Příčiny a léčba průjmu
- Průjem, tedy zvýšení počtu stolic, které jsou řídké a často mají změněnou barvu, je velmi často způsobeno virovou nebo bakteriální infekcí.
- Může však souviset i s jiným onemocněním trávicí trubice nebo jiných orgánových systémů.
- Nekomplikované průjmové onemocnění je možné zvládnout bez pomoci lékaře (komplikací by byla například krev ve stolici, pohmatová bolest bříška u dětí aj.).
Tekutiny oslaďte, ale ne cukrem
- Základním principem při léčení průjmů je zajištění dostatečného příjmu tekutin. Dětem je třeba nabízet větší množství čaje než obvykle, je vhodné, bude-li čaj oslazen glukózou (glukopur), protože cukry mohou využívat buňky sliznice jako rychlý zdroj energie potřebný pro metabolické pochody a obnovu poškozených částí sliznice trávicího traktu.
- Sacharóza (tedy běžný cukr) se ke slazení nehodí, protože se může podílet na kvašení a zhoršovat tak střevní potíže.
- Mrkvový nebo rýžový odvar, starší pečivo a probiotika – to jsou pak další kroky, protože přechod na normální stravu by měl trvat několik dnů.
Dieta při průjmu
- Jezte častěji malé porce jídla (ideálně jídlo konzumujte každé dvě až tři hodiny).
- Vyhýbejte se potravinám, které nadýmají, především pak kapustě, květáku, okurce a luštěninám.
- Zeleninu je vhodné konzumovat vařenou nebo dušenou.
- Ovoci se spíše vyhýbejte, především tomu nadýmavému a nezralému. Zařadit můžete nastrouhané jablko s banánem.
- Doporučuje se konzumovat bílé pečivo – rohlíky, bagety, toustový chléb. Celozrnnému pečivu se naopak vyhýbejte.
- Vyřaďte z jídelníčku mléko a mléčné výrobky.
- Doporučují se potraviny bohaté na draslík a sodík, jako je rybí nebo kuřecí maso, brambory nebo mrkev.
- Vyhněte se smaženému a ostrému jídlu.
Homeopatika při průjmu
Možnostem, jak usnadnit průběh průjmového onemocnění, se věnuje i homeopatie. Výběr homeopatických léků ovlivňující průjem se řídí příznaky, které postižený vykazuje:
- Arsenicum album 9 CH je lék reagující na páchnoucí průjem (často po zkažených potravinách), kdy je postižený velmi slabý, bez chuti k jídlu, může i zvracet.
- Ipeca 9 CH – průjem s nevolností, s bolestí kolem pupku, stolice je žluto-zelená, zpěněná (u dětí je často velmi dobrým komplementárním lékem Chamomilla vulgarit).
- Podophyllum peltatum 9 CH – je lék na nebolestivou páchnoucí průjmovitou stolici s doprovodným hlasitým bubláním ve střevech.
Léky podáváme v rytmu stolice, vždy po 5 granulích.
Na doléčení průjmů je velmi důležitý krok zařazení homeopatického léku China 9 CH, a to 2× denně 5 granulí na jeden týden – lék reaguje na ztrátu tekutin, vyrovnává ionty vnitřního prostředí buněk.
Podávání přípravků doporučujeme konzultovat s odborníkem. Informace jsou pouze orientační. Většina homeopatických přípravků může být předepsána při několika odlišných onemocněních, v dávkování lišícím se podle charakteru nemoci, ale také podle konkrétního zdravotního stavu pacienta. Proto není možné uvést jednu přesnou indikaci a konkrétní dávkování u každého léku.
V případě jakýchkoli potíží, zhoršení či dlouhodobého nelepšení stavu vyhledejte lékaře.