Do budoucna se to zdá být jasné: pokud poslanci teď v květnu schválí vyřazení konopí ze seznamu kontrolovaných látek, bude to znamenat, že zacházení s konopím nebude vyžadovat speciální povolení a pacienti budou moci dostávat konopí na předpis normálně v lékárně. A zdá se, že poslanci tuto změnu odsouhlasí.
Významně k tomu přispěla i petice více než deseti tisíc lidí, tedy hlavně pacientů a jejich blízkých, která politikům dorazila. Pak také podpora předních lékařů a dále možná i fakt, že to byli právě čeští vědci, kdo léčivé látky v konopí v šedesátých letech minulého století objevili. Prokázalo se, že endocanabinoidy v konopí se v mozku vážou na receptory, které koordinují pohyby těla a také tlumí bolest.
Pokud novinky, které nyní řeší poslanci, projdou, bude konopí k dostání normálně v lékárnách. Tam se bude nejprve dovážet, a později by se mělo u nás pod kontrolou státu i licencovaně pěstovat. Pacienti jej dostanou od lékaře na recept. Cena konopí na předpis má být zhruba 150 korun za gram.
Komu uleví léčivé konopí?
- pomáhá od chronické neztišitelné bolesti u lidí onkologicky nemocných
- ulevuje od bolesti pacientům s neuralgiemi či AIDS
- ve formě masti pomáhá pacientům s atopickým ekzémem
- zklidňuje třas lidí s Parkinsonovou chorobou a roztroušenou sklerózou
Dokud však nové zákony nejsou schváleny a neplatí, je léčivou marihuanu těžké sehnat. Své o tom ví Martina K., která trpí roztroušenou sklerózou. Konopí je lék, který jí pomáhá se vůbec obléct či napít a najíst, protože zastavuje neztišitelný třas rukou a zklidňuje pohyby. Kdyby k ní však přišla policie, mohla by ji zatknout, protože v jejím bytě je mnohem víc než zákonem povolený limit patnácti gramů marihuany. Martina ji vdechuje za pomoci speciálního přístroje s názvem vaporizér. „Je to nejrychlejší způsob, jak potřebné látky přecházejí do krve,“ vysvětluje.
Čtěte také: Legalizace marihuany je na spadnutí
Jak shánět konopí?
Sama si konopí nepěstuje, to už nedokáže, nemoc se stále zhoršuje, ale shání jej od člověka, který má malou pěstírnu a podobně pomáhá hned několika pacientům se stejnou nemocí. Mimochodem: zdarma. Tak to totiž zatím u nás s konopím pro léčebné účely je. Zatím funguje solidarita. Prozradit svůj zdroj však nemíní, protože se bojí, že po něm půjde policie. „Podívejte se do Olomouce na Dušana Dvořáka, ten s pěstováním konopí pro nemocné začal, taky ho rozdával zdarma a teď ho policisté tahají po soudech,“ říká žena. Má pravdu: legálně u nás pěstovat konopí coby malozásobitel nelze.
Kontakty na pěstitele, kteří konopí pěstují pro nemocné, se proto dají získat třemi způsoby: poradit vám může buď osvícený lékař. Nebo jiný pacient (Martina sehnala kontakt od jiného pacienta s roztroušenou sklerózou v čekárně u lékaře). Nebo pomůže obrátit se na iniciátory petice Konopí je lék či se podívat na stejnojmenné webové stránky www.konopijelek.cz. Tady se mimo jiné dají sehnat i semínka k pěstování zdarma, včetně návodů.
Nevýhoda vlastního pěstování konopí nebo spoléhání se na drobné pěstitele je jediná: nikdy nevíte, kolik léčivé látky bude obsahovat další várka. A to je právě výhodou legalizace konopí jako léku. Konopí z lékárny by mělo mít obsah potřebných látek kontrolovaný a standardní.
Jak si vyrobíte mast sami doma?
Sušené květy louhujte několik dní v čistém etanolu a vzniklý výluh pak odpařte. Poté, co alkohol zmizí, dostanete hnědozelenou vazkou kapalinu, kterou můžete vmíchat buď do lékárenské vazelíny nebo ještě lépe do rozpuštěného vepřového sádla.