V USA to funguje. U nás se vymýšlejí důvody proč to nejde. A kdyby to náhodou šlo, tak to ministerské předpisy natolik zkomplikují, že to stejně nepůjde. Už teď blábolí o tom, že na odpočítávání deseti tabletek bude potřeba stroj za miliony. A že u tabletek citlivých na světlo to bude problém. Nikoho na ministerstvu ani ve snu nenapadlo, že by to mohlo být dobrovolné, na základě dohody mezi lékárníkem a pacientem? („Chcete celé balení 120 tablet za dvě stovky, nebo vám mám ustřihnout 10 tablet za dvacet? Příbalový leták už máte?“)
Důvod je jasný: V USA si lidé léky platí sami. (S výjimkou chudých, kteří podle statistik plýtvají s léky stejně jako u nás.) U nás si léky platíme v daních, ať je potřebujeme nebo ne.
Drahé léky stejně zaplatí pojišťovna. A ta na to dostane peníze ze zdravotní daně („pojištění“). Takže o nic nejde. Žádný článek řetězce tedy není motivován k šetření. K čemu by bylo testovací balení léku, když se může předepsat rovnou celé balení se 120 tabletami. Co na tom, že se v případě nežádoucí reakce 117 tablet zahodí!? Všichni jsou spokojeni: nemocný dostal lék v (dle článku oblíbené) barevné krabičce, lékař dostal provizi, lékárník má slušný zisk, pracovník zdravotní pojišťovny dostal provizi, a proplatilo se to ze zdravotní daně. Všichni jsou spokojeni. Dokonce i firma na ekologickou likvidaci nespotřebovaných léků. A že ze zdravotní daně putovaly desítky, stovky nebo tisíce korun do kanálu? Prosím vás, to nikoho nepálí! Kalousek zvedne daně, a bude to zase v pohodě. A pokud to nebude stačit, zavedou se limity, a nechá se pár lidí s „drahou“ nemocí umřít. Těch pár voličů stejně volby nevytrhne!
Signifikantni je tvrzeni, ze hlavni problem je ve zvyklostech lidi. Ano, to je naprosta pravda, lidi jsou nepratelsti k novinkam jenom protoml, ze se jedna o novinky. Ale po case si stejne vetsinou zvyknou na novotu a tu pak zase brani proti pripadnym jinym zmenam. Vtipne to je u weboveho designu. Jeden muj oblibeny web menil v poslednich letech dvakrat radikalne svuj vzhled a pokazde u toho bylo breku, jak je to nove neprehledne. Ti sami lide, co nadavali na prvni zmenu ji po te druhe najednou obhajovali jako vynikajici. Neni duvod zavrhovat zmenu jenom proto, ze je to zmena - to neni zadny argument.
Nejde o to, ze nadavali na zmenu. Jde o to, ze si najednou design predtim hodnoceny jako nefunkcni a neprehledny po dvou letech uzivani pochvalovali jako funkncni a prehledny. S poslednim je to nyni stejne tak, po dobe rozkoukavani je najednou vse v poradku.
Jeste vyrazneji je to videt na Facebooku, kde narky jsou po kazde zmene a jednou to byla dokonce zmena zpatky k drive uzivanemu systemu zobrazovani. Co myslite - kolik lidi nadavajicich na opusteni stareho systemu jeho navrat kvitovalo? Nebo kolik jsem videl nadavek na zavadeni Timeline. Nyni by po jeho opusteni a navratu k drivejsimu vzhledu profilu zase lide nadavali, povetsinou ti sami.
BTW jak se meri "objektivne", ze jde design od desiti k peti?
Tak rozhodně to není volba jestli 120 tablet nebo 3 tablety. Většina léků se prodává po blistrech s většinou 10 tabletami a tak jako existují velká balení, existují i menší krabičky s tím jedním blistrem.
A u léků, kde je obvyklá dávka ještě nižší se dělají i blistry s menším počtem tablet (např. Viagra). V tom tedy problém nevidím.
Takže otázka je, jestli je levnější vydat o několik tablet víc, nebo je nějakým způsobem odpočítávat. Obojí znamená ztrátu a můj názor je, že to odpočítávání může být i dražší. Ostatně když vezmeme cenu zdravotní péče u nás a v USA tak to vychází spíše v neprospěch USA. Podle tohoto článku http://pavelkohout.blogspot.cz/2005/02/rothschildova-smrt-regulace-cen-lk.html stojí léky ve Francii méně než polovinu toho, co v USA (a u některých konkrétních léčiv je rozdíl i několikanásobný). Pak se není čemu divit, že se může vyplatit úspora i několika pilulek, byť si to vyžaduje určité náklady na odpočítávání.
i doktor House proti jejich systému: duvod je jednoznačný lékarník to muže spést a nasypat vám jiné bonbonky (místo na nízky tlak tak na vysoký) a víme jek to pak dopadlo i v serialu. Pokud chcete ročně 100 zbytecných umrtí kvůli uspoře průmyslově vyráběných prášku tak proč ne!