Názor k článku Česká lékařská komora chce varovat před léčiteli-šarlatány od Anonym - Se závěrem vašeho druhého odstavce souhlasím. Vezměme si...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 2. 2012 18:26

    Anonym (neregistrovaný)

    Se závěrem vašeho druhého odstavce souhlasím. Vezměme si třeba jen autoimunitní choroby, jako je diabetes prvního typu, roztroušená skleróza, cronova choroba či ulcerózní kolitida. První zajišťuje farmaceutickým firmám odbyt inzulinu, další především imunosupresiv jako jsou glukokortikos­tereoidy (kortikoidy) a mnohem horší. Nač hledat léčebné postupy, které by danou nemoc zcela vyléčili (v případě diabetes diagnostikovali při rutinní kontrole ještě před zničením pankreatu), když takto mají farmaceutické firmy odbyt zaručen. Nehledě k tomu, že používání imunosupresiv vede k zajímavým vedlejším účinkům od těžších průběhů infekcí po větší pravděpodobnost rakoviny. Před časem jsem v rozhovoru s lékařem četl nadšené vyjádření tohoto lékaře o tom, jak biologická léčba vyřeší všechny problémy s léčbou idiopatických střevních zánětů. Tak jsem si přečetl, na čem je ta léčba založená a pomyslel si "leda hovno". Opět se jedná o prostředek, který neléčí, ale podobně jako u předchozích postupů pouze potlačuje příznaky, akorát to dělá šikovněji. Zatímco imunosupresiva celkově potlačují imunitu tím, že omezují dozrávání všech typů bílých krvinek (včetně NK a NK-T které brání organismus proti rakovinnému bujení), nebo dokonce způsobují celkové omezení krvetvorby (takže i červené krvinky jsou ohroženy), tak biologická léčba spočívá v podávání antibiotika pouze proti konkrétnímu typu bílých krvinek. Tedy má výhodu v tom, že množství vedlejších příznaků je výrazně nižší (včetně toho, že nezvyšuje pravděpodobnost rakoviny, a proto bylo nadšení daného lékaře do značné míry oprávněné), ale základní princip je stále stejný - dlouhodobé potlačování imunitních reakcí místo toho, aby se hledal způsob, jak imunitní systém "naučit", aby nenapadal buňky tělu vlastní. Na co spíše dostanete od farmaceutické firmy grant - na to, abyste na daný problém vymysleli dlouhodobě užívaný lék s ještě menším množstvím vedlejších účinků, nebo abyste vymysleli lék či léčebný postup, který nemoc skutečně vyléčí? Každý si jistě odpoví sám.
    Čili vzato kolem dokola výsledky v oblasti autoimunitních nemocí jsou u vědecké medicíny za více než sto let, co jsou tyto nemoci známé a popsané, dost slabé. Ač sám neholduji alternativní medicíně, nedivím se, že spousta lidí se v ní snaží najít odpověď tam, kde vědecká medicína nenabízí. A alternativní medicína často uspěje, protože spousta civilizačních chorob má nějakou spojitost se stravováním a psychikou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).