Poslanci ve Sněmovně schválili ve třetím čtení novelu zákona o léčivech, která upravuje sdílený lékový záznam pacienta. Ten by umožnil lékařům, farmaceutům a zdravotnické záchranné službě nahlížet do údajů o předepsaných a vydaných léčivých přípravcích konkrétního pacienta. „Lékař již nebude odkázán pouze na informace o užívaných lécích, které mu poskytne pacient, kdy neexistuje záruka úplnosti a přesnosti takových informací. Díky sdílenému lékovému záznamu bude pacient významně více chráněn před nežádoucími lékovými interakcemi a duplicitami léků, které by mohly poškodit jeho zdraví,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Sdílený lékový seznam může zachránit život
Lékaři také snadno zkontrolují, zdali si pacient lék vyzvedl, či nikoli. A lékárníci budou moci díky náhledu do záznamu poskytnout přesnější poradenství v dávkování, zkontrolovat kombinaci s jinými léčivy a odhalit případné nežádoucí účinky.
Bohužel případy nežádoucích lékových interakcí nejsou dnes ničím výjimečné. V letech 2007 až 2017 došlo k více než 3,5násobnému nárůstu počtu hospitalizací v důsledku nesprávného užívání léků. V důsledku nežádoucích účinků léků dochází i k úmrtí, data hovoří až o dvou stech úmrtích ročně.
Galerie: Barvy léků taky léčí
Sdílet data o lécích ale nemusíte
Je nutné zdůraznit, že pacient bude mít vždy právo vyslovit se sdílením dat nesouhlas, případně udělit souhlas konkrétnímu lékaři. Prvních šest měsíců po nabytí účinnosti zákona bude přechodné období, které je určené pro představení jak samotného lékového záznamu, tak možností, jak udělit nesouhlas s nahlížením nebo selektivní souhlas jen pro konkrétního předepisujícího lékaře, široké veřejnosti.
Příprava sdíleného lékového záznamu pacienta byla konzultována s Úřadem pro ochranu osobních údajů tak, aby byla ochrana citlivých údajů o pacientech maximální. „Do lékového záznamu jsme zabudovali škálu preventivních i následných záruk technického i administrativního charakteru zajišťujících, že se k němu dostanou jen povolané osoby, a odrazujících i tyto osoby od neoprávněného zacházení s daty pacienta. Nahlížet do lékového záznamu bude dovoleno pouze lékaři, u něhož je možné prokázat, že pacientovi poskytuje zdravotní služby,“ doplnil ministr k tomu, jak bude systém zabezpečen.
Vetovat zákon může ještě Senát i prezident
Když zákon prošel i třetím čtením v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, aktuálně míří do Senátu, kde o něm proběhne obecná i podrobná rozprava a na závěr daný výbor přijme doporučující usnesení. Bude-li nadpoloviční většina přítomných senátorů s novelou zákona souhlasit, bude zákon předložen prezidentu republiky.
Stopnout či pozastavit novelu zákona o léčivech tak může aktuálně už jen Senát či prezident republiky. Pokud vše proběhne hladce, ministerstvo zdravotnictví prý vyvine maximální úsilí k tomu, aby byl sdílený lékový záznam pacienta spuštěn co nejdříve po schválení. S ohledem na aktuální stav a probíhající legislativní proces předpokládají, že bude spuštěn na začátku příštího roku.