Možná i správně zde někdo poptává konkrétní příklady. Ty bohužel nemohu poskytnout a prezentovat v médiích. Bez osobních dat a reálií by byly stejně kverulanty prohlášeny za smyšlené. Mnoho rodičů si však dnes již skrytě (preventivně) nahrává lékaře v ambulancích. Tyto nahrávky opravdu existují a to v počtu stále se zvyšujícím. Rozumní lidé zajisté pochopí, že k tomu nelze uvést o moc více. Děkuji za pochopení.
Na doktora, který nedělá poctivě svojí práci si můžete naprosto legálně stěžovat a třeba o něm napsat i podobný článek jako je tento.
Nic vás neopravňuje j tomu porušovat zákon, protože existují zákonné prostředky.
Nebo snad chcete brát spravedlnost ( vlastně vaše pojetí spravedlnosti) do vlastních rukou?
Udělat to v USA (kolébce práva a demokracie) tak nejen, že to žádný soud nevezme a nesmí brát jako důkaz, protože byl získaný nelegálními prostředky, ale vy za to vyfasujete pěkný flastr.
tsd
O to smutnější je, že autor JV toto všechno ví a ještě mu to dělá radost. Přitom on sám se bojí uvést jakékoli jméno, aby se nedostal do problémů a do křížku se zákonem.
Jestli to riziko chcete vzít na sebe, prosím. JV je jako vojevůdce, který nekráčí v čele svých šiků, ale zezadu je popichuje, hlavně jen ať on nedojde úhoně.
tsd
Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ze dne 11.5.2005, sp. zn. 30 Cdo 64/2004 o připuštění důkazu nahrávkou telefonního hovoru - navrženým důkazem byl hovor tří osob, přičemž jedna z nich o nahrávání nevěděla. Nejvyšší soud dovodil přípustnost tohoto důkazu, když argumentuje tím, že ustanovení § 11 a § 12 OZ „poskytují ochranu jen těm projevům fyzických osob, jež mají osobní povahu. Osobní povahu proto – jak z logiky věci plyne – zpravidla nemají projevy, ke kterým dochází při výkonu povolání, při obchodní či veřejné činnosti.
Když lékař mluví s pacientem, tak podle vás jde o projev osobní povahy, podobně jako když se někdo baví o své rodinné situaci a soukromých věcech? Nebo jde z pozice lékaře o výkon povolání?
Z druhé možnosti plyne, že je možné lékaře nejen nahrávat, ale i nahrávku uveřejnit. Zákon chrání pouze soukromí, které je osobní povahy.
Možnosti pořizování záznamů
Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny jen při splnění těchto zákonem definovaných podmínek:
SE SOUHLASEM zaznamenané osoby,
bez souhlasu zaznamenané osoby na základě těchto zákonných licencí: Na základě zákonné úřední licence může být pořízen obrazový snímek či obrazový nebo zvukový záznam pro účely výkonu státní moci.
Pro vědecké a umělecké účely je možné pořídit podobiznu, obrazový snímek či obrazový a zvukový záznam.
Obrazové a zvukové záznamy lze pořídit i na základě zpravodajské licence, a to pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství.
"Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny jen při splnění těchto zákonem definovaných podmínek:
SE SOUHLASEM zaznamenané osoby,"
Pipinek sem dá judikát NS, který jasně říká, že toto se netýká rozhovorů, které NEJSOU osobní povahy, a vy sám sem poté nakopírujete zákon, který vás usvědčuje ze lží. Já se musím smát :-D
Melete nesmysly, názory lékaře se pořád týkají jeho rodiny a ne soukromého života, tedy toho, zda se rozvede s manželkou, co jeho děti a jak vychází s tchýní!
Nahrávat lze i bez souhlasu. Nebo mi uveďte jediný rozsudek českého soudu, který dovodil odpovědnost osoby, která si nahrávala někoho bez souhlasu, kdo mluvil o pracovních věcech týkajících se své profese.
Osobní názor není profesní názor, i když se týká profese.
Když se zeptáte lékaře jaký je jeho názor na očkování, musí vám odpovědět že dobrý, neboť jinak by se nezachoval lege artis a je to profesní názor.
Když bude mluvit o konkrétní diagnóze a vhodnosti očkování je to profesní názor.
Když se ho zeptáte "pane doktore a teď mi řekněte co si o tom soukromě myslíte jako člověk a ruku na srdce" pak je to soukromý názor, i když mluví o profesi. (a nemusí nutně mluvit o dětech a milenkách) Tak už to konečně pochopte a nesnažte se to zobecňovat. Pan autor v článku přeci píše přesně o této situaci a já také.
tsd
Už toho právničení nechte. Čím více se obhajujete, tím více jde pouze vidět, že tomu vůbec nerozumíte.
Porušení právních předpisů se nedopustíte skutkem nahrání si lékaře na záznam při výkonu jeho povolání a při poskytování veřejné služby vám. Takový záznam si pořídit můžete a především jej lze použít u soudu ve svůj prospěch, pokud je jeho obsah důležitý pro důkaz klíčových skutkových tvrzení. - Již z toho rozhodnutí Ústavního soudu vám mělo vyplynout že tohle možné a legální samozřejmě je. Nelegálním skutkem mohou být až některé způsoby použití takto pořízeného záznamu. Pokud by tedy autor nahrávky veřejně na webu vystavil MP3 nahrávku svého lékaře a komentoval to způsobem podívejte se na tu hrůzu, co si vůbec dovolí k rodičům na své ambulanci, nebo naopak podívejte se jakou hrůzu mi soukromě řekl očkování, ale nikdy se pod to ten srab nepodepíše veřejně, mohlo by v těchto souvislostech být pořízení záznamu hodnoceno jako protiprávní jednání protože bylo pořízeno za účelem ryze soukromým a nikoliv za účelem legitimní právní obrany. Není vždy pro právo podstatné co uděláme, ale s jakým úmyslem tak učiníme. Existuji legitimní účely určitého jednání a účely nelegitimní, které jej činí protiprávním. Prokazuje to právě to, co se záznamem učiníme. Někteří rodiče mi posílají tyto záznamy (nahrávky) s dotazem, jak a zda mohou tento svůj záznam použít například v ten prospěch jak dostat dítě do školky nebo jak odmítnout očkování a ubránit se sankci. Uvažují o svých záznamech a nahrávkách jako o budoucích důkazech ve svůj prospěch - a to je zcela legitimní. Nenaleznete je vystavené na internetu. A to je správně a nikoliv hnusné a zavrženíhodné. V některých případech je takový postup rodičů důležitý až nezbytný proti komerčnímu šmejdu, který Vás živí.
Nepíšu to tady jen pro Vás, protože Vy jste svým způsobem psychologická kuriozita. Mohlo by to ale zajímat i mnohé další - dospělé a ve svém okolí respektované čtenáře tohoto webu.