Lékořice mírní reflux a pomáhá ženám v přechodu. Pozor však, pokud máte vysoký tlak

17. 5. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Lékořice nejsou jen sladké pendreky, jejichž chuť si kdekdo pamatuje z dětství. Ve skutečnosti lékořicové cukrovinky a lékorky zpravidla obsahují pouze aroma nebo jen velmi malé procento kořene lékořice, který je přitom v lidovém léčitelství považován za opravdový zázrak. Jde o jednu z nejdéle používaných léčivých rostlin na světě.

Lékořicí se léčily naše praprababičky, zpívá se o ní v písničkách a i naši dávní předkové dobře věděli, jak tuto bylinku využívat. Co všechno o lékořici víme a jaké má vlastně účinky?

Padesátkrát sladší než cukr

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) pochází ze Středomoří a Orientu – má ráda teplejší oblasti. Po celé Evropě a Asii se vyskytuje více druhů, v České republice není ani jeden původní a nikdy nezplaňuje. Ale na bylinkových zahrádkách v teplých jižních oblastech nebo ve skleníku se i u nás pěstuje. V tradiční čínské medicíně se pak používá lékořice uralská, další druhy se nacházejí v Rusku. Všechny druhy lékořice mají stejné léčebné účinky, jejichž základem je obsah glycyrrhizinu. Lékořice kvete během léta a její léčivý oddenek se vykopává na začátku léta v červnu, kdy rostlina nasazuje květ, anebo potom v říjnu.

Těhotné ženy, kardiaci a cukrovkáři by se měli vyhnout lékořici Přečtěte si také:

Těhotné ženy, kardiaci a cukrovkáři by se měli vyhnout lékořici

Lékořice má typické aroma a velmi sladkou chuť. Uvádí se, že glycyrrhizin je padesátkrát sladší než třtinový cukr, proto se také lékořici odedávna říkalo „sladké dřevo“. Ve vodě pění a jeho obsah v rostlině v průběhu roku kolísá, proto se oddenky vykopávají v době nejvyššího obsahu této látky, aby byly léčivé účinky co největší.

Léčivé účinky lékořice

Mezi tradiční léčivé účinky lékořicového kořene patří schopnost podporovat odkašlávání a rozpouštět hleny při infekcích dýchacích cest. Kromě léčby nachlazení, chrapotu a kašli má ale lékořice spoustu dalších nezanedbatelných léčebných vlastností. Nedávno se ukázalo, že zřejmě skutečně může mírnit i průběh příznaků doprovázejících covid – jak ukazuje tato odborná práce – nicméně je potřeba dalších studií, které se tím budou zabývat podrobněji. 

Už dříve některé studie ukázaly, že lékořice a výtažky z ní mají výrazné protizánětlivé účinky a že mohou mírnit průběh zánětlivých onemocněních vnitřních orgánů. Její působení se přirovnává k účinkům kortikosteroidních hormonů, jistý efekt může mít i u autoimunitních onemocnění, poruch imunity, alergií a atopického ekzému. Vědci zkoumají její používání například při léčbě revmatismu, roztroušené skleróze nebo autoimunitní poruše štítné žlázy.

Lichořeřišnice je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Pomáhá v boji proti plísním i bakteriím Přečtěte si také:

Lichořeřišnice je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Pomáhá v boji proti plísním i bakteriím

Lékořice má lehce projímavý účinek, zvedá krevní tlak, snižuje hladinu krevního cukru, což pomáhá pacientům s diabetem. Používá se také při potížích se žaludkem, refluxem a pálením žáhy. Na základě prováděných lékařských studií bylo zjištěno, že pacienti užívající lékořici dosáhli daleko rychlejší úlevy při potížích s refluxem než osoby užívající klasická antacida – odkaz na závěry studie zde

Díky svému protizánětlivému účinku lékořice pomáhá i při zánětlivém a vředovém onemocnění žaludku a dvanácterníku. Další studie prokázaly zmírnění astmatu při užívání lékořice a příznivý vliv na zdraví ledvin.

Účinky lékořice se osvědčily i u žen v menopauze, kterým na základě prováděných lékařských studií prokazatelně pomáhá s nepříjemnými návaly horka a přispívá i k lepšímu metabolismu a snižování váhy. Zkoumají se také příznivé účinky glycyrrhizinu v případech onkologických onemocnění, zatím však pokusy prováděné na zvířatech nepřinesly jednoznačné výsledky.

Lékořice v historii

Všechny tyto účinky lékořice lidé znali a úspěšně využívali již před stovkami let. Posuďte sami. V Matthioliho herbáři se doporučuje žvýkání kořene lékořice, které prý zahání žízeň i hlad, prospívá horkému žaludku, odnímá žáhu (reflux a pálení žáhy) a čistí plíce a pomáhá k odkašlávání i při potížích močového měchýře. Pomáhá při souchotinách (tuberkulóze), sípavému kašli a těžkému dýchání (astmatu). Kořen lékořice se užíval například svařený ve víně, kdy podporoval močení a potíže s ledvinami. V kombinaci s dalšími bylinkami se lékořice užívala na nemoci dýchacích cest všeho druhu a proti ledvinovým kamenům.

Lékořice také zmenšuje otoky a vředy. Zevně se prášek z kořene lékořice používal na různé vředy, neštovice, nebo i vředy v ústech.

Galerie: Jak vlastně vypadá lékořice?

Nežádoucí účinky lékořice 

Dnes ale musíme zohlednit i nežádoucí účinky lékořice a příznaky jejího nadměrného užívání. Pokud to s lékořicí budeme přehánět, hrozí nám některé nebezpečné následky:

● zvýšení hladiny stresového hormonu kortizolu
● nízké hladiny draslíku
● příliš vysoký krevní tlak
● srdeční arytmie
● poruchy funkce ledvin

Užívání lékořice by se tedy raději měli vyhnout lidé s vysokým krevním tlakem a vážným onemocněním ledvin nebo srdce. Lékořice se také nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. A protože interaguje s mnoha léky, je třeba rovněž zvláštní opatrnosti, pokud berete léky na tlak či ředění krve, diuretika a jakékoliv hormonální léky včetně hormonální antikoncepce nebo kortikosteroidních hormonů.

Lékořice v cukrovinkách

Lékořice se také s oblibou používá pro výrobu cukrovinek a likérů, například oblíbeného francouzského pastisu. Kde všude tedy najdeme dnes lékořici a je její užívání vždy bezpečné, když již známe její nežádoucí účinky?

Cukrovinek se opravdu bát nemusíme, obsah lékořice v nich je velmi malý. Lékořice se pak nabízí v bylinkářstvích, lékárnách nebo zdravých výživách přímo jako drcený kořen určený k přípravě čaje, prášek z kořene v kapslích, anebo je též oblíbené užívání lékořice ve formě tinktury či sirupu proti kašli. Mnohé produkty se dovážejí z východu, například z Ruska nebo Číny, a jejich složení nemusí procházet pečlivou kontrolou. 

Zdroje: 

Health Line.com: What Are Licorice Root's Benefits and Downsides?

Matthioliho herbář

Korbelář a spol. Naše rostliny v lékařství. Praha: Avicenum 1981.

Autor článku

Externí redaktorka a copywriterka píšící pro webové i tištěné magazíny. Zaměřuje se na oblast zdraví, historie medicíny, psychologie, filozofie, etikoterapie a alternativní medicíny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).