Možno je pravda, že v domácej pekárni upečený chlieb nie je to pravé, orechové, ale ja som si zvolila túto možnosť preto,lebo som hľadala na trhu chlieb vyrobený s použitím celozrnej pšeničnej a žitnej múky ale bez dalších "múku zlepšujúcich prípravkov" a ďalších ečiek - čo som nenašla. A keďže chlieb mám rada a jem ho denne,rozhodla som sa že si ho budem piecť sama. Hneď som odmietla rôzne "chlebové zmesi", ktoré je dostať v maloobchodnej sieti - to si už môžem kúpiť rovno chlieb. Zmes si namiešam sama: okrem celozrnej pšeničnej a žitnej múky, pridávam aj varený zemiak, ovsené, sójové a pohánkové vločky, mleté ľanové semeno, slnečnicové semienka a rascu. Bohužiaľ používam zatiaľ len droždie, nie kvások, ale v obchode som našla kváskový chlieb len z bielej pšeničnej múky, takže považujem moju alternatívu za lepšiu. Ak niekto očakáva, že si v domácej pekárni upečie taký chlieb ako ho poznali naši starý rodičia,bude sklamaný, ale u mňa pekáreň plní svoj účel.
Pekárna má mnoho dalších využití - i na chléb pečený v troubě (nebo i jiné pečivo) si můžete nechat těsto vymístit v pekárně. Kynuté těsto na koláče všeho druhu už jinak než v pekárně nedělám, s ní je to v pohodě. Dále vařím džemy nebo třeba výborné rajčatové redukce (odslupkovaná vyzrálá rajčata, poctivá porce másla, rozpůlená cibule a sůl) - senzačně chutná k těstovinám. Škvařím v pekárně sádlo na škvarky. No a nakonec peču v pekárně občas i ten chleba. Z vlastní směsi a s vypěstovaným kváskem. A hádal bych se s autorkou článku o tom, že je ten chleba nekvalitní. Ostatně, copak dnešní chleby z profi pekáren jsou kvalitní? Některé o kvásku ani neslyšely, tmavé chleby jsou ve skutečnosti obarvené světlé s pár přisypanými zrníčky... Kvalitu aby člověk hledal s lucernou a spíš u malovýrobců.
Souhlas s Scalex.. umýchávám všechno těsto, vařím marmeládu, zapíkám těstoviny, brambory i zeleninu, peču závin s mákem a i ten chleba v něm dělám.. A když mám roztopenou troubu udělám jen těsto a chleba upeču pak v klasické troubě, ano je chuťově lepší. Je sice fakt, že klasickým kmínovým se srovnat nedá, ale já si peču zrničkovým a žitný a grahamový...což to co prodávají v obchodě za vysokou cenu mám doma za pár korun v daleko lepší nutriční hodnotě.. o bezlepkovým chlebě a jeho ceně v obchodě už vůbec nemluvím.
Taky bych se hádala s autorkou o kvalitě daného chleba, řekla bych, že pekárnu viděla pouze v krabici v obchodě a složení potravin jí moc neříká... Ale budiž, 100 lidí 100 názorů...
To že se nedá doma upéci kvalitní chleba může napsat jen majitel veké pekárny. Má strach , že si lidé začnou péct chleba sami. doma. Kvásek si připraví každý jednoduše sám,
chleba upeče lehce v troubě a s tím a ten z velkopekáren se s ním nedá vůbec srovnat. Po několika pokusech se zdokonalí.
Chleba je chutný a vydrží měký daleko déle i několik dní, bez různých éček a jiných přísad, které velkopekárny do chleba přidávaj, A i mouka se dá dneska ve mlýně levně sehtat a tak domácí chleba vyjde ani ne na polovic o proti kupovanému.
Domácí pekárna je rozhodně lepší alternativa, než průmyslově vyráběný chléb. Samozřejmě, je to byznys pro firmy, které vyrábí pekárny i směsi. Jestli do pekárny nasypete obyčejnou mouku + to co tam patří, výsledek bude lepší než chleba ze supermarketu - nedopečený, samá Ečka,... . Prostě pekárny, respektive prodejci si musí uvědomit, že ty svoje odpady=chleby neprodají tak lehce, i když je cena nízká. Není všechno jenom o ceně.
Za prve zminim, ze souhlasim s tim, ze opravdu ten pravej echt chleba se udelat v domaci pekarne neda. Presto ale tvrdim, ze si doma udelam lepsi chlep, nez je tech 90% chlebu na trhu.
Pekarnu sem porizoval prave kvuli tomu, ze kupovany chleb je druhy den bud hnusně gumovy, nebo rovnou plesnivy kvuli nedopeceni.
Samozrejme nekupuji hotove smesi, ale delam chleb z mouky, vody/mleka/podmasli, sul, cukr, kmin, kvasnice/kvasek, ocet, olej/maslo a pak si tam nasypu co mi chutna: slunecnice, cibulka, lneny seminko.
Chleb vydrzi mekky a vonavy priblizne 5 dni, jeho vylepseni mi dalo tak 10-15 prvnich peceni.
Jedine, co mi vadi je, ze nema takovou tu klasickou dobrou stridku. Ale porad je to lepsi nez shity typu konzumni chleb, kminovy a ja nevim co jeste. Kvalitni chleb se moc sehnat neda. Nemam dobrou pekarnu nikde v blizkosti okoli a jezdit hodinu jen pro chleba fakt nehodlam.
podařilo se mi "vyžebrat" kvásek v Globusu a peču chleba normálně v troubě na plechu. Důležité je předehřát troubu na maximum a po čase získáte tu zkušenost kdy je ta pravá chvíle teplotu snížit, nebo dát dospodu malou nádobu s vodou a podobně. Většinou peču chleba v pátek večer a až do úterka je naprosto skvělý (úterý je ten den kdy ho dojíme).
Taky peču v troubě.
Ze směsi kvalitní žitné a pšeničné chlebové mouky a vlastního kvásku, vypěstovaného z celozrnné žitné mouky. Chtělo to trpělivost ve vyladění těch správných poměrů, použitých ingrediencí a průběhu pečení, ale teď si trvám tvrdit, že dokážu upéct chléb o několik řádů lepší, než to, co se dá běžně koupit v obchodě nebo pekárně.
O (v článku zmiňovaných) nutričních hodnotách nemluvě.
Je ale potřeba se smířit s tím, že ruční pečení chleba je rituál, který zabere celý den.
Takto upečený chléb je chutný a bez problému poživatelný 7 dnů (uchovávaný zabalený v plátně).
"Vyžebrat kvásek v Globusu" ?
Kupte si celozrnnou žitnou mouku a za tři dny máte kvásek svůj vlastní a 3x lepší než z Globusu, bez všech těch regulátorů kyselosti, startérů a stoperů, které průmyslovým pekárnám zajišťují udržení technologického procesu. Návod podle kterého jsem se učil i já máte zde: http://kvaskovychleb.cz/doku.php?id=navody:navody
Článek zavání pekařskou lobby, obzvláště tou, která sama peče ledasco, jen ne chleba. Pro směsi si bohužel musím jezdit k sousedům do Německa, protože tam je na výběr celý regál a ceny jsou opravdu symbolické. Chléb kupuji celozrný z kvalitní mouky bez přídavků "zlepšovačů kvality". Vykyne vždy bez problémů a vydrží krásně pružný až pět dní, stačí ho zabalit do utěrky. Redakce se zřejmě nechá ovlivnit kdejakou tiskovou zprávou. Naše babičky pekly chleba podobným způsobem a podobnými postupy, takže jenom proto, že už chléb sami nehnětete, nenecháváte vykynout na kamnech, ale pomáhá vám v tom stroj neznamená, že to je špatně.
Tak tento dojem nás skutečně mrzí, protože informace získáváme prakticky výhradě od odborníků, byť někteří autoři, jak už to u novinářů obvykle bývá, jimi nejsou. Zrovna v tomto případě jste se ale myslím příliš netrefil, viz profil autora a máte-li zájem starý dobrý Google. Navíc - rozhodně větší váhu mají konkrétní příklady či výhrady, celkem by mě zajímalo, co je v textu konkrétně lifestylového, odborně chybného ap. Zdravím, LK, Vitalia.cz
Jaký je tento pán "odborník" je zřejmé už jen z toho, že píše, že do domácí pekárny je třeba "v pravý čas nasypat směs". Už jen tato věta svědčí o tom, že chleba v domácí pekárně nikdy nepekl, protože směs se do pekárny sype vždy hned na začátku, spolu s vodou.
Dále je článek vysoce tendenční v tom, že popisuje, jak kvalitní a promakaný je průmyslový chleba a fakt, že jde většinou o ošizenou záležitost, nad kterou by pravý mistr pekař hodil šavli, zmiňuje jen letmo a ještě to víceméně přiznává s tím, že vypíše těch pár posledních pekáren, které se ještě na kvásek nevykašlaly. A opět tendenčně, udělá z toho protiargument, že se kvásek přestává používat a přitom je to stoprocentní pravda.
Jenže tohle přiznat by zase neštimovalo s tím, kde se nám tvrdí, jak chleba bez kvásku je tak hrozně špatnej. Tak buď je a platí to jak pro domácí pekárny, tak i pro průmyslové a nebo není a platí to opět univerzálně.
Dále nářky nad tím, že v domácí pekárně je problém udělat chleba z kvásku opět svědčí o tom, že ten pán o pekárně četl možná jednou v Blesku. I ty nejlevnější domácí pekárny (v ceně kolem 800Kč v akci) mají program "těsto" a "pečení", takže je úplně normální dát ráno udělat těsto, přes den nechat uzrát a večer zvolit pečení a kváskový chléb je na světě. Aha, ale to se do článku také nehodí, že.
Dále pan demagog píše o tom, směsím "Pořád ale chybí klíčový žitný kvásek"). Dovolím si toho pána nazvat rovnou lhářem, protože jsem se byl podívat do špajzu a první směs, kterou jsem tam našel, samozřejmě sušený žitný kvásek obsahuje.
Asi už nepřekvapí, že v rámci svého tendenčního sdělení nám pán zamlčí, že se "celozrnné" průmyslové chleby dělají vesměs tak, že se vezme normální mouka, hodí se do ní pražený ječmen (!!), aby to získalo tmavou barvu a podobné prasárny, které nejsou ničím jiným, než podvodem na zákazníka více či méně umně provedeným potravinářským průmyslem.
Samozřejmě, že pekárny mají svá "ale", nicméně tento článek je jedním z nejhorších, který jsem zde četl, protože záměrně (že by byl někdo tak blbý nevěřím) zamlčuje negativa a zveličuje pozitiva na jedné straně (průmyslové pekárny) a naopak zveličuje negativa a zlehčuje pozitiva na straně druhé (domácí pekárny). Argumenty jsem vám uvedl výše.
Víte, profesionalita spočívá i v tom, že nahlížím (a říkám!) věci v realtivní úplnosti. Není prostě fér sestřelit domácí pekárny kvůli surovinám – všimněte si, že text je napsaný tak, jako by se v domácí pekárně nedalo péci jinak než z nějakých prefabrikovaných směsí. Přitom to není pravda. Znám lidi, kteří mají takovou pekárnu. Neznám nikoho, kdo by kupoval směs. Všichni nakupují mouku a dávají si s jejím výběrem i práci. Ovšem o směsích je polovina textu... (Jo – a samozřejmě, že i kvádr je tradiční chlebový tvar, možná tradičnější než dneska běžná šiška – v Rusku se peče hranatý odjakživa, šišky jsou u nás novum, pecen býval kulatý...)
Do pekárny házím jak směsi (bezlepkové, syn má alergii) tak i klasické suroviny. Zjistil jsem jediné: na pravý, vyloženě 100% kváskový se domácí pekárna moc nehodí. Takový chléb se zadělává víceméně jako dost "hutný", maminky a babičky, které těsto ručně míchaly dobře vědí, co takové neodfláknuté hnětení těsta vařečkou obnáší - je to na novou ruku nebo zánět šlach. Pokud se má takový chléb dělá skutečně podle klasické receptury z kvásku a ne droždí (kvasnic), tak to běžná domácí pekárna lopatkama neutáhne a pokud utáhne, tak vám dlouho nevydrží, protože zničíte buď motorek nebo umělohmotné převody
Ale ja v pekárne robím aj 100 % kváskový - nie je síce úplne rovnaký, ako keď ho pečiem iba v trúbe, ale je chutnejší ako s drožím.
Kvások samozrejeme rozbieham a prikrmujem pár hodín dopredu (a potom mi zase vydrží v chladničke ďalší týždeň). Samotné pečenie a kysnutie cesta potom ide rýchlejšie ako pri klasickom postupe - v pekáreň pri kysnutí udržiava vyššiu teplotu a chlebík je hotový "už" za štyri hodiny. Ak pečiem v rúre, bochník musí kysnúť 5 - 6 hodín.
Promiňte mi,ale nějak nechápu smysl tohoto článku. Chápu to správně jen jako komerční "tah" proti individualizaci potravinářského průmyslu. Jinak jen zcela bezobsažný. ""To znamená především absencí stopových prvků, celé škály enzymů"" enzymy a jaké stopové prvky má autor, prosím, na mysli. Jen pro upřesnění - enzymy a jejich propspěšnost pro lidský organismus se anulují při teplotě 38°C. Nerozumím, ale také tomu, že si autor spojuje domácí pekárny se sypkými směsi na pečení. Proč? Je snad tak těžké si připravit klasické popisované chlebové těsto? To snad nemyslí vážně...výhody jsou jednozdančně na straně domácích pekáren - čerstvost, kontrola surovin, aroma, cena, chuť. A regulaci pečení má každá druhá domácí pekárna...
Jojo, zajímalo by mne, kým je tenhle článek zaplacený:-))
Dobrý den, odpovím, na co umím. 1. "Proč autor spojuje domácí pekárny se sypkými směsmi na pečení. Proč?"
Protože řada lidí v domácích pekárnách tyto směsi používá. Podívejte se prosím na pořad, na který článek reaguje, odkaz je hned v prvním odstavci, jakým způsobem se tam směsi a pekárny prezentují.
2. "Je snad tak těžké si připravit klasické popisované chlebové těsto?" Je to rozhodně složitější a časově náročnější než použití směsi.
3. "Jojo, zajímalo by mne, kým je tenhle článek zaplacený:-))" Redakcí formou honoráře:-)
Zdravím, LK, Vitalia.cz
Paní Krbcová, je vidět, že jste buď nepekla v pekárně vůbec, nebo jste používala jen směsi. Nám trvá příprava vlastní směsi 5 minut :-)
Nechápu, co na tom kdo hledá složitého. Prostě sypete poměry a semínka máte dopředu nadrcené.
A k bodu jedna. V porovnání s tím, co se prodává v obchodech se chleba v pekárně upéct kvalitní dá, ale je vhodnější použít vlastní namíchané směsi.
Zdravím diskutující a přiznám se, že mě těší celá řada názorů, které v diskusi zazněly. Začnu od konce - že lze získat žitný kvásek přímo v pekárnách, není nic nového, a těší mě, že se tak stále děje v Michli, kde jsem řadu let pracoval. Jenže to je právě určitý problém - kvásel lze získat v podstatě jen tam, kde s ním pracují, což značně omezuje dostupnost tohoto důležitého komponentu k výrobě chleba. Těžko si ale lze v praxi představit, že by takto získávala kvásek většina spotřebitelů, na druhou stranu je to přímý důkaz toho, co jsem napsal - toiž že některé pekárny, včetně Michle, kvásek stále používají.
Velmi souhlasím s prvním příspěvkem - řekl bych, že je to skutečný odraz domácí praxe, stejně tak je pravda, což zmiňují mnozí z vás, že je praktické péci chléb doma v troubě. Stejně tak je pravda, že není nad to, podle svých potřeb si směs na pečení chleba připravit sám. Původní článek byl primárně zaměřen jako varování před nekritickým obdivem podomácku upečeného chleba z práškových směsí, a na tom trvám, stejně tak na tom, že tímto způsobem není možné klasický chléb se správnými "chlebovými" vlastnostmi vyrobit. A ještě k době, jak dlouho chléb vydrží v poživatelném a neplesnivém stavu. Opět je zde dominantním faktorem použití kvásku, mohu přitom z vlastní zkušenosti říci, že v Michli bylo v době, kdy jsem tam byl, možno vyrobit při použití tradičních technologií chléb, který vydržel několik týdnů, a brali si jej třeba horolezci na své výpravy do exotických Himálají... tím chci ale také říci, že v průmyslových pekárnách lze vyrobit chléb s mnohonásobně delší trvanlivostí, než je ten domácí.
A ještě k přejímání informací v různých článcích. Jsem si zcela jist, že řada údajů, které jsem v článku použil, nebyla nikde publikována,protože se o potřebné podrobnosti drtivá většina autorů, kteří o potravinách píší, takto do detailu nezajímá. Ani často nevědí, o jaký typ údajů by se vůbec zajímat měli...to je samozřejmě velká škoda, protože - a je pravda, že je v kraji zvykem opisovat jeden od druhého - se při takovém způsobu mezi veřejností šíří často zavádějící informace, které mají třeba jen jediný zdroj v původním článku ne zcela zodpovědného autora....
Přesně tak, souhlasím...
úplně nejzákladnější recept na kváskový chléb obsahuje pouze 3, resp. 4 suroviny - mouku (žitná, pšeničná chlebová), vodu, kvásek (což je zase jen mouka s vodou) a sůl. Toť vše.
Přidávání podmáslí, semínek, ořechů, otrub, TUKU apod. je už věcí receptů odvozených od toho základního.
Takže máte pravdu - do klasického - tradičního kváskového chleba tuk nepatří. To už pak jde o nějakou jeho variantu/modifikaci. Chuťově to není na závadu, každopádně nelze pak hovořit o jeho základní variantě. A myslím, že bez tuku se naprosto s klidem obejde - aj bez něj, pokud je udělaný poctivě, nevysychá, netvrdne, nedrolí se ani cokoli jiného.
Původní článek byl primárně zaměřen jako varování před nekritickým obdivem podomácku upečeného chleba z práškových směsí, a na tom trvám, stejně tak na tom, že tímto způsobem není možné klasický chléb se správnými "chlebovými" vlastnostmi vyrobit.
Neváím co bylo primární zaměření ani jaký článek jsme četli jestli ne ten původní, ale titulek mluví o domácích pekárnách a ne o práškových směsných ala babišovy dobroty, navíc se nelze vymlouvat jen na titulek, tato trapná snaha srovnávat dvě zcela odlišné věci provází celý článek.
Z toho důvodu vás považuji za do novináře převlečeného lobbistu, žumpu. Není to první takový článek od vás, takže věřím i tomu, že je to váš dlouhodobý záměr působení zde a redakce evidentně s tímto souhlasí, když vás tu nechá.
Nashledanou.
žádná domácí pekárna neupeče dobrý chleba - dokud jsem nezačala uhnětené těsto dávat do rozpálené trouby, jedli jsme jen jakou si vlhkou buchtu bez kůrky a to ještě ve většině případu "zdrclou". Jak by taky pekárna mohla nahradit pec, když se chleba začíná péct pozvolna, místo z prudka (teplota při zahájení pečení stoupá jen pozvolna a určitě nedosahuje požadovaných 280°C), pekárna má nahoře okýnko, kudy neustále vychládá, forma nepropouští vzduch, takže chleba je zvlhlý, automat neumí navhlčit povrch - takže nikdy nebude křupat... a navíc pekárna nemá "oči", aby poznala, jestli těsto náhodou "nespadlo". A taky je potřeba hlídat a upravit správnou hustotu těsta - pokud se spoléháte na "recepty pro pekárny", nemusí to vždy vyjít. Jistě budou existovat "dokonalejší" typy automatických pekáren, ale ty určitě nebudou v jedné míse těsto hníst a ve stejné píct a jejich cena bude pro běžného občana v nebeských sférách.
Tímto DĚKUJI AUTOROVI ČLÁNKU, PROTOŽE VNESL ALESPOŇ TROCHU SVĚTLA DO TAJEMSTVÍ, NAD KTERÝM SI MNOHÝ VLASTNÍK DOMÁCÍ PEKÁRNY LÁMAL HLAVU.
I my pečeme dobrý chleba v domácí pekárně. Samozřejmě nepoužíváme směsi, ale suroviny, kupujeme bio žitnou mouku. Kvásek si pěstujeme, není to zas tak složité. Náš chléb vydrží několik dní měkký a čerstvý. Nevšiml jsem si, že bychom v pekárně měli nějakou černou díru, v níž by se ztrácely nutriční hodnoty. Zajímalo by mě, kolik chlebů autor doma napekl a jestli jeho špatné zkušenosti nejsou dány spíše jeho nešikovností.
Autor je evidentně zkušený pekař a nevidím důvod, proč by se měl snižovat k použití nedokonalé domácí pekárny, která pec nikdy nenahradí. Ještě se tu nikdo nepřiznal, zda z domácí pekárny vyloudil chleba s pevnou, tlustou, křupavou, tedy poctivou chlebovou kůrkou - pokud vím z vlastních zkušeností i z chlubivých obrázků všech "domácích pekařů", z pekárny lze docílit pouze "buchty" s měkkým, ne-li rozbředlým povrchem.
Domácí chleba jsem nikdy sám nepekl, ale po spolehlivé informaci, že.......Supermarkety totiž pekaře tlačí do vratek. Chtějí mít až do večera
čerstvé pečivo v regálech, takže ráno přijede avie, vysype chleba a večer si z něj půlku odveze. Co s ním?
Rozmočí se, rozemele a přidá do nového těsta. Podle vyhlášky to sice mělo být nějaké mizivé procento
starého chleba, ale podle kolegů, kteří v takových pekárnách pracují, vím, že je to třetina a někdy až
polovina..............uvažuji o koupi domácí pekárny
Jelikož se pečení chleba doma věnuji už asi 4 roky, vám že chuťově vysoce kvalitní chléb se dá upéct jak v pekárně tak v troubě. Důležité je však do puntíku dodržet postup. Výroba kvásku je přitom tak jednoduchá, že ji zvládne kdokoli. Jediný problém je pokud si melete zrno sami doma, je proměnná vlhkost zrna v roce a s tím související dávkování vody ve směsi. Toto si ovšem během pár měsíců odzkoušíte. Pro zájemce jsem připravil návod na kompletně celozrnný kváskový chléb, který má konzistenci jako normální chleba (není tak hutný jako např. Moskva). Dále jsem si vyvinul postupy na upečení chleba ve stylu Francouského, český pšenično-žitný, žitný chléb, žitný prokvašený a jejich celozrné varianty. Návod naleznete na blogu http://www.9pramenu.cz/2012/08/jak-vyrobit-domaci-celozrnny-chleb.html
Jestli tento článek má prezentovat názor serveru Vitalia.cz tak po dnešku už sem asi nebudu chodit... Nebo raději budu věřit že jde o jednostranný výlev paní autorky a hodím to za hlavu? No nevím, takto by si redakce neměla zahrávat s pravidelnými čtenáři. Netvrdím, že chléb z domácí pekárny je perfektní (OK, nefalšovaný kvásek asi chybí), ale dovolím si tvrdit že je mnohem chutnější, kvalitnější a beztak i výživnější než většina chlebů co jde koupit v obchodech. Vždyť u nich ani člověk většinou neví, co v tom je. Doma si do toho dám to co chci.
nevěřte tomu, peču chleba už 6 let a ze surovin voda, mouky, med, sůl, kmín a kvasnice - chleba vydrží cca 10 dní, krájí se nožem v pohodě a chuť chleba nepostrádá i po 10 dnech.
( vlastní zkušenost z montáží )
Žádný prášek a směsi , proč taky ?
Ty hnusny chemicky náhražky v obchodech, kterým se říká "chleba", co se nedají druhé den jest, s chutí pilin, se s domácím nedá srovnat.
ten článek si asi koupily pekárny.
A jak poznáte kvalitní pekárnu ? Zkuste si do pekárny zajít a poprosit je o žitný kvásek. 98 % pekáren vám odpoví, že chleba dělají ze směsí a kváskový chleba nedělají. V horším případě chleba jen dopékají supermarkety.
Tak jak může být můj chleba nekvalitní ?
No já tedy peču celkem obstojný chleba (směsi nekupuji, mýchám mouky), ale opravdu dobrý je až vychladne a natáhne vlhkost.
Oproti chlebu z Tesca je chutnější a nikdy se mne ještě nezkazil i když jsem ho během delší doby nesnědl, což přiznávám je málo kdy.
Ale třeba na vypečený chleba z Alberta nemá, snad jen těmi semínky a ještě jen když je opražím.
Suma sumárum, domácí chleba se vyplatí. I když je teda pravda, že určitá údobí v roce nejím téměř nic z obilí, natož chleba. Teď mám už zase zásobu mouky, na zimu, a pomalu začínám znovu péct...
V obchodě, dnes chleba kupuji tak dvakrát do roka. S pečením domácího chleba experimentuji už delší dobu, pekárna nemá nijak závratné výsledky (dobrá, klasická, pekárnička - zařízení bez hnětačů a mísy - s mnohem dražším provozem stojí tak 7 a více tisíc korun), ale je ekonomická a výrobu činí méně pracnou. Pořídil jsem ji když Babiš chléb zdražil a jeho kvalita šla tak moc do prdele, že se mi tehdy běžně chleba do druhého dne zkazil nebo měl alespoň hnusnou chuť. Zřejmě ta doba ještě neskončila, otec nedávno kupoval v Tescu chleba a byl uvnitř nepropečený což zjistil během jeho krájení ještě v obchodě na tom jejich kráječi.
P.S.
Ještě jeden velký klad pro pekárničku - Co marmelád a povidel už nadělala...?!
P.P.S.
Pokud se někdo rozhodne pekárničku také pořídit, tak ať už sáhnete po jakkoli vybavené a naprogramované, musím vám jen doporučit trvat na funkci pauza. Občas je prostě třeba stroj zastavit a něco udělat či poupravit. Kamarádi mají pekárnu bez této funkce a já jsem při obsluze té jejich pekárný doslova šokován. Taková pekárna je opravdu dobrá jen na vysypání obsahu předem vám prodaného pytlíku se směsí na chleba.
Kvásek není třeba kupovat. Práškový nemá důvod být horší, než "stále živý". horšíZájemcům o žitný kvásek doporučuji tento zdroj informací http://www.kvaskovychleb.cz/doku.php
S kváskovým chlebem, i se samotným kváskem, je ale docela piplačka. Často nelze kváskový chléb v domácích pekárnách udělat snadno, tedy prakticky vůbec. Přinejmenším bez naučení se to metodou pokus-omyl, v dané konkrétní pekárně. Rozhodně nepočítejte s pečením bez dozoru.
Nezapomeňte si přečíst o biochemii kvásku, ať pochopíte, že kvásek nefunguje jen jako kypřidlo které chleba nadýchá.
Protože článek je otřesný a o ničem nehovořící, jako poslední roky (minimálně dva-tři) všechny články na Vitalii...
Dovolím si využít diskuse a dát vám ještě jeden tip. Už jsem procházel nejméně tři knížečky receptů, dodávaných spolu s domácími pekárnami a musím konstatovat že všechny uváděly nesmyslný poměr vody ke zbývajícím surovinám.
Nechte si od někoho kdo již chleba, ať již v chlebo-stroji nebo jiným způsobem úspěšně peče (na Internetu jsou i různá videa) ukázat jakou konzistenci má mít těsto, jak má v chlebo-stroji kroužit,.... Žádná mazlavá břečka v chlebo-stroji to rozhodně být nemá, i když vám všichni tvrdí že výsledkem bude chléb alá Moskva i bez žita.
Celej článek stojí za h...o.
Kdo si koupí domácí pekárnu a peče v něm výhradně s připravených směsí chleba - je na tom asi špatně.
Domácí pekárnu mám hlavně pro vlastní experimenty. A vím jistě co v chlebu je a jak chutná a vydrží nesrovnatelně déle (ale díky kvalitě se to často nestane to zkoumat).
Takže já trvám na svém že chleba byť z domácí pekárny je mnohem lepší z vlastních ingrediencí než běžně kupovanej (často rozmrazovanej).
koukám, že se hodnotil pouze chleba upečený ze směsí. to ale není objektivní. většina domácích pekařů si kupuje kvalitní mouky a dělá chleba podle své chuti. já sama používám již několik let svůj vlastní kvásek a kupuji pouze kvalitní celozrnné mouky. pravda je v tom, že chleba nevypadá jako klasický a nemá křupavou kůrku, ale kdo neochutnal opravdový domácí kváskový chleba z pekárny, nemůže posuzovat.
Zajímavý článek, řekl bych, takhle vypadá lobování. Je to asi tak, jako by bylo napsáno, že konzumní lihovina koupená v supermarketu či jiném obchodě, je kvalitnější než domácí slivovice. Samozřemě, někdy to i může být pravda, ale většinou ne. U domácího chleba, stejně jako u domácí slivovice mám vždy pod kontrolou co je součástí mého výtvoru. Ale jinak proč ne. Každý se musí rozhodnout sám.
Jenomže kvalitní chleba nedostanete ani v obchodě - určitě ne v řetězcích jako je Tesco, Carrfour, Billa, Kaufland a tak dále. Buď rozpékají starou zmraženou hmotu, nebo místo klasického kvašení používají probublávání těsta plynem a jiné triky, včetně podivného složení surovin. Výsledkem jsou chleba a ostatní výrobky, které sice pěkně voní i dobře vypadají, ovšem jenom na pultě. Jakmile to donesete domů a vychladne to, máte podivné "pekařské" výrobky, které ze všeho nejvíc připomínají umělou hmotu.
Problém mají i profesionálové - v jedné pekárně s vyhlášeným chlebem sami říkají, že už to není ono, protože dnes už neseženou mouku té správné kvality.
Určitě domácí pekárna taky neupeče chleba ideálně, ale pokud si člověk namíchá směs sám podle nějakého jemu vyhovujícím receptu bude to pořád lepší chleba než z průmyslové pekárny! Pokud třeba kváskový chleba v pekárně jenom umísí a pak ho upeče v troubě bude dokonalý. Na internetu je spousta webů kde recepty najdete.
http://domacipekarny.dama.cz/recepty.php?kat=48
http://domacipekarny.dama.cz/postupy.php?d=565
http://www.cuketka.cz/?p=11261
http://www.cuketka.cz/?p=11418
Ze směsi mě to ani nikdy nenapadlo péct, proč?
"že v domácích pekárnách navzdory doporučení z uvedeného pořadu nelze upéci chléb ani kvalitní, ani nutričně optimální, ani takový, který vydrží déle, než klasický chléb upečený v průmyslové pekárně za použití tradičních technologií" To je ale demagogie, která průmyslová pekárna ještě dnes peče klasickým způsobem? Tady je zajímavý článek http://life.ihned.cz/jidlo/c1-43526780-kde-koupit-dobry-chleba
Dříve jsem někdy koupil pokud jsem zrovna neměl čas Cvrčovický chleba, ale s tím jsem už taky skončil. Občas se tam objeví kousky starého chleba, posledně to bylo dost hustý viz. foto
http://img833.imageshack.us/img833/4978/imgcvrcovice.jpg
Ty kousky v chlebu páchly tak nějak žlukle asi jako hodně stará žluklá strouhanka a bylo jich tam požehnaně. To že se přidává v prům. pekárnách určité procento rozemletého starého chleba do těsta je dokonce v normě a dělají to asi všechny viz link nahoře ihned.cz.
Větší nesmysl jsem dlouho nečetl,že nejde upéci kvalitní chléb z domácí pekárny.Peču si chleba už tak sedm let a můžu vám říci,že chlebík, který upeču,mohu nazvat dortem,může se jíSt jen tak bez ničeho,občas jsem ho nabídl ženám v našem paneláku na ochutnání,při konzumaci jim uši jen kmitali,nad tou rychlostí.Musel jsem přestat,jelikož bych nic jiného nedělal,než pekl.Používám Předměřickou tmavou chlebovou mouku 20 dkg,pak obyčejnou hladkou půl kg,půlku pekařského droždí rozmíchaného ve vlažné vodě se špetkou cukru na kvásek,lžičku soli,2-3 lžíce octa,2-3 lžíce oleje,lžičku mletého a drceného kmínu,lžičku oregana,lžičku sušeného česneku.Mouku vložím do mísy a na sucho promíchám suché přisady,pak vložím do nádoby,přidám olej,ocet a vzejitý kvásek,.Nyní zásadní věc,vlažné vody jen tolik aby vznikla při míchání z těsta koule do níž zapíchnutý prst péruje.Já před vlastním spuštěním programu dřevěnou měchačkou prohnětu těsto,pozor zdání klame,že je tam málo vody,zkouším a promíchávám pokaždé.Přeji dobrou chuť
ja si namíchám směs sama koupím si pekařské droždí a lněné semínko dýnové mletý kmín a jiné a nechám si to v pekarně jen umíchat protože ja bych to sama neumíchala tak kvalitně vyklopím vytvaruji chleba a peču v troubě a potírám octovou vodou výsledkem je chleba chutnější a kvalitnější než co kupujeme v obchodech a hlavně nenajdu v něm zapečenou miš nabo brouka což se mi už parkrat stalo
Já mám tuhle domácí pekárnu http://domaci-pekarny.hyperzbozi.cz/moulinex-ow610131#.U4XI0KwzTlc a jsem spokojená! Zvládne i bezlepkový chleba, kynuté těsto i bagety. Navíc se dá nastavit i na menší množství těsta.
Pan "nezávislý novinář" vás zase krmí..
Stačí sledovat jeho články například o GMO.
http://www.vlastnihlavou.cz/semena-smrti-odhalene-lzi-o-gmo-dokument/