Jsem jednou z příčin, proč klesá objem prodaného chleba. A má to jedno jednoduché vysvětlení. Drtivá většina chleba, co se prodává je hnusná. Příliš mnoho zlepšovadel, nedopečené bochních, mražené a dopékané cosi. Chleba druhý den začne drobkovatět a nebo rovnou zplesniví.
Chleba si peču doma.
Přesně. Zatím ho vozím z Německa od malých pekařů, kdykoliv tam mám cestu.
Uvažuju ale o domácím pečení.
A rovnou přidám ještě jeden, pro mě dost podstatný důvod. V našem chlebu je neůměrné množství kmínu, který nesnáším a chutná mi naprosto odporně. Někdy tolik, že mám dojem, že kmín je na komoditním trhu levnější než pšenice a pekárny jím tak nahrazují dražší pšenici.
Protoze se na tom neda vydelat milion za prvni mesic, tak je to v teto zemi jako podnikani "nezajimave". Dalsi problem jsou absurdne predrazene ceny najmu nebytovych prostor. Zkratka je "lepsi" kdyz tam nebude rok nic, hlavne aby neklesla nerealna cena, nez aby ta byla nejaka pekarna co malo plati. To uz je prece lepsi herna, ta sype prachy hned.
Za dalsi za to samozrejme muze zoufala podpora maleho a stredniho podnikani v CR, ktera se neustale jen zhorsuje. Stejne jako silene chovani retezcu vuci drobnym dodavatelum. Ale to je porad dokola.
REDAKCE: a uz asi po stopadesate, opet vzkaz redakci proc se uz jednou nevzmuze na to, udelat rozhovor prave s nejakym takovym nemeckym pekarem ? Potom to srovnat s podobnym pekarem zde, pokud se vubec najde. Nebo snad o tom nesmite psat ? Ono to totiz pro CR dopadne dost nelichotive. Uz jen jak je mozne, ze v Nemecku to vychazi nakonec levneji ... :-)
Ještě zhruba před 10 lety nakoupila naše rodina kolem metráku a půl chleba ročně, bohužel stále méně jedlého (ať z velkých či malých pekáren). Pak se to v nás zlomilo a začali jsme si péct (žitnopšeničný) chleba sami doma v troubě z vypěstovaného kvásku a všem nám moc chutná. Možná by bylo zajímavé porovnat pokles prodeje chleba a změny v množství prodeje žitné mouky, případně chlebových směsí v maloobchodní síti. Odhaduji, že s poklesem prodeje chleba roste současně prodej žitné mouky a chlebových směsí. Je to smutné, kdyby mi někdo před 20 lety řekl, že vrcholem budování kapitalizmu bude, v případě chleba, návrat do 19.století k domácí samovýrobě, tak bych ho měl za blázna.
Vždyť domácí samovýroba funguje, tak proč to nedělat? Tolik času a práce to nestojí, navíc je to zábava a báječný způsob, jak zaměstnat děti.
Ostatně, každý by se měl alespoň z časti podílet na přípravě toho, co jí... nikoho určitě nenapadne vyhodit do popelnice zbytek chleba, na který vlastnoručně zadělával.
Mám to štěstí, že v našem městě lze sehnat chleba minimálně ze šesti různých pekáren (plus obchoďáky). Takže pokles kvality je tu opravdu dost pozvolný. Ale také je pravda, že postupně jsem byl zahnán k tomu, že kupuji jen jeden konkrétní prověřený dobrý chléb a "v záloze" mám "nouzovou variantu". A je mi vcelku jedno, jestli zaplatím o desetikorunu více či méně - při týdenní spotřebě dvou bochníků to není tak strašné.
Pokud se však i tyto dvě firmy pohorší, okamžitě přestanu chleba kupovat a buď si upeču vlastní nebo se obejdu bez pečiva. (A, samozřejmě, spotřeba chleba klesne o dva bochníky týdně.)
Nedávno byl o (ne)kvalitě chleba článek na seznamu, v diskusi lidé pěli ódy na domácí chléb pečený v normální troubě na plechu. Tak jsem vyzkoušela a vřele doporučuju - http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=29891