Dřív nebyl problém dodávat denně čerstvé pečivo. Asi nebyli pekaři líní. Doufám, že to opět přijde. U dopékaného pečiva nevím, zda v něm nejsou přidány chemikálie (asi jsou). Když už někde uvádějí složení, dočtu se takové perly, jako "prostředek na vylepšení mouky". To znamená, že použitá mouka není dobrá a musí se vylepšovat?! Když si doma peču chleba, ničím mouku vylepšovat nemusím.
U dopékaného pečiva nevíte, zda v něm nejsou přidány chemikálie - to zní, jako byste to u toho "čerstvého" věděl :-) Zrovna ten prostředek na vylepšení mouky se používá naprosto běžně i do toho "čerstvého". Mouka není špatná, ale měla by po umletí nějakou dobu "zrát", což je drahé, takže se to urychluje právě tímhle sajrajtkem.
"Důležité také je, že díky nedokončenému pečení zůstává v kaiserkách (nebo v jiném druhu nedopékaného a následně hluboce zamraženého pečiva) vyšší podíl vody, takže výrobek po finálním dopečení na prodejnách zůstává dlouho vláčný."
A taky je těžší za stejnou cenu (vyšší poměr vody k sušině), zůstává uprostřed "matlavý" a zásluhou přidané vlhkosti dřív chytí plíseň.
Nemluvě o tom, že v důsledku nevyrovnaných teplot těsta se střída hotového výrobku mechanicky odděluje od kůrky (viz např. chlebíčkové veky SPAR, po jejichž nakrájení získáme kolečka kůrky s dírou uprostřed, ze kterých by udělal chlebíčky snad leda Houdini).
Pane Havle, hodně lidí, i já, si doma dává do mrazáku pečivo, pro případ, že by došlo. Je to rozmražené raz dva a chutná normálně. Mám dojem, že jednou rozmažené potraviny už se ale nemají znovu mrazit? Nevíte, platí to i u pečiva? Už jen proto bych chtěla vědět, jestli pečivo z obchodu je čerstvé nebo někdy bylo zmražené. Děkuji za odpověď.
Důvodem, proč se rozmrazené potraviny nemají znovu mrazit, je myslím hlavně obsažená voda. Ta při domácím znovuzmrazení mrzne všelijak, čímž poškozuje konzistenci výrobku. Kdežto z výroby jsou potraviny hlubokozmrazené ve velmi krátkém čase, při teplotách, jakých doma nemáte šanci dosáhnout.
Na hotové pečivo k přímé spotřebě by domácí mrazení opravdu nemělo mít vliv, tam tolik vody není. Ale třeba u obalovaných polotovarů, knedlíků či hranolek je opakované mrazení znát, o zmrzlinách nemluvě.
Samozřejmě je důležité i to, že rozmrazení zmrazeného výrobku znovu nastartuje rozkladný proces, což má i při následném znovuzmrazení vliv na trvanlivost. Například mnohé plísně si libují i v chladu... proto je vhodné rozmrazený výrobek tepelně zpracovat ihned po rozmrazení.
Úplně pro všechny potraviny platí, že by se neměly mrazit několikrát – tedy i pro pečivo. Když už nic jiného, tak se střídáním teplot zhoršuje jejich nutriční hodnota, a pokud je zamražená potravina delší dobu v teple a „roztaje“, zvyšuje se riziko mikrobiální kontaminace a také klesá životnost takové potraviny. Něco jiného je, když máme například v mrazáku ovoce, na chvilku jej vyndáme, odebereme potřebnou část a opět dáme do mrazáku. V takovém případě je fakticky stále zamražené a na jeho kvalitu by to nemělo mít vliv.
Pokud se týká pečiva, pak rozmrazování jednou zamraženého pečiva je běžnou praxí, která pečivu neublíží, ale rozmražené pečivo by se mělo zkonzumovat a znovu již nezamražovat.
V současné době od sebe pečivo, které bylo zamražené a na prodejně dopečené, a pečivo, které bylo čertsvé a na prodejně rozpečené, nepoznáte. Jediným vodítkem je, že to jednou (ne víckrát) hluboce zamražené a dopečené vydrží déle, ale to zjistíte až po nákupu.
Pokud by ale začala platit vyhláška, o které jsem psal, pak se to, zda jde o čerstvé, nebo před dopečením zamražené pečivo, dozvíte. To může být pro spotřebitele praktická informace, a v tomto duchu by byla vyhláška pro identifikaci použité technologie přínosem.
Jediný problém je, že slovo „čerstvé“, tedy nikdy nezamražené pečivo, může v lidech evokovat pocit vyšší kvality. To je ale zavádějící, protože kvalitnější je, pokud je vyrobeno na moderních technologiích, vlastně to pečivo, které nebude moci být (oprávněně) jako čerstvé označeno, neboť byl hlubokým zamražením a následným dopečením na prodejně přerušen technologický proces výroby.
Petr Havel
Naivně bych si přála, aby bylo v prodejně jasně označené, zda jde o pečivo ČERSTVÉ, DOPÉKANÉ anebo ROZPÉKANÉ. S čerstvým ani dopékaným nemám problém, ale pokud se rozpeče, tak je po vychladnutí skutečně nepoživatelné, protože je "křupavé" tak, že je v podstatě tvrdé a hodí se opravdu leda tak na strouhanku... Jenže to poznám až poté, co pečivo zaplatím a zkusím požít. Nemůžu přece promačkávat (destruovat) housky ještě před zakoupením.
Tak si běž dohodnout označování s řetězcem, případně tam nenakupuj. Potřebu některých jedinců mít všechno "garantováno" bezzubými vyhláškami považuju za úpadek a ekvivalent žalování mamimce (státu), že mi Pepíček (řetězec) slíbil za stovku autíčko (čerstvé pečivo) a dostal jsem hovno zabalené v papíru (připálené rozpékané). Místo toho, abychom šli rozbít hubu Pepíčkovi (přestali nakupovat v příslušném řetězci).
No, kupovat to teoreticky opravdu nemusím, ono se dá žít i bez pečiva, eventuelně si za barákem založit vlastní lán pšenice a postavit mlýn a pekárnu... Víte, já nepotřebuji žádnou vyhlášku, já bych prostě jen a pouze chtěla vědět, co kupuju :) (Já vím, že je to naivní). Tvrdé housky si samozřejmě nekupuju, ale asi se i tak najde dost takových, kteří si je koupí, protože se pořád prodávají.
A vy mi místo toho vztekání radši napište, odkud máte kvalitní pečivo vy ;-) Dík.
"Kvalitu dopékaného zamraženého pečiva ostatně již začal objevovat i sám spotřebitel. Podíl tohoto pečiva na celkových prodejích každoročně roste.."
Bodejť by nerostl, když spotřebitel nemá jinou volbu. Většina národa nakupuje pečivo v supermarketech a nevím jak u vás, ale u nás ve Zlíně v podstatě nemám šanci koupit nedopékané pečivo, teda kromě těch klasických levných rohlíků..takže ne že by spotřebitel sám začal něco objevovat, ale v podstatě byl do tohoto byznysu řetězci natlačen silou...