Přinášíme pravidelné novinky tuzemských akademických institucí, které se vztahují ke zdravotnictví, výživě a souvisejícím tématům.
Nebojte se požádat svého lékaře o vyšetření hepatitidy C – apel českých lékařů už nemíří jen na drogově závislé, ale nyní i na ty, kteří si v minulých letech nechali amatérsky provést tetování nebo piercing, měli náhodný pohlavní styk s neznámou osobou nebo dostali krev či krevní deriváty před rokem 1992.
Nejen nemoc uživatelů drog
Nová studie vyvrací názor, že hepatitida C je výhradně chorobou uživatelů drog. Podle epidemiologického modelu v ČR žije až 40 tisíc osob s chronickou infekcí virem hepatitidy C, kteří nebyli pravidelnými uživateli drog a o své chorobě nevědí.
Hepatitida C
Závažná forma žloutenky, která ve většině případů nebývá včas rozpoznána a přechází do chronické fáze; poškozuje játra. Přenos probíhá především krví, někdy také prostřednictvím tělních tekutin. Na tento typ neexistuje očkování, vznikají ale nové účinné metody léčby.
Dlouho bez příznaků
Hepatitida C často nemá žádné výraznější příznaky a projeví se až po letech chronickým selháním jater nebo karcinomem jater, kdy jedinou nadějí pacienta na přežití je transplantace.
Dnes se již léky na hepatitidu C navíc nepodávají injekčně (v minulosti používaná injekční léčba byla opravdu dlouhá a nepříjemná, z toho důvodu se lidé měli i tendenci vyhýbat příslušnému testu), jedná se o osmitýdenní léčbu tabletami, která nebolí a má minimální vedlejší účinky.
Rizikové faktory u hepatitidy C
- užívání drog – injekčních či inhalačních
- tetování či piercing – zejména provedené v nevyhovujících hygienických podmínkách
- žloutenka C v rodině či blízkém okolí
- transfúze krve či krevní deriváty před rokem 1992
- zvýšené hodnoty jaterních testů
Poznámka autora: Jaký podíl pacientů vyžadujících transplantaci jater se vhodného orgánu vůbec dočká? A jaký je pak průměrný věk dožití po transplantaci? Možná by tato čísla ještě zvýšila závažnost apelu…
Zdroj: IKEM – Česko hledá 40 tisíc osob s hepatitidou typu C (.pdf)