Politiky projednávaný návrh, aby si lidé doma mohli legálně vypěstovat až tři rostliny konopí, nemění nic na tom, že i v budoucnu bude možné předepisovat lékařské konopí některým pacientům.
V Česku jsou dvě stovky lékařů, kteří k tomu mají oprávnění. Konkrétní ordinace si mohou pacienti vyhledat v mapě na webu pacientského spolku pro léčbu konopím KOPAC. Začátkem listopadu přitom mapa prošla aktualizací.
V mapě je nyní 202 lékařů a my se snažíme, aby to byli skutečně ti, kteří nejen mají zažádáno o povolení k preskripci, ale konopí skutečně předepisují, což víme ze zpětné vazby od pacientů,
říká předseda správní rady KOPAC Pavel Kubů.
Navzdory uvedenému Kubů dodává, že reálně léčebné konopí nyní předepisuje zhruba 170 lékařů. Ostatní povolení lékového ústavu aktivně nevyužívají.
Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) k 31. říjnu 2024 předepisovalo konopí 228 lékařů a užívalo jej 3817 pacientů. Za více než tři čtvrtě roku se na něj vydalo 4620 eReceptů a celkový objem v nich předepsaného konopí letos dosáhl 266 349,12 gramu.
Také SÚKL vložil informace o předepisujících lékařích do mapy. Najít ji je možné zde.
Počty lékařů
s oprávněním předepisovat konopí
Rok – počet lékařů
2018 – 18
2019 – 78
2020 – 170
2021 – 191
2022 – 213
2023 – 235
2024 (leden–říjen) – 228
Zdroj: SÚKL
Praktici konopí nepředepíší
Předepisovat léčebné konopí mohou lékaři některých odborností. Jde o dermatovenerology, geriatry, onkology, ortopedy, psychiatry, revmatology, internisty nebo lékaře paliativní medicíny.
Z dat SÚKL vyplývá, že za poslední čtyři roky lékařů každý rok přibývalo zhruba o dvacet. Letos ale dle předběžných statistik do října počet předepisujících lékařů stagnuje nebo bude poprvé v historii nižší než v roce předchozím.
Počet předepisujících lékařů se prakticky zastavil. Stalo se tak poté, co pro ně byla spolu s úhradou zavedena povinnost reportovat u pacientů jednou ročně průběh léčby,
vysvětluje si současný stav Pavel Kubů. Léčebné konopí pojišťovny hradí od roku 2020.
Mezi ty, kteří konopí zatím nemohou předepsat, patří praktičtí lékaři. Pacientské sdružení by ale rádo v budoucnu vidělo změnu. Snažíme se o to, aby každý lékař, který může předepisovat opiáty, mohl automaticky vydávat recepty i na léčebné konopí,
říká Pavel Kubů.
Video: Jak se pěstuje české léčebné konopí
Situace pacientů i po letech vázne
Pacienti už léta upozorňují na to, že podmínky pro léčbu konopím nejsou zdaleka ideální a prakticky od počátku váznou pod vlivem státních regulací, ať už těch, které svazují předepisované množství, nebo výši úhrady. Vadí především to, že léčebné konopí není hrazeno na základě množství účinné látky, ale na prostou gramáž sušiny nebo tekutiny v případě extraktů. Více o nesnázích jsme psali v tomto textu.
Podle Pavla Kubů se za poslední dobu pro pacienty zlepšilo jediné, a to dostupnost vysokopotentního konopí, které nyní již nemá výpadky, takže pro české pacienty je dostupné.
Právě to, že léčebné konopí se dle pacientského sdružení nedostane ke všem, kteří by jej potřebovali, případně ne v dostatečném množství, je důvodem toho, proč spolek podporuje legalizaci marihuany. U současného návrhu ze strany Ministerstva spravedlnosti se ale shodují s bývalým protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem, že ze třech rostlin konopí může být usušeno mnohem více rostlinného materiálu, než který má ministerstvo v plánu legálně povolit.