo dokonce prirodopisu? Nebo zkuste najit nejaky vyzkum? Kdyz fakta nesedi k teorii, tim hure pro fakta?

  • 10. 3. 2012 11:31

    Giselher (neregistrovaný)

    Výzkum na toto téma je v počátcích, nicméně je pravda, že geny determinující aglutinogeny na povrchu ERC mají poměrně blízkou vazbu k některým genům na témž chromosomu, které ovlivňují metabolické dráhy, takže nejde zas o takový nesmysl. Geny se totiž nedědí tak úplně náhodně a nezávisle, jak by se někdy na první pohled mohlo zdát...

  • 11. 3. 2012 9:35

    EC (neregistrovaný)

    Mame tady na jedne strane jistou vedeckou hypotezu o ktere ani nelze poradne tvrdit, ze by resila problem vyzivy podle krevnich skupinm. Metabolicke drahy maji silne mlhave spojeni s vyzivou, krome slova metabolismus. Tuto hypotezu ceka navrch jeste dlouha cesta k jejimu vyvraceni ci prijeti.
    Na strane druhe pak dve generace snazici se najit pojitko mezi krevni skupinou a "spravnou vyzivou" a pri tom selhavajici. Jiste muze pokracujici vyzkum v oblasti genetiky prijit s nekterymi souvislostmi mezi krevni skupinou a metabolismem, ale silne pochybuji, ze vysledky potesi priznivce soucasne diety dle krevnich skupin, ktera je zaprve postavena na zcela chybnem teoretickem zaklade (coz by zase tak nevadilo) a zadruhe empiricky nikdy nepotvrzena (coz je zavaznejsi).
    Navrch se staci podivat, jak v teto oblasti jenom vsichni od sebe opisuji a nikdo se nesnazi udelat seriozni puvodni vyzkum.

  • 10. 3. 2012 12:54

    K. (neregistrovaný)

    A krev a krevní skupina spolu nijak nesouvisí?
    Krevní skupina je jakýmsi přesnějším určením hlavních vlastností naší krve.
    Krev v našem těle hraje důležitou roli v látkové výměně. Mimo jiné ale taky na všechno, co se nám dostane do těla reaguje určitým způsobem. Však takhle se zjišťují třeba alergeny a další nesmysly... zkoumá se, na co krev a jak reaguje. Tím pádem, máme-li zpřesnění krevních vlastností, můžeme blíže určit už na základě pozorování a zkoumání krevních vlastností jednotlivých krevních skupin, na co bude daná krev reagovat špatně a na co dobře. Z toho dost dobře můžeme udělat seznam látek ( včetně potravin koneckonců ), které pak můžeme uvést do doporučení pro danou kategorii lidí - samozřejmě, jak tu snad i někdo uváděl, je to něco, co by se mělo spíš brát jako doplněk, který nám toho může hodně napovědět, ale tvrdit, že je to totální nesmysl je popření základních znalostí ;)

  • 11. 3. 2012 9:24

    EC (neregistrovaný)

    Stale michate dohromady nesouvisejici veci. Alergicke reakce souvisi s imunitnim systemem a ten sice s krvi souvisi, ale ne s krevni skupinou. Nereaguje nejaka "krev" jako homogenni system, jehoz vlastnosti by determinovany krevni skupinou, ale jenom cast krve, jejiz vlastnosti s krevni skupinou nesouvisi nebo souvisi velmi vzdalene. Zkratka vytvarite jedno chabe a nikde neprokazane spojeni (krevni skupina - imunitni reakce) a pak pisete veci obecne pravdive, ktere radoby navazuji na ono chybne napojeni a snazite se tim neco "dokazat".

  • 11. 3. 2012 19:25

    K. (neregistrovaný)

    Nejde o to, že bych se snažila něco "dokázat" - snažím se jenom vysvětlit, že ta myšlenka není tak úplně zcestná a nevychází ( tedy podle toho, co o tom vím já od doktorů ) vyloženě z toho, že vám to má nadiktovat jídelníček, ale z toho, že se z toho dají zjistit látky, které budou vhodnější a látky, které budou méně vhodné + jak na ty které látky se bude reagovat + v jakém provedení = z toho dohromady opravdu můžete sestavit seznam věcí, které je nedoporučeno a doporučeno jíst. Jsou to obecné pravdy, které nemají dokázat, že je to stoprocentně pravda do posledního písmene, ale vyvrátit tu suprovou hypotézu, kdy autor ( a někteří komentující ) na základě totálního nic prohlásí, že je to naprostá blbost i když je zcela evidentní, že svou logiku to má. Navíc to "chabé spojení" krevní skupina - imunitní reakce nevytvářím já a není to zas tak chabé spojení ;) a to, že imunitní systém souvisí s krví, ale ouvejs nesouvisí s krevní skupinou je naprostá blbost ;)

  • 13. 1. 2015 19:25

    blabbol (neregistrovaný)

    To, co jste právě napsal, je jako byste se pozastavoval nad tím, proč se černým afričanům narodí v Evropě ( v mírném pásu) černé dítě a nikoliv bílé. Proč mají navrch geny, ačkoliv je známo, že se barva pleti vyvíjela na základě okolního prostředí..

  • 8. 3. 2012 18:56

    Radek John (neregistrovaný)

    Jinak stačilo jen vygooglovat samotné DOI. Napsal jsem špatně první část odkazu, ale identifikátor byl dobře. Místo http://dx.doi.org/10.1002/ijc.25339 stačilo dát do googlu jen 10.1002/ijc.25339 a byl byste doma.

  • 8. 3. 2012 19:04

    xyz (neregistrovaný)

    Což však není má práce, že? Myslel jsem, že Vitala je seriózní portál, ne obdoba Blesku.

  • 8. 3. 2012 19:15

    Radek John (neregistrovaný)

    To není. Já jen, že se na to dalo snadno přijít.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).