Příčinou laryngitidy bývá virová infekce. U dospělých může souviset i s kouřením či nádory hlasivek

30. 12. 2024

Sdílet

 Autor: Freepik.com/freepik
Laryngitida je zánět hrtanu, který může mít akutní i chronický průběh. Často bývá způsoben virovými infekcemi či nadměrnou zátěží hlasivek. Mezi příznaky zánětu hrtanu patří chrapot, suchý kašel, slábnutí hlasu, lechtání v krku a někdy i zvýšená teplota. Při léčbě se používají antihistaminika, protizánětlivé léky či kortikoidy. Důležité je také odpočívat, snažit se co nejméně mluvit a zvýšit příjem tekutin.

Co je laryngitida?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je laryngitida?
  2. Jaké má laryngitida příznaky?
  3. Léčba laryngitidy
  4. Laryngitida u dospělých
  5. Laryngitida u dětí
  6. Laryngitida u kojenců

Laryngitida je zánět hrtanu (laryngu). Nejčastěji vzniká v důsledku virové infekce, nadměrné zátěže hlasivek nebo podráždění. Hrtan se podílí v lidském těle na celé řadě důležitých funkcí, mezi které patří dýchání, kašlání, mluvení a polykání. Jedná se o chrupavkami vyztuženou trubici, která se napojuje na průdušnici. Pro tvorbu hlasu jsou důležité hlasivkové vazy, které jsou uloženy mezi štítnou chrupavkou a hlasivkovými chrupavkami. Mezi nejvýraznější symptomy laryngitidy patří proto chrapot, oslabení hlasu nebo jeho dočasná ztráta. Laryngitidy je možné klasifikovat podle doby trvání:

  • Akutní laryngitida: trvá jen několik dní až týden. Většinou navazuje na virovou infekci nebo onemocnění horních cest dýchacích. Tento typ laryngitidy se vyskytuje hlavně u dětí.
  • Chronická laryngitida: jde o onemocnění, které přetrvává delší dobu. Trpí na něj častěji dospělí, kteří jsou delší dobu vystaveni cigaretovému kouři a chemikáliím, případně pijí velké množství alkoholu.

U dospělých laryngitida obvykle nemívá tak závažný průběh, zatímco u malých pacientů může vypadat hodně děsivě. Objevuje se totiž znenadání a projevuje se záchvaty štěkavého kašle, kdy dítě sípe a lapá po dechu. [1, 2, 3, 45]

Jaké má laryngitida příznaky?

  • chrapot,
  • suchý dráždivý kašel,
  • oslabení až ztráta hlasu,
  • lechtání a řezání v krku,
  • bolest v krku,
  • sucho v krku,
  • obtížné polykání,
  • sípání při nádechu.

Projevy laryngitidy se zhoršují obvykle v noci, kdy člověk ulehne na lůžko. Pokud má nemoc těžší průběh, mohou se přidat i zvýšené teploty, horečka a celková malátnost. [6, 78]

Ztráta a zhoršení hlasu: jak se jich co nejrychleji zbavit? Přečtěte si také:

Ztráta a zhoršení hlasu: jak se jich co nejrychleji zbavit?

Léčba laryngitidy

Léčba zánětu hrtanu je symptomatická, to znamená, že se zaměřuje na zmírnění klinických příznaků. K tomu slouží níže uvedené léky:

  • Antihistaminika: laryngitida sice není způsobena alergickou reakcí, ale jako lék první volby (hlavně u dětí) se používají léky určené pro alergiky. Antihistaminika totiž působí proti otokům, takže poskytnou okamžitou úlevu a uvolní zablokované hrdlo.
  • Kortikosteroidy: tyto přípravky lékaři předepisují jen v naléhavých případech, pokud je otok skutečně rozsáhlý. Působí protizánětlivě a přispívají k tomu, aby otok rychleji opadl.
  • Protizánětlivé léky: ibuprofen, paracetamol a jiné protizánětlivé léky tlumí bolest a jsou vhodné v případech, kdy je laryngitida doprovázena zvýšením tělesné teploty.
  • Pastilky s islandským lišejníkem a jiné bylinné přípravky: cucavé pastilky pomohou zklidnit podrážděné hrdlo a zmírní bolest v krku.
  • Antibiotika: k léčbě virových laryngitid se standardně nepoužívají, protože proti virům nepůsobí. Ve vzácných případech ale může být zánět hrtanu bakteriálního původu, u kterého jsou antibiotika nezbytná.
  • Antimykotika: léky zaměřené na léčbu mykotických infekcí vyžadují laryngitidy, které souvisí s kvasinkovými nebo plísňovými záněty.

Při laryngitidě se většinou nedoporučuje užívat dekongestanty, protože by mohly ještě více vysušit sliznice a zhoršit jejich podráždění. Snažte se také nešeptat, protože to hlasivky namáhá paradoxně ještě více než normální mluvení. Pomůže vám naopak:

  • Vlhký vzduch: vyšší vzdušná vlhkost má pozitivní vliv na dýchací ústrojí. Pokud budete vzduch pravidelně zvlhčovat, bude se vám lépe dýchat. Do inhalátoru můžete přidat mentolový nebo jiný éterický olej.
  • Šetření hlasu: snažte se mluvit naprosto minimálně, a pokud potřebujete hovořit před větší skupinou, použijte mikrofon.
  • Zvýšený příjem tekutin: snažte se pít co nejvíce čisté vody, bylinkové čaje a minerálky, aby byl organismus hydratovaný. Vyhýbejte se naopak kávě, kofeinovým nápojům a alkoholu, protože vás naopak dehydratují.
  • Kloktání: vykloktání slané vody či Vincentky pomůže snížit podráždění hrdla a zmírní bolest.

Laryngitida může být nakažlivá, pokud je způsobena infekčními agens. Proto by měl pacient dodržovat zvýšená hygienická opatření, čímž se sníží riziko přenosu na další členy domácnosti. [9, 10, 11, 12, 13]

Zkoušeli jste někdy přestat s kouřením?

Laryngitida u dospělých

Zánět hrtanu bývá někdy vnímám jako hlavně dětská nemoc, ale může se objevit u všech věkových skupin. Je ale pravda, že u dospělých nemívá tak závažný průběh. Je to dáno tím, že dospělí mají širší dýchací cesty. Otok hrtanu jim proto nezpůsobí tak závažné problémy s dýcháním.

Častěji vzniká u lidí, kteří hodně namáhají své hlasivky, jako jsou učitelé, přednášející nebo zpěváci. Ve větším ohrožení jsou také kuřáci a alkoholici. Mezi další možné příčiny chronické laryngitidy u dospělých patří různé polypy, uzly na hlasivkách nebo nádory. Ve vzácných případech může být laryngitida plísňového původu. Ta se ale objevuje jen u imunokompromitovaných pacientů a uživatelů inhalačních steroidů. [14, 15, 16, 17]

Víte, kde je v lidském těle mandibula a kolik lidí má zelené oči?

Hltáte články o zdraví, čtete knížky o doktorech a sledujete seriály z lékařského prostředí? Tak to pro vás náš test možná bude až směšně lehký.

Laryngitida u dětí

Laryngitida u malých dětí mívá horší průběh v porovnání s dospělými. Většinou se jedná o akutní záchvaty štěkavého kašle, které se objeví zničehonic v noci. Tyto záchvaty mohou na první pohled vypadat opravdu hodně dramaticky, protože dítě lapá po dechu, sípe a vydává štěkavé zvuky. Rychlou úlevu od otoku hrtanu přinese v takovýchto případech chlad. Doporučuje se posadit dítě k otevřenému oknu nebo před otevřenou chladničku. Vhodné jsou také studené obklady na krk a pomalé pití studených nápojů. Pláč a křik jsou faktory, které podráždění hrtanu zhoršují, proto se snažte udržet dítě v klidu. [18, 19, 20, 21]

Laryngitida u kojenců

Kromě kašle, sípání, chraptění a jiných příznaků laryngitidy, které lze pozorovat u starších dětí, trpí kojenci navíc ještě zvýšeným sliněním. Pro kojence mohou být záněty hrtanu velice nebezpečné, protože mají v porovnání s dospělými mnohem užší dýchací cesty. To znamená, že mohou být snadněji zablokovány otokem a dítě se může začít dusit. V takovém případě je nutné okamžitě zavolat rychlou záchrannou službu. [22, 23, 24]

Zdroje: nih.gov, healthline.com, sciencedirect.com, mayoclinic.org, nhs.uk, clevelandclinic.org, harvard.edu, childrens.com, webmd.com, nzip.cz, stefajir.cz, medicinapropraxi.cz, pediatriepropraxi.cz, sancedetem.cz

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).