Vlákno názorů k článku Kvalitní chléb v domácí pekárně neupečete od PP - Občas si na Vitalii něco přečtu, ale odbornost...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 9. 2012 15:45

    PP (neregistrovaný)

    Občas si na Vitalii něco přečtu, ale odbornost autorů je bohužel na velice nízké úrovni a informace zde uvedené beru s nadhledem a obrovskou rezervou. Hold je to lifestylový web a ne odborný.

  • 21. 9. 2012 15:56

    Lenka Krbcova

    Tak tento dojem nás skutečně mrzí, protože informace získáváme prakticky výhradě od odborníků, byť někteří autoři, jak už to u novinářů obvykle bývá, jimi nejsou. Zrovna v tomto případě jste se ale myslím příliš netrefil, viz profil autora a máte-li zájem starý dobrý Google. Navíc - rozhodně větší váhu mají konkrétní příklady či výhrady, celkem by mě zajímalo, co je v textu konkrétně lifestylového, odborně chybného ap. Zdravím, LK, Vitalia.cz

  • 21. 9. 2012 23:36

    Jaromír (neregistrovaný)

    Jaký je tento pán "odborník" je zřejmé už jen z toho, že píše, že do domácí pekárny je třeba "v pravý čas nasypat směs". Už jen tato věta svědčí o tom, že chleba v domácí pekárně nikdy nepekl, protože směs se do pekárny sype vždy hned na začátku, spolu s vodou.

    Dále je článek vysoce tendenční v tom, že popisuje, jak kvalitní a promakaný je průmyslový chleba a fakt, že jde většinou o ošizenou záležitost, nad kterou by pravý mistr pekař hodil šavli, zmiňuje jen letmo a ještě to víceméně přiznává s tím, že vypíše těch pár posledních pekáren, které se ještě na kvásek nevykašlaly. A opět tendenčně, udělá z toho protiargument, že se kvásek přestává používat a přitom je to stoprocentní pravda.

    Jenže tohle přiznat by zase neštimovalo s tím, kde se nám tvrdí, jak chleba bez kvásku je tak hrozně špatnej. Tak buď je a platí to jak pro domácí pekárny, tak i pro průmyslové a nebo není a platí to opět univerzálně.

    Dále nářky nad tím, že v domácí pekárně je problém udělat chleba z kvásku opět svědčí o tom, že ten pán o pekárně četl možná jednou v Blesku. I ty nejlevnější domácí pekárny (v ceně kolem 800Kč v akci) mají program "těsto" a "pečení", takže je úplně normální dát ráno udělat těsto, přes den nechat uzrát a večer zvolit pečení a kváskový chléb je na světě. Aha, ale to se do článku také nehodí, že.

    Dále pan demagog píše o tom, směsím "Pořád ale chybí klíčový žitný kvásek"). Dovolím si toho pána nazvat rovnou lhářem, protože jsem se byl podívat do špajzu a první směs, kterou jsem tam našel, samozřejmě sušený žitný kvásek obsahuje.

    Asi už nepřekvapí, že v rámci svého tendenčního sdělení nám pán zamlčí, že se "celozrnné" průmyslové chleby dělají vesměs tak, že se vezme normální mouka, hodí se do ní pražený ječmen (!!), aby to získalo tmavou barvu a podobné prasárny, které nejsou ničím jiným, než podvodem na zákazníka více či méně umně provedeným potravinářským průmyslem.

    Samozřejmě, že pekárny mají svá "ale", nicméně tento článek je jedním z nejhorších, který jsem zde četl, protože záměrně (že by byl někdo tak blbý nevěřím) zamlčuje negativa a zveličuje pozitiva na jedné straně (průmyslové pekárny) a naopak zveličuje negativa a zlehčuje pozitiva na straně druhé (domácí pekárny). Argumenty jsem vám uvedl výše.

  • 23. 10. 2012 20:19

    Adéla (neregistrovaný)

    zkus si vyrobit chleba z kvásku, který si sám necháš vykvasit, a upeč ho v troubě místo v pekárně, a uvidíš ten nebetyčný rozdíl. čílíš se zbytečně.

  • 16. 2. 2013 1:08

    Roma (neregistrovaný)

    Adélo nezlobte se, ale Jaromír o voze a Vy o koze. Jeho příspěvek je přece o něčem úplně jiném. On se nevyjadřuje ke kvalitě domácího chleba z trouby a domácího chleba z pekárny.

  • 26. 9. 2012 0:01

    Lukajda (neregistrovaný)

    Víte, profesionalita spočívá i v tom, že nahlížím (a říkám!) věci v realtivní úplnosti. Není prostě fér sestřelit domácí pekárny kvůli surovinám – všimněte si, že text je napsaný tak, jako by se v domácí pekárně nedalo péci jinak než z nějakých prefabrikovaných směsí. Přitom to není pravda. Znám lidi, kteří mají takovou pekárnu. Neznám nikoho, kdo by kupoval směs. Všichni nakupují mouku a dávají si s jejím výběrem i práci. Ovšem o směsích je polovina textu... (Jo – a samozřejmě, že i kvádr je tradiční chlebový tvar, možná tradičnější než dneska běžná šiška – v Rusku se peče hranatý odjakživa, šišky jsou u nás novum, pecen býval kulatý...)

  • 18. 10. 2012 13:01

    Pavel (neregistrovaný)

    Do pekárny házím jak směsi (bezlepkové, syn má alergii) tak i klasické suroviny. Zjistil jsem jediné: na pravý, vyloženě 100% kváskový se domácí pekárna moc nehodí. Takový chléb se zadělává víceméně jako dost "hutný", maminky a babičky, které těsto ručně míchaly dobře vědí, co takové neodfláknuté hnětení těsta vařečkou obnáší - je to na novou ruku nebo zánět šlach. Pokud se má takový chléb dělá skutečně podle klasické receptury z kvásku a ne droždí (kvasnic), tak to běžná domácí pekárna lopatkama neutáhne a pokud utáhne, tak vám dlouho nevydrží, protože zničíte buď motorek nebo umělohmotné převody

  • 25. 10. 2012 12:08

    Hany (neregistrovaný)

    Ale ja v pekárne robím aj 100 % kváskový - nie je síce úplne rovnaký, ako keď ho pečiem iba v trúbe, ale je chutnejší ako s drožím.
    Kvások samozrejeme rozbieham a prikrmujem pár hodín dopredu (a potom mi zase vydrží v chladničke ďalší týždeň). Samotné pečenie a kysnutie cesta potom ide rýchlejšie ako pri klasickom postupe - v pekáreň pri kysnutí udržiava vyššiu teplotu a chlebík je hotový "už" za štyri hodiny. Ak pečiem v rúre, bochník musí kysnúť 5 - 6 hodín.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).