Používáte opalovací krém, mléko nebo sprej? To je dobře. A jak často? Velmi pravděpodobně méně, než kolik doporučují s ohledem na vědecké poznatky lékaři.
Schválně si ověřte své znalosti v našem kvízu, stačí kliknout na zelený obdélníček a můžete odpovídat.
Stav pokožky a rizika vzniku kožních nádorů zásadně ovlivňuje ultrafialové záření (UVA a UVB), tedy slunění bez patřičné ochrany, ionizující záření, chemické látky. Ale nejen to, riziko zhoubného bujení mimo jiné zvyšují i některé viry, roli samozřejmě hraje i kožní fototyp, vyšší věk či oslabená imunita kvůli léčbě onkologických nemocí.
Velmi rizikoví jsou lidé po transplantacích orgánů, pacienti HIV pozitivní, lidé užívající léky na potlačení imunity a ti, kdo měli papilomaviry,
vyjmenovala primářka Dermatovenerologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice Ivana Krajsová.
Podle ní by měl člověk na preventivní kontrole znamének u dermatologa probrat, jaké léky užívá, protože některé – třeba ty na vysoký krevní tlak – činí kůži citlivější na sluneční záření a zvyšují tak riziko vzniku zhoubného nádoru. Stejným problémem jsou chemické látky, které vylučují obklady a izolace, jimiž lidé opravují domy a chalupy.
PODCAST: Mazejte se kvůli slunci od dubna do října nejlépe třicítkou, doporučuje dermatoložka
První důkaz, jak ovlivňují chemické látky rakovinu kůže, objevili lékaři ve 20. letech minulého století u kominíků. Ti měli často rakovinu kůže na šourku ze zplodin z komína. Ve 30. letech se zase rozšířila léčba světlem a obliba solárií a zvýšil se významně výskyt melanomů a dalších kožních nádorů,
upozornila dermatoložka.