Jen v loňském roce řešilo Toxikologické informační středisko Všeobecné fakultní nemocnice (TIS VFN) celkem 4504 případů souvisejících s otravou dětí léky. Dotazy na dětské otravy byly častější než na otravy u dospělých, u nichž se sešlo 4225 telefonátů.
Co se dozvíte v článku
Děti se nejčastěji otráví doma či na návštěvě
Čísla uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na sociální síti s radami, jak lze otravám dětí předcházet.
„K otravám léky u dětí dochází nejčastěji doma, stát se to ale může třeba i na návštěvě. Co si pak počít? Ihned volat na TIS, kde vám poradí, jak postupovat,“ uvádí SÚKL.
TIS má v provozu dvě non-stop telefonní linky, a to na číslech +420 224 919 293 nebo +420 224 915 402. Na lince dokáží odborníci poradit nejen při otravě léky, ale třeba i čisticími prostředky nebo jinými chemikáliemi.
Co dělat při podezření na spolykání léků dítětem
- Pokud má dítě zbytky léků v puse, je třeba je vyplivnout nebo vybrat.
- Zjistit druh, množství léčiv a čas, kdy došlo k jejich požití.
- Dobré je znát také váhu dítěte.
- Bez porady s TIS nebo lékařem nevyvolávat zvracení.
- Bez porady s lékařem nepodávat žádné nápoje.
- Pokud se u dítěte začínají projevovat příznaky otravy (porucha vědomí a chování), zavolejte záchranku a kontrolujte stav vědomí až do jejího příjezdu.
Podle SÚKLu vyvolávání zvracení u dítěte většinou není nutné a ani žádoucí. „Někdy může taková snaha dokonce dítě ohrozit víc než samotné požití léku,“ uvádí ústav.
V domácí lékárničce se také vyplatí mít aspoň jedno balení aktivního uhlí pro případ, že by ho lékař z TIS doporučil dítěti podat. Preventivně jej ovšem rodiče podávat dítěti nemají.
Úplně nejlepší ale je chovat se tak, aby se dítě k lékům vůbec nedostalo a rodič nemusel dramatickou situaci řešit.
Jak předcházet otravě léky u dětí
- Léky je nutné uchovávat mimo dosah dětí. Nezapomínejte ani na ty v nočním stolku nebo v kabelce. Pokud nějaké pravidelně užíváte, než tabletu někam položíte, ujistěte se, že se k ní nedostanou děti.
- Léky by neměly být skladovány společně s potravinami, měly by zůstat v původním obalu a tablety uvnitř blistrů. Pokud by došlo k otravě, je možné rychle zjistit, o jaké léčivo šlo.
- Aby nedošlo k předávkování dítěte omylem (třeba při podávání v noci, kdy je rodič unavený), mějte u léků papírek s tužkou, abyste si čas podání mohli zaznamenat.
- Nikdy o lécích před dětmi nemluvme jako o bonbónech nebo sladkostech.
- Léky vždy dávkujte dle doporučení lékaře nebo farmaceuta, čtete příbalovou informaci.
Zdroj: SÚKL
Dítě není malý dospělý
Jak nedávno zaznělo na půdě 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) na diskuzní akci nazvané Medialogy, dětský organismus na léky reaguje jiným způsobem než tělo dospělého. Rozdíl je například v tom, že dítě léky vstřebává pomaleji. K otravě proto stačí spolknout malé množství léčiv. Nebo léky užít v krátkých intervalech.
„Děti jsou velmi vynalézavé a dokáží překonat i bezpečnostní uzávěr lahvičky a většinu léku rychle vypít. Starší děti, aby se rychleji uzdravili, mladší, protože je to sladká medicínka,“ popsal Jozef Hoza, emeritní přednosta Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LK UK a VFN. Podle něj je proto srovnávání léku s bonbónky nebo sladkou „šťávičkou“ velkým rizikem.
„Každé léčivo se musí v organismus vstřebat, dostat na místo svého určení a vyloučit. U dětí je to tak, že nezmetabolizuje (tj. nepřemění látky v organismu, pozn. red.) léčivo jako dospělý,“ upozorňuje lékařka Pavla Pokorná z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN.
„Organismus dítěte je nezralý. Když je dítě plodem, nepotřebuje enzymy, tedy bílkoviny, jež zpracovávají léčivo. Jejich aktivita se postupně vyvíjí. Například při narození je na úrovni 1 až 5 % aktivity enzymů u dospělého,“ dodává s tím, že u dítěte nejde jen o enzymy, ale také třeba o nezralost funkce ledvin.
Léky jsou u dětí nejčastějším prostředkem sebevraždy
Otrávit se mohou i starší děti. U těch ovšem zpravidla nejde o náhodu. „U dětí od 11 let bohužel narůstají i případy pokusů o sebevraždu,“ uvádí SÚKL.
Léky jsou nejčastější cestou, jakou si děti volí při dobrovolném odchodu ze světa. „Naštěstí se tyto případy většinou stihnou podchytit, ale mohou skončit vážným poškozením zdraví,“ varovala před nedávnem v MF DNES ředitelka Dětské psychiatrické nemocnice Louny Nikol Přibilová.
Děti přitom sahají často po nejběžněji dostupných lécích. „Měli jsme tu například dívku, která si vzala 30 tablet paralenu, kde bylo výrazné riziko jaterního selhání. Co si vzít, děti probírají na sociálních sítích, kde si v různých skupinách radí,“ dodala lékařka.