Celulitida trápí až na výjimky jen ženy, a to hlavně s příchodem teplých slunečných dnů. Tento víceméně estetický neduh se projevuje hrbolatou pokožkou. Takzvaná „pomerančová kůže“ se přitom objevuje v jakémkoliv věku.
Jak vzniká celulitida. Příčiny a prevence
Při celulitidě dochází ke zvětšenému objemu podkožních tukových buněk, které jsou proti povrchu kůže vytlačovány. V tomto místě je pak omezen průtok krve a lymfy.
Vliv na ni má mnoho faktorů. Mezi nejčastější příčiny opět patří nedostatek pohybu, obezita, špatná strava, hormonální změny a užívání hormonální antikoncepce, nedostatečný pitný režim a další.
Jako prevence poslouží dostatečný příjem tekutin, ovoce a zeleniny. Oblíbené jsou také otužování a masáže dané lokality, které podporují krevní oběh. Existuje však i řada metod, jak s pomerančovou kůží bojovat.
Kosmetika i lékařské metody
Nejdostupnější, ale spíše podpůrnou formou jsou různé druhy krémů, které mají problematické partie zbavit estetických neduhů. „Dnes existuje mnoho více či méně účinných metod a přístrojů, které mají s celulitidou bojovat. Většina z nich funguje na podobném principu – podpoří krevní oběh v místě celulitidy, a tím urychlí látkovou výměnu,“ vysvětluje kožní lékařka Júlia Černohorská z Dermal Centre Mělník.
Výskyt celulitidy je však možné řešit i lékařskou formou. Návštěva odborníka vás může zbavit výskytu pomerančové kůže na dlouhou dobu v relativně krátkém čase. „U léčby celulitidy využíváme ultrazvuk, podtlak, mezoterapii, karboxyterapii, kryoterapii, laserové ošetření nebo radiofrekvenční ošetření,“ říká MUDr. Černohorská a dodává: „Pokud dáváme přístrojové lymfodrenáže u pacientů s chronickým žilním onemocněním, předepisuji jim venofarmaka, která mají účinky na mikrocirkulaci a lymfatický systém.“
Zdroj: TZ www.zilniporadna.cz