"admin" měl na mysli to, že řada lidí odmítá PET lahve jako obal na pivo, protože pivo z plastu by nepili.
A přitom chodi na "tankové" pivo, které by mělo být kvalitou na nejvyšší dosažitelné úrovni, srovnatelné s pivem z ležáckého tanku v pivovaru.
Problém je v tom, že pivo v tanku, je uloženo v plastovém pytli a je dopravováno plastovými trubkami.
To že pivo z tanku nechutná, není technologií tankového stáčení, ale konkrétním pivem. Bohužel hospody vybavené tanky, točí jen piva z velkopivovarů, která nejsou vařena klasickou technologií, ale kvašena c CKT, ředěna vodou (HGB) a uměle dosycována...
Lahvové pivo by tak strašné nebylo mě spíš štve,že jsou všechny hospody stejné a to tak že pivní europivácká hospoda má reklamu zřízenou pivovarem, takže název hospody nebo restaurace přebíjí pivní gigant.
V našem pivovarnictví je opravdu pestrost ještě že tu jsou firmy jako je WKH které pomáhají restauraterům vyhnout se těmto pivně gigantickým přestřelkám.
Autor si asi nejak neuvedomuje, ze kdyz si kupuje pivo v hospode, jeho cena ma trosku vice slozek nez pivo a sud, mimo jine:
* servirky
* kuchare
* uklizecku
* provozniho
* vybaveni hospody
* pronajem prostor
* energie, vodu, odpady
* zisk pro majitele
a na dalsi jsem urcite zapomnel. Porovnavat cenu piva v hospode a lahvace v obchode je asi tak inteligentni jako se divit ze 10km taxikem stoji 300,-Kc i kdyz naklady vlastnim autem by byly treba 30,-Kc.
Asi každý řešíme něco jiného pane. Absolutně nezpochybňuji položky, které jste popsal výše, ale ...
Trochu jinak:
Koupím si lahvové pivo nějaké značky za 8.50Kč.
Jdu si kupit sudové pivo od stejné značky a zaplatím 14,-Kč za jedno pivo(česky - koupím si sud z velkobchodu - ne od hostinského). Už mi rozumíte?
Absolutně neřeším provozní náklady restaurace ani zásady zdravého podnikáni.
A nebo také - hostinský nakupuje za různou cenu lahvové a sudové - na to chci upozornit.
A když si kupuje lahváč v krámě, platí:
* prodavačky
* skladníky
* uklízečku
* vedoucího
* vybavení prodejny
* pronájem prostor
* energie, vodu, odpady
* zisk pro majitele
Aha?
Samozřejmě, typický obchod nemá obvykle ve zvyku dotovat relativně levný salám a chleba z výnosů předražených nápojů. :-)
"Když mají v restauraci lahvové pivo lepší / oblíbenější značky než točené."
Pokud je obsah pípy i lednice stejný, dám přednost točenému, o tom žádná. Ale pokud točí nějaké pivo, které mi moc nejede nebo mají špinavé trubky, popřípadě je hostinský trubka, tak si často i připlatím za lahváče osvědčené značky (pokud bude vychlazený).
Důvodem rozdílných cen lahvového a sudového piva je cenová válka v hypermarketech. Pivovary jsou nucené prodávat lahvová piva s hypermarketech v podstatě pod cenou, takže zisk dohání na sudovém pivu (veškeré slevy v hypermarketech jdou na účet pivovaru). Pokud např. Gambrinus prodává lahvovou desítku za 6,9 Kč, těžko z toho má nějaký zisk (pro zajímavost: do hospod totéž pivo v lahvích dodává za dvojnásobnou cenu, takže hospodští ho nakupují v hypermarketech).
Jinak cena všech těch sklenic, tácků, ubrusů, slunečníků, které pivovar dává "zdarma" do hospod, je vzhledem k ceně odebraného piva v sudech zanedbatelná, takže to určitě není důvodem, proč by sudové pivo mělo být dražší.
Zavítal jsem tuhle do jedné hospody ve východních Čechách a připadal jsem si jako v ráji: pivo tlačené poctivým vzduchovým kompresorem ve sklepě. Mělo krásnou čepici máslové pěny, věc dnes již neznámou, která vydržela hodně dlouho. Bylo jemně sycené, ne jako dnešní "krkací" piva sycená CO2. Nebylo podchlazené, bylo tak akorát - a podávané na porcelánový tácek. To vše za 15 Kč. Litoval jsem, že mnoho dnešních mladých nikdy neochutnalo klasicky točené pivo a bylo mi jasné - je asi úplně jedno, jestli pít lahvové nebo točené moderním způsobem. Ani jedno není ono.
Představa hezká. Jenže to nejde všude. Představte si kompresor někde v městě vhánějící vám do piva výpary a zplodiny z výfuků, z kanalizace atd. Tam zůstává nejvhodnější dusík z tlakové lahve (ten se v pivu nerozpouští jako CO2). Navíc i z toho kompresoru utíká něco málo oleje. Ale to je asi nulanulanic a možná to chytí filtr.
Autor se nezminil o tom nejpodstatnejsim,proc by melo sudove pivo byt asi tak o polovinu levnejsi: manipulace a myti lahvi.Mycka lahvi je stotunova masina,lahvarna zabira tretinu vyrobnich ploch pivovaru,mycka,pasterizator a systemy dopravniku jdou na porizovaci cene do 40% ceny celeho strojniho zarizeni pivovaru,strasliva spotreba vody na myti lahvi a skrapeni v pasteuru,krychlove metry louhu sodneho kazdy tyden,odecet rozbitych lahvi,naklady na etiketovacku a etikety,naklady na plnici stroje a korunkove uzavery, naklady na pracovniky,sedici u kontrolnich zarivek na pase.To vse platime my, kteri pijeme pivo ze sudu, ktery se naplni na mycce za 50000 Kc a plnicce za 30000 Kc porizovaci ceny se spotrebou vody 6 litru na sud..
Ano, je pravda, že cena sudového piva je v průměru o 35% vyšší, než cena piva lahvového. Pivovary to vždy vysvětlovaly vyšším nákladem na sudové pivo-tj. zařízení restaurace(výčep, chlazení, nerezy) a podporou prodeje-sklenice, tácky, menuboxy apod. Ono hlavní finance, které mizí jsou cena za reklamu-90% reklamy je na točené pivo. Vyjímka jsou ty ovocné "piva"-ty propagují v lahvích, petkách apod. A ano, hospodský dostává většinou každých 5let nějakou finanční injekci od pivavaru. Ta je závislá na jeho výtoči-ale ony to nejsou extra závratné částky, když to do těch 5ti let rozpočítáte a gastronomie je hodně tvrdý bussines. Co si mnoho z Vás neuvědomuje, že pivovar zdražuje často 2x do roka-někdy o 0,3kč někdy o 0,5kč... kolikrát do roka Vám hospodský to pivo zdraží? Benzín zdražuje skoro ob den, rohlíky to samé. Zase na druhou stranu, pokud se hospodský smluvně neupíše má nárok na slevu sudového piva!!!