Med je velmi zajímavým produktem včel. Ty létají z květu na květ a sbírají nektar, medovici a sladké šťávy obsažené v rostlinných orgánech. V úlu je pak obohatí látkami z vlastního těla, pozmění je ve svém trávicím ústrojí a uskladní v plátech. Přenášením z buňky do buňky med dozrává a zhodnocuje se. Další dozrávání probíhá i po zavíčkování buňky včelami voskovým víčkem. Jakmile je med zralý, včelař pláty z úlu odbírá a ty nahrazuje zase prázdnými. Med z plástů se získává vytáčením odstředivou silou.
Léčivé účinky medu
Alternativní medicína si medu velmi cení a používá ho k léčbě zažívacích problémů, snížení bolestivosti peptických vředů, regeneraci jaterní tkáně, posílení srdce a také coby přirozené projímadlo.
Tento sladký produkt včel funguje také jako lehký zdroj energie využitelné k rychlému zotavení unavených svalů a při vyčerpanosti organismu. Jeho hustá sirupová konzistence je výborná na zklidnění podrážděného krku a hlasivek.
Z čeho se skládá med?
Med má úžasné složení. Převažují v něm jednoduché cukry, především glukóza (30 – 35 %) a fruktóza (35 – 40 %). Obsahuje i menší množství vody (15 – 18 %), bílkoviny a aminokyseliny. Z vitamínů je to především C, A, B1, B2, B6, B12, D, K, E, dále flavonoidy, karotenoidy, organické kyseliny (jablečná, vinná, citronová). Z minerálních látek a stopových prvků jsou to draslík, fosfor, vápník, sodík, chlor, železo, křemík, hořčík, měď, síra a selen.
Med a alergie
Med ovšem může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Obvykle se projevuje do patnácti minut po jeho konzumaci. Typickými projevy jsou škrábání v krku, puchýřky na rtech a v dutině ústní, křeče v břiše, průjem. Abychom těmto nepříjemnostem předešli, je dobré si provést tuto zkoušku:
Vnitřní stranu předloktí si potřeme troškou medu a vše necháme třicet minut působit. Pokud se nám neobjeví žádná kožní reakce (zčervenání, pupínky, svědění) tak můžeme med „s klidným srdcem“ konzumovat.
- Doporučuji vždy upřednostnit med tuzemský před dovozovým z exotických zemí.
Med likviduje choroboplodné zárodky
Med má silné antibakteriální účinky. Řada nemocí je způsobena právě bakteriemi. Ty ke svému životu a rozmnožování potřebují vodu, teplo a zbytky buněk. Med je jejich velkým nepřítelem, poněvadž je složen s různých druhů cukru, které jim osmotickým tlakem odebírají potřebnou vodu. Tím bakterie pukají a nemohou se dále rozmnožovat. S odsávanou vodou se odplavují zbytky buněk a odumřelé tkáně. V medu je obsažená i aktivní glukózo-oxidáza neboli enzym štěpící glukózu za vzniku peroxidu vodíku. Ten ničí přítomné bakterie.
Med zklidňuje nervovou soustavu
Při stresových situacích či nervozitě si můžeme pomoci konzumací 1 lžíce medu, medového piva či medového mléka. Organismus obdrží rychlou energetickou vzpruhu a nervový systém se následně zklidní.
Medové pivko
Potřebujeme: 3 dl kvalitního černého piva, 1 lžíci medu
Postup: Pivo zahřejeme asi na 70 stupňů Celsia a poté do něj přimícháme med. Hotový nápoj popíjíme po douškách.
Medové mléko
Potřebujeme: 3 dl mléka (můžeme použít i rostlinnou variantu – rýžové, jáhlové, ovesné, sójové), 1 lžíci medu, špetku skořice
Postup: Mléko zahřejeme na 70 stupňů Celsia a poté do něj přidáme med a skořici. Popíjíme po douškách.
Med rozpohybuje lenivá střeva a posílí imunitu
Při potížích se zácpou si můžeme pomoci touto medovou kúrou…
Medová kúra proti zácpě
Potřebujeme: 1 lžíci kvalitního medu, 3 dl vlažné vody, 1 lžíci lněného semene
Postup: Med zalijeme vlažnou vodou a počkáme, dokud se úplně nerozpustí. Potom tímto nápojem zalijeme 1 lžíci lněného semene. A vše následně vypijeme. Tuto proceduru provádíme po dobu deseti dní. Poté preventivně 1× týdně.
Med posiluje imunitní systém, urychluje rekonvalescenci po krátkých i dlouhých nemocích. Můžeme ho konzumovat přímo nebo v nápojích.
Medový šejk
Potřebujeme: 3 dl mléka (můžeme použít i sójové, rýžové či ovesné), 1 žloutek, 2 lžičky kvalitního medu, špetku skořice
Postup: Všechny přísady dobře rozmixujeme, nalijeme do sklenice a nápoj podáváme dle chuti – vlažný či vychlazený.
Medové víno
Potřebujeme: 2 dl kvalitního červeného vína, 1 žloutek, 2 lžičky medu, špetku skořice, půl lžičky tlučeného hřebíčku (koření), půl lžičky tlučeného badyánu
Postup: Všechny přísady rozmixujeme, hotový nápoj popíjíme po douškách.
Med jako rychlá dezinfekce…
Med pomáhá hojení ran rychleji než mnohá farmaka. Zmírňuje otoky, v ráně ničí odumřelé buňky a bakterie a rovněž stimuluje tvorbu nových tkání. Na ránu naneseme tolik medu, aby byla celá přikrytá, vše pak zakryjeme gázou a zavážeme obvazem. Medový zábal měníme jednou denně a med z rány nijak neodstraňujeme. Tento postup opakujeme až do úplného vyhojení.
Med je třeba dobře uskladnit
Důležité je pravidlo: Pokud chceme zachovat všechny účinné látky v medu, nesmíme poškodit jeho původní složení. Řada cenných složek se téměř úplně zlikviduje například vysokou teplotou či dlouhodobým skladováním. Medu rovněž neprospívá kov, časté přelévání a sluneční záření. Měl by být uskladněn nejlépe ve skleněné či keramické dobře uzavíratelné nádobě a na tmavém místě.