Léků na covid-19 dosud mnoho není, a tak politici raději zkouší lidi přemluvit na očkování, které vidí jako zatím jedinou cestu z přeplněných nemocnic a úmrtí na nový typ koronaviru. Aktuálně se v Česku podává třetí dávka vakcíny, většinou zatím jen seniorům či zdravotníkům.
Co se dozvíte v článku
Když pomineme léky, které potlačují pouze symptomy nemoci, jakými jsou třeba horečka, pak na léčení zbývají pouze monoklonální protilátky. Tedy uměle vyrobené proteiny, které se dokáží navázat na virus a omezit jeho množení v těle.
Jenže tyto léky jsou poměrně drahé – dávka pro jedno podání stojí kolem 40 tisíc korun a pacient za nimi musí do nemocnice. Podávají se totiž v infuzích, takže na lůžku člověk stráví třeba čtyři hodiny.
Monoklonální protilátky je navíc nutné podat v počátcích nemoci. Nejsou tedy určeny pro ty, kteří leží v těžkém stavu v nemocnici. A praktičtí lékaři na ně, zřejmě i s ohledem na cenu, posílají zejména rizikové pacienty. Tedy ty, kteří mají přidružené choroby, jakými jsou třeba cukrovka nebo roztroušená skleróza.
Do ČR míří Lagevrio, první lék na covid, který pacient spolkne
Příští týden se ale situace změní. Možnosti léčby covidu se rozšíří, protože do ČR dorazí lék s názvem Lagevrio, jehož účinnou látkou je molnupiravir.
„Přijdou dvě palety nového tabletového antivirotika molnupiraviru. To je 5760 dávek. A o týden později přijdou další tři palety. Výhodou tohoto léku je, že ho můžou pacienti užívat doma,“ oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém twitterovém účtu.
Pro koho je určen nový lék
- obézním lidem,
- seniorům ve věku 65 let a vyšším,
- lidem ve věku 55 let a vyšším, pokud jsou obézní, mají arteriální hypertenzi či jiná rizika,
- pacientům s chronickým onemocněním ledvin, jaterní cirhózou, imunosupresivní léčbou a imunodeficitem, plicními onemocněními, trombofilií, neurologickými onemocněními ovlivňující dýchání, diabetikům.
Zdroj: MZ ČR
Lék má podobu hnědočervených tobolek, které se polykají. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) tento léčivý přípravek snižuje schopnost viru SARS-CoV-2 množit se v těle. „Dosahuje to zvýšením počtu změn (mutací) v genetickém materiálu viru (…), a to způsobem, který zhoršuje schopnost viru množit se,“ uvádí SÚKL.
Lék nemá registraci, ale dostal výjimku ministerstva
Lék vyvinuly a uvedly na trh americká společnosti Merck a Ridgeback Biotherapeutics pod hlavičkou firmy Merck Sharp & Dohme. Evropská léková agentura jeho používání schválila podmínečně na konci listopadu. Plnohodnotné povolení pro evropský trh zatím Lagevrio nemá.
I proto zatím není přípravek Lagevrio registrován v Česku. Proto, aby se mohl distribuovat, potřebuje výjimku ministerstva zdravotnictví (MZ ČR). To mu ji udělilo 7. prosince. Platná je do konce srpna příštího roku.
Lagevrio se bude užívat pět dnů, bude pouze na předpis
Ve výjimce se uvádí, že lék je pouze na předpis a je určen pouze dospělým pacientům s mírným průběhem covidu, kteří jsou rizikoví (viz box). Není určen pacientům, kteří jsou s covidem hospitalizovaní.
Z rozhodnutí také vyplývá, že lék nebude moci předepsat praktik, ale vždy půjde o specialistu a vydávat jej budou nemocnice.
Dokument MZ ČR uvádí, že lék s molnupiravirem se užívá pět dnů. Každých 12 hodin si pacient vezme čtyři tobolky.
Mezi nejběžnější vedlejší účinky léku Lagevrio patří průjem, nevolnost, závratě a bolest hlavy. Laboratorní testy také ukázaly, že lék může ovlivnit růst a vývoj nenarozených dětí, proto jej nesmí užívat těhotné ženy či ty, které se o miminko pokoušejí.
Pro koho nový lék určený není
- děti,
- těhotné,
- ženy, které se snaží otěhotnět, a ty, které nepoužívají účinnou antikoncepci,
- kojící – kojení by se mělo po dobu užívání přerušit,
- pacienti, u nichž průběh nemoci covid-19 vyžaduje hospitalizaci
Zdroj: MZ ČR
Pochybnosti o účinnosti molnupiraviru
Jak připomíná server iDNES.cz, panel expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v USA nasazení tobolek doporučil váhavě, protože pouze u poloviny pacientů předešel hospitalizaci. Sám výrobce později upřesnil, že jeho účinnost je spíše třicet procent.
V rozhodnutí MZ ČR se píše, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) má k dispozici výsledky klinické studie, které říkají, že „přibližně jeden měsíc po zahájení léčby bylo hospitalizováno nebo zemřelo 7,3 procenta pacientů (28 z 385), kteří užívali přípravek Lagevrio, ve srovnání se 14,1 procenta (53 z 377) pacientů, kteří užívali placebo (léčbu neúčinným přípravkem); žádný z pacientů ve skupině Lagevrio nezemřel ve srovnání s osmi pacienty ve skupině s placebem“.
Lékem první volby, tedy i po dovezení molnupiraviru, zůstávají podle MZ ČR monoklonální protilátky, které je možné podávat pacientům od 12 let.