Rýma se obecně projevuje zduřením nosní sliznice, zhoršeným nosním dýcháním, zvýšenou tvorbou nosního výtoku, kýchání, slzením očí, únavou.
Nejčastěji rýma vzniká následkem kapénkové infekce. Způsobují ji viry (zejména rhinoviry, koronaviry, influenza A a B a u dětí především adenoviry). Tento typ rýmy je provázen zvýšeným bezbarvým vodnatým výtokem.
Dalším typem je rýma bakteriální, která má často návaznost na rýmu virovou. Bakterie využívají oslabení sliznice nosu viry a začnou útočit. Tento typ rýmy je typický hustým žlutozeleným hlenem, který jde i lehce cítit.
Přečtěte si: Smrkat není důležité
Přírodní léčebné prostředky na rýmu
Průběh rýmy můžeme usnadnit pomocí přírodních prostředků a bez chemických léků.
„Rýmečkový“ čaj
Potřebujeme: 1 lžíci květu lípy, 1 lžíci květu bezu, 1 lžíci jitrocele, 1 lžičku kořene lékořice, 0,5 litru vroucí vody
Postup: Léčivky smícháme dohromady, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tato pitná kúra by měla trvat 7 dní.
- TIP: Všechny tyto bylinky můžeme koupit v bylinkářstvích, lékárnách či obchodech se zdravou výživou.
Medový křen
Potřebujeme: 2 lžíce najemno nastrouhaného křenu, 2 lžíce tekutého medu
Postup: Křen smícháme s medem a po dobu 5 dnů užíváme 3× denně 1 lžičku této směsi.
Zázvorový čaj prohřeje celý organismus
Potřebujeme:1,5 lžičky čerstvě nastrouhaného kořene, 1 lžíci čerstvé citronové šťávy, 2 lžičky medu, 3 dl vroucí vody
Postup: Zázvor přelijeme vroucí vodou a necháme ho 10 minut louhovat. Poté přecedíme a do čaje přidáme citronovou šťávu a med. Čaj můžeme popíjet 2–3× denně. Raději ho nepijeme nalačno, protože by nám mohl podráždit žaludek.
Odřený a ucpaný nos
Při rýmě se málokdy vyhneme odřenému nosu. Často ji provází také rozpraskané rty, který jsou běžným problémem v zimním čase. I na to je přírodní medicína – odřenou pokožku nosu a rtů zklidní majoránková mast.
Čtěte dále: Odřený nos je snad horší než vlastní rýma
Majoránková mast
Potřebujeme: 3 lžíce másla, 1 lžička majoránky (nejlépe v bio kvalitě)
Postup: Máslo rozpouštíme na mírném plameni, pak přidáme majoránku a za stálého míchání necháme 5 minut probublávat. Pak odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat. Přecedíme a nalijeme do nízké skleničky. Krém skladujeme v lednici. Jeho trvanlivost je zhruba 14 dní.
Ucpaný nos uvolní vhodná inhalace. Léčivé výpary působí obzvláště příznivě na sliznice nosní, které opět uvolňují. Inhalace se doporučují provádět 2× denně po dobu 5 dní.
Fenyklovo-anýzová inhalace
Potřebujeme: 1 lžíci semen fenyklu, 1 lžíci semen anýzu, 0,5 litru vroucí vody
Postup: V misce přelijeme semínka vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté si přehodíme přes hlavu ručník a po dobu 5 minut vdechujeme voňavou páru.
Levandulovo-šalvějová inhalace
Potřebujeme: 3 kapky éterického oleje z levandule, 3 kapky éterického oleje ze šalvěje, 0,5 litru horké vody (70 °C)
Postup: Do mísy nakapeme éterické oleje a přelijeme je horkou vodou. Hlavu nad mísou překryjeme ručníkem a zhluboka dýcháme.
Slaná inhalace
Potřebujeme: 1 hrst soli (nejlépe mořské), 0,5 litru vroucí vody
Postup: Do mísy nasypeme sůl, přelijeme jí vroucí vodou a vše necháme 10 minut odpočívat. Pak si přehodíme přes hlavu ručník a po dobu 5 minut vdechujeme léčivé výpary.
Nosní kapky ano, ale…
Prospěšné jsou také nosní kapky. Pokud je však kupujete v lékárně, dejte pozor na jejich složení a doporučené užívání – není výjimkou, že na nich vzniká těžká závislost. Některé nosní kapky obsahují takzvaná lokální sympatomimetika, která působí přechodné oplasknutí nosní sliznice, a tím zlepšení průchodnosti nosních průduchů a snížení sekrece z nosu, ale při nesprávném užívání vede tato látka ke vzniku závislosti.
Více: Pozor: Na nosních kapkách vzniká těžká závislost!
Bylinkové nosní kapky
Potřebujeme: půl lžičky květů heřmánku, půl lžičky jitrocele, 1 dl vroucí vody
Postup: Bylinky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté pečlivě přecedíme přes jemné sítko či plátýnko a 3–5× denně kapátkem aplikujeme po 2 kapkách do obou nosních dírek. Denně si vaříme čerstvý čaj.
Slané nosní kapičky
Sůl pomáhá při rýmě, především proti jejím nepříjemným doprovodným jevům. Uvolňuje rovněž nosní dutiny.
Potřebujeme: 1 lžičku mořské soli, 2 dl vroucí vody
Postup: Sůl přelijeme vroucí vodou a čekáme, dokud se sůl úplně nerozpustí. Potom 3–5× denně kapátkem aplikujeme po 4 kapkách do každé nosní dírky.
Co můžeme ještě udělat při rýmě
Slané výplachy nosu pomáhají rozředit hlen a uvolňují otok.
Slané výplachy nosu
Potřebujeme: 1 lžičku mořské soli, 2 dl teplé vody
Postup: Sůl rozpustíme v teplé vodě a pak slanou vodou naplníme malou stříkačku. Poté se položíme na pohovku, zakloníme hlavu a postupně si aplikujeme vodu do obou nosních dírek (do každé 1 stříkačku), až voda steče, tak pak se řádně vysmrkáme. Výplachy provádíme 2–3× denně po dobu 5 dní.
- Tip: Všechny tyto léčivé prostředky můžeme aplikovat souběžně.
Dbejme na dostatečnou vlhkost vzduchu. Vysychání sliznic můžeme zamezit zvlhčováním vzduchu. Nemáme-li žádný odpařovač či zvlhčovač vzduchu, můžeme si přes topení přehodit vlhké ručníky.
Cibule likviduje choroboplodné zárodky. Večer si položíme vedle postele 1 rozkrojenou cibuli (kterou ještě napícháme vidličkou). Silice spolehlivě vyčistí vzduch od choroboplodných zárodků a ještě nám pomohou, aby oteklá nosní sliznice splaskla.
Čtěte dále: Lepší než čistička vzduchu je někdy mokré prostěradlo