Názor k článku Lékům zůstanou krabičky. Model à la USA neprošel od Standa - V USA to funguje. U nás se vymýšlejí...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 12. 2012 14:36

    Standa (neregistrovaný)

    V USA to funguje. U nás se vymýšlejí důvody proč to nejde. A kdyby to náhodou šlo, tak to ministerské předpisy natolik zkomplikují, že to stejně nepůjde. Už teď blábolí o tom, že na odpočítávání deseti tabletek bude potřeba stroj za miliony. A že u tabletek citlivých na světlo to bude problém. Nikoho na ministerstvu ani ve snu nenapadlo, že by to mohlo být dobrovolné, na základě dohody mezi lékárníkem a pacientem? („Chcete celé balení 120 tablet za dvě stovky, nebo vám mám ustřihnout 10 tablet za dvacet? Příbalový leták už máte?“)

    Důvod je jasný: V USA si lidé léky platí sami. (S výjimkou chudých, kteří podle statistik plýtvají s léky stejně jako u nás.) U nás si léky platíme v daních, ať je potřebujeme nebo ne.

    Drahé léky stejně zaplatí pojišťovna. A ta na to dostane peníze ze zdravotní daně („pojištění“). Takže o nic nejde. Žádný článek řetězce tedy není motivován k šetření. K čemu by bylo testovací balení léku, když se může předepsat rovnou celé balení se 120 tabletami. Co na tom, že se v případě nežádoucí reakce 117 tablet zahodí!? Všichni jsou spokojeni: nemocný dostal lék v (dle článku oblíbené) barevné krabičce, lékař dostal provizi, lékárník má slušný zisk, pracovník zdravotní pojišťovny dostal provizi, a proplatilo se to ze zdravotní daně. Všichni jsou spokojeni. Dokonce i firma na ekologickou likvidaci nespotřebovaných léků. A že ze zdravotní daně putovaly desítky, stovky nebo tisíce korun do kanálu? Prosím vás, to nikoho nepálí! Kalousek zvedne daně, a bude to zase v pohodě. A pokud to nebude stačit, zavedou se limity, a nechá se pár lidí s „drahou“ nemocí umřít. Těch pár voličů stejně volby nevytrhne!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).