Australští vědci zjišťovali, co je zapotřebí k zachování šťastného manželství, a dospěli k závěru, že jen láska k tomu nestačí. Podle studie badatelů z Australské národní univerzity ovlivňují trvalost manželského svazku takové faktory jako věk dvojice, předchozí vztahy a dokonce i to, zda kouří, nebo ne.
Výzkumníci sledovali v letech 2001 až 2007 téměř 2500 párů – manželských nebo partnerských – aby zjistili okolnosti soužití těch, kteří spolu zůstali, a naopak těch, kteří se rozvedli nebo rozešli. Zjistili, že manžel o devět let a více starší než manželka se s dvakrát větší pravděpodobností rozvede. A stejně tak muži, kteří se oženili před pětadvacátým rokem života.
Dlouhověkost manželského nebo partnerského svazku ovlivňují také děti. Jedna pětina dvojic, která měla děti před manželstvím – ať už z předchozího vztahu nebo společné – se rozešla ve srovnání s pouhými devíti procenty dvojic bez dětí narozených před sňatkem.
Také ženy, které touží po dětech mnohem víc než jejich partneři, s větší pravděpodobností skončí u rozvodového soudu.
Rovněž rodiče dvojice hrají v jejím vztahu svou roli. Studie ukazuje, že přibližně 16 procent mužů a žen, jejichž rodiče se někdy rozešli nebo rozvedli, na vlastní kůži zažilo rozpad manželství. A to ve srovnání s deseti procenty těch, jejichž rodiče se nerozešli.
Není žádným překvapením, že roli hrají i peníze. Šestnáct procent respondentů, kteří připustili, že byli chudí, nebo kde manžel – nikoliv manželka – byl nezaměstnaný, se rozešlo, ve srovnání s pouhými devíti procenty dvojic s finančním zázemím.