Prohlídkami ve dvouleté periodicitě se pouze pomůže těm, kteří "náhodou" mají rakovinu prostaty v době prohlídky v ještě léčitelném stádiu. Ostatní mají zase smůlu - nevím, co je na tom na více informací. Podobné je to s preventivními prohlídkami prsů, děložního čípku... Statisticky se zvýší počet zachycených raných stádií, ale spousta postižených má prostě smůlu.
Tento populárně naučný článek se tváří velmi optimisticky, ale problematika je bohužel podstatně komplikovanější a z pohledu pacientů podstatně méně radostná.
Urologie dosud nemá žádnou spolehlivou diagnostickou metodu, jak rakovinu prostaty v ranném stádiu spolehlivě diagnostikovat.
Ani PSA, ani biopsie spolehlivé nejsou a představují pro pacienty značnou psychickou zátěž.
:-(
manžel měl pravidelné kontroly prostaty a krevní odběry každý rok, pořád to bylo v pořádku. Až jednou, krevní antigen byl normě, se to p.doktorovi nelíbilo a udělal histologické vyš. Vyšlo normálně. Při příští kontrole po půl roce byla krev v pořádku, p.doktor ale udělal novou biopsii a byla to rakovina. Na onkologii tomu nevěřili, protože krev.testy byly normální,vyžádali si vzorky biopsie ke kontrole a už byl do týdne na operaci ,která trvala čtyři hodiny a museli mu odebrat i uzliny. Takže kontroly by měly být opravdu častější a nemělo by se jen spoléhat na krevní testy, které uklidnovaly nás oba.