Pro představu funkce a důležitosti ledvin na úvod trocha anatomie… Vylučovací soustava, jejíž jsou součástí, udržuje organismus v jemné rovnováze. Bez ustání kontroluje hladinu vody, soli a odpadních látek, filtruje krev a zajišťuje stálou tělesnou teplotu. Skládá se z ledvin, dvou močovodů, močového měchýře opatřeného svěračem a močové trubice.
Ledviny
- Mají tvar fazole, přitom vnitřní zakřivení vytváří prolákninu, konkávní vtažení. V této části vyúsťují krevní a lymfatické cévy, nervy a ledvinná pánvička do vstupní části močovodu.
- Obě ledviny leží v krajině bederní, vždy jedna po straně páteře.
- Každá ledvina je 10–12 cm dlouhá, 3–4 cm tlustá a 5–6 cm široká a váží 120–300 g.
- Základní funkční jednotkou ledvin je nefron, který se skládá z glomerulů (klubíčka kapilár) a z tubulů (systém kanálků). V glomerulech se filtruje krev a v tubulech se koncentruje moč, která pak odtéká z ledvinové pánvičky močovodem do močového měchýře a pak je vypuzována močovou trubicí ven z těla.
Funkce ledvin je těsně spojena s cévním systémem. Během jedné minuty proteče ledvinou množství krve dvojnásobně převyšující její vlastní hmotnost. V klidovém stavu je prokrvena jen část ledvin.
V ledvinách taky vznikají důležité hormony, které regulují krevní tlak, udržují náležité množství vápníku a stimulují kostní dřeň k tvorbě červených krvinek. Ledviny také produkují sekret zvaný renin, který přechází do krve a je dopravován tam, kde je nutné zúžit krevní cévy. Alarmující je skutečnost, že funkce u zdravých lidí slábne už od dvaceti let.
Jak poznáme oslabené ledviny
Nedostatečná činnost ledvin se projevuje hromaděním odpadových látek v krvi, které měly být odstraněny. Tento stav se nazývá urémií a projevuje se mnoha symptomy, jako jsou bolesti hlavy, závratě, zvracení, otoky, křeče, zrakové potíže, typicky zapáchající dech.
Pokud máme častější angíny, problémy s vlasy, pokožkou, nehty, trpíme na záněty čelních dutin, bolesti kolen (pravé koleno – dysfunkční je levá ledvina, levé koleno – dysfunkční je pravá ledvina), celoplošné ekzémy, upozorňuje nás naše tělo, že s našimi ledvinami možná není něco v pořádku.
Organismus funguje jako celek, vše je propojeno se vším
Alternativní medicína dává do souvislosti mozek a močový systém, počínaje ledvinami. Po těžkých operacích ledvin dochází často po deseti letech k onemocnění mozku, obvykle rakovině. Zkušenosti terapeutů neustále potvrzují fakt, že každé i sebemenší onemocnění močového systému se dříve či později projeví na určité mozkové činnosti. Například u záchvatů epilepsie bývají ve většině případů jakousi předzvěstí záněty močového měchýře bez zjevné příčiny. Při dlouhodobých komplikacích s močovým měchýřem zjišťujeme částečnou, někdy i větší ztrátu stability až po pády. Problémy s močovými cestami a ledvinami se vyskytují i u pacientů s Parkinsonovou nebo Alzheimerovou nemocí.
Sousedé močového měchýře a ledvin jsou slezina a slinivka. Zejména při dysfunkci slinivky, která doslova má pod „správou“ všechny sliznice v těle, to vede k tomu, že slizniční vazivo močového měchýře ztrácí pružnost. Močový měchýř a ledviny mají také vazbu na plíce a tlusté střevo. Není to dokonalé?
Čím bychom měli začít? Důkladnou očistou organismu
Najdeme si den, ve kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječí kyselku hořkou, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech. Tuto rychlou detoxikaci doporučuji provádět každý měsíc.
Pro vyčištění a regeneraci ledvin doporučuji čaj Jiřího Janči. Dá se pod tímto názvem koupit v nálevových sáčcích nebo dále najdete recept na přípravu. Nejlepší doba pro regeneraci ledvin je leden až únor, ale můžeme si ji provést kdykoliv.
Ještě nesmím zapomenout zdůraznit, že ledviny se mají tendenci „smršťovat“ a právě bylinky z uvedeného čaje je začnou nutit se opět roztáhnout a výkonně pracovat. Tak během ledvinové kúry někteří lidé pociťují bolestivost v oblasti ledvin, je to ale v pořádku.
- Očista organismu
Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (dá se koupit v lékárně)
Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 1,5 litru čisté neperlivé vody.
- Čaj na vyčištění a regeneraci ledvin – čaj Jiřího Janči
Abychom dokonale zregenerovali ledviny, je nutné 8 týdenní popíjení speciálně namíchaného čaje podle Jiřího Janči (dá se pod tímto názvem koupit v nálevových sáčcích). Nesmí se ani 1 den vynechat. Čaj se popíjí 3× denně šálek, musí být vždy čerstvý.
Potřebujeme: 3 hrsti natě celíku zlatobýlu (musí být použitý pouze tento druh celíku solidago virgaurea), 1 hrst natě přesličky rolní, 1 hrst natě truskavce ptačího, 1 hrst natě rdesna blešníku
Postup: Léčivky smícháme dohromady, čaj si připravíme tak, že 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a popíjíme.
- Ranní citronový nápoj
Tímto čistícím, posilujícím a zásaditým nápojem můžeme začínat každý den.
Potřebujeme: 3 dl vroucí vody, 1 lžíci čerstvé citronové šťávy
Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme po douškách nalačno. Pak bychom neměli půl hodiny nic jíst ani pít. Tento postup provádíme denně, po dobu 8 týdnů.
- Odvar z ječných krup posiluje činnost ledvin
Potřebujeme: 1 šálek krup, 4–6 šálků vody
Postup: Kroupy vaříme asi 1,5 hodiny, po uplynutí této doby je přecedíme a odvar z nich popíjíme po douškách denně, po dobu 4 týdnů.
TIP: Všechny tyto přírodní prostředky můžeme užívat souběžně.
Ledvinová dieta
Pro dokonalou regeneraci ledvin je nutné vynechat či omezit některé potraviny, jiné by naopak neměly v našem jídelníčku chybět.
Nevhodné potraviny při ledvinové dietě
- solená a kořeněná jídla, sójová omáčka a jiná dochucovadla
- potraviny s vysokým obsahem bílkovin, zejména červené maso, protože obsahuje hodně kyseliny močové
- smažená a pečená jídla
- bílá mouka, bílý cukr
- káva, černý čaj, kakao, čokoláda, alkohol, cigarety
- potraviny s velkým obsahem kyseliny šťavelové, například špenát a reveň
Naproti tomu je třeba do jídelníčku zařadit
- kvalitní celozrnné pečivo a rýži pro vysoký obsah vlákniny
- vařenou zeleninu a čerstvé zeleninové šťávy
- celerovou a petrželovou nať, mladé listy pampelišky a kopřivy
- důležitý je i dostatečný pitný režim, nejlépe čisté neperlivé vody
K posílení činnosti ledvin, ale i slinivky, sleziny a jater můžeme používat fazole, zejména červené, jsou vhodné jako preventivní i léčivý přírodní prostředek. Vysoký obsah vlákniny působí léčivě na střeva.
- Fazolový koktejl
Potřebujeme: 1 lžíci uvařených červených fazolí, 1 dl šťávy z mrkve, 1 dl šťávy z červené řepy
Postup: Přísady smícháme a společně rozmixujeme. Vzniklý nápoj můžeme popíjet místo svačiny či večeře.
Ledviny a aromaterapie
Na vyčištění a následovné posílení ledvin jsou výborné i sedací koupele.
- Jalovcová koupel
Potřebujeme: 2 lžíce rostlinného oleje, mléka, smetany, medu či mořské soli, 5–6 kapek éterického oleje z jalovce
Postup: Emulgátor (olej, mléko, med či sůl) smícháme s éterickým olejem. Směs smícháme s horkou vodou. Koupel by měla trvat 15 minut, provádíme po dobu 10 dní. Pokud budeme provádět celkovou koupel, nesmíme zapomenout na pravidlo, že srdce je vždy nad hladinou.
- Sedací koupel z mořské soli
Tato procedura je výborná při potížích s močovými cestami. Dezinfikuje, odstraňuje pálení a svědění. Přináší opravdovou úlevu.
Potřebujeme: 2 hrsti mořské soli, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou (ne horkou!)
Postup: Sůl rozpustíme ve vodě a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 2× denně po dobu 5 dní.
Ledviny mají rády teplo…
Ledviny jsou orgány, které potřebují prohřívat. Hýčkat teplem si je můžeme například pomocí solného polštářku.
Jak na to? Potřebujeme solný polštářek, ale pokud ho nemáte, můžete naplnit bavlněnou ponožku hrubou mořskou solí, pevně ji zavázat či zašít nití. Po dobu regenerace ledvin (ideálně po osm týdnů) si každý večer nahřejeme (na topení či v troubě) polštářek a na půl hodiny si ho přiložíme na oblast ledvin. Je to velmi příjemná procedura a ledviny si ji zaslouží.
Zdravé ledviny jsou totiž pro správný chod organismu naprosto nezbytné. Bez jejich dostatečné funkce nemáme nejmenší šanci vyléčit žádné závažné onemocnění. Právem si tak zaslouží každoroční regeneraci.