Vigantol je lék na předpis, důležitý zejména pro malé děti, kterým se ve formě kapek podává pro doplnění vitamínu D k prevenci křivice (rachitidy). Jak nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvádí na svém webu, od roku 2019 eviduje několik stížností na neobvyklou chuť tohoto léčivého přípravku. Odborníci upozorňují, že lék je přesto v pořádku a lze ho normálně užívat.
I u Vigantolu s houbovou pachutí účinnost a jakost zůstává
Uživateli byla pachuť popisována jako nezvyklá, houbová nebo kovová. Ani v podobných případech není ale podle SÚKLu důvod k obavám z užití léku:
„Tato hlášení byla prověřena a z pohledu SÚKL se nejedná o závadu v jakosti. Tato změna chuti léčivého přípravku rovněž nepředstavuje bezpečnostní riziko pro uživatele,“ uvádí lékový ústav.
To potvrzuje pro server Vitalia.cz i Martin Kopecký, lékárník a viceprezident České lékárnické komory: „Chuť nemá vliv na účinnost ani jakost léčivého přípravku,“ říká. Osobně se s podobnými výhradami uživatelů v lékárně zatím nesetkal, ale popisuje, jak by měla být podobná stížnost na neobvyklou chuť případně řešena: „Takto by měl být pacient (nebo jeho zákonný zástupce v případě dětí) informován v lékárně. Výměna balení není nutná.“
Pokud chce uživatel léku ohlásit neobvyklou chuť a podobně, může se obrátit na SÚKL, stejně jako v případě nežádoucích účinků léčiv.
K čemu se užívá Vigantol
- k zabránění rozvoje rachitidy (křivice) u dětí,
- při měknutí kostí (osteomalácii),
- jako podpůrná léčba při řídnutí kostí (osteoporózy),
- při léčbě poruchy funkce příštítných tělísek (hypoparatyreózy a pseudohypoparatyreózy).
Zdroj: příbalový leták léku
Důvodem pachuti je zřejmě používaný olej
Pravděpodobnou příčinou nezvyklé chuti je dle odborníků změna dodavatele pomocné látky (rostlinného oleje) v roce 2019. V budoucnu by již chuť měla být opět taková, na kterou byli uživatelé, respektive jejich rodiče v případě malých dětí, zvyklí:
„Držitel rozhodnutí o registraci plánuje uvést na trh nové šarže přípravku, kde bude opět změněn dodavatel pomocné látky tak, aby se pravděpodobnost výskytu neobvyklé chuti snížila,“ uvádí SÚKL.
V minulém roce se lékárny několik měsíců potýkaly s nedostatkem Vigantolu, ale dodávky byly zhruba od podzimu obnoveny. „Dodávky Vigantolu byly přerušeny několikrát, a to vždy z výrobních důvodů,“ vysvětlovala tehdy nedostatek léku na trhu mluvčí SÚKL Barbora Peterová.
„Zatím se zdá, že Vigantolu je dostatek. Poslední krátkodobé přerušení dodávek jsme zaznamenali v červnu 2020,“ komentuje aktuální stav Martin Kopecký z České lékárnické komory.
Odborná spolupráce:
PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
Praktikující lékárník a viceprezident České lékárnické komory