Z léků je někdy děláno největší zlo pod sluncem. Je to „nebezpečná chemie“, kterou do nás cpou horem dolem lopatou zástupci zlotřilých farmafirem. Ne že by na tom něco nebylo. Ale stejně tak je fakt, že lidé prášky mnohdy užívají strašně špatně. „To, co činí lék lékem, je dávka. A druhá věc je úmysl, s kterým to bereme. A ještě jedno: lék není lékem, pokud k němu není dána informace,“ říká Tomáš Cikrt, autor publikace Příběhy léků.
Lék je lékem, pokud splňuje PĚT S:
- je podáván ve správné dávce
- ve správné formě
- správnému pacientovi
- na správnou chorobu
- a ve správný čas
Zdroj: Tomáš Cikrt, Příběhy léků (www.olecich.cz/kniha-pribehy-leku)
Více v rozhovoru: Dobrý lékař je i ten, který lék nepředepíše
Máme dost informací o lécích?
Právě informace jsou kupodivu v dnešní informační době problém. Jak lék užívat, kdy, v jaké dávce, na lačno nebo po jídle, a s čím nikdy ne současně… To by se měl každý dozvědět od lékaře, od lékárníka, nebo z příbalového letáku. Ale mnohdy nedozví, nebo zapomene, nebo to prostě pustí z hlavy.
Průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že:
- až 50 % Čechů někdy neužívá léky na předpis dle instrukcí lékaře či příbalového letáku
- pouze 34 % pacientů čte příbalový leták u každého léku na předpis
- 60 % Čechů někdy nedobírá léky dle instrukcí lékaře
- 25 % pacientů si někdy dávkuje lék svévolně
Lidé si nechávají předepisovat léky od několika lékařů, kteří o sobě a dalších prášcích od kolegy nevědí. Mnozí nečtou příbalové letáky, užívají léky „od souseda“, několik prášků najednou se stejnou účinnou látkou nebo naopak takových, které jsou společně nebezpečné. To vede k jejich vzájemné interakci. „Znamená to změnu očekávaných vlastností léčiva, která je způsobená jiným léčivem, potravou, nápojem nebo doplňkem stravy,“ vysvětluje Josef Suchopár ze společnosti Infopharma.
Důsledky lékových interakcí:
- zvýšení nebo snížení (ztráta) účinku
- zvýšení nebo snížení výskytu nežádoucích účinků
- jiné změny v účinku
- poškození zdraví nebo smrt
Josef Suchopár uvádí příklad na prášcích na spaní. Účinek běžné dávky na noc může stoupnout v kombinaci s nevhodným lékem či potravou až stonásobně. „Podle průzkumu, který jsme dělali společně s pojišťovnami, přesahuje výskyt opravdu nebezpečných lékových interakcí deset tisíc případů ročně,“ říká. Jiné kombinace naopak sníží efekt některých léků na pouhé zlomky a vedou k selhání jejich účinku.
Zrádné citrusy
Podle statistik zdravotních pojišťoven byl u nás před pár lety rekordmanem v počtu užívaných léků člověk se sedmatřiceti pilulkami denně. Přitom jakžtakž bezpečná je podle farmaceutů kombinace maximálně čtyř léků za den. Navíc nejde jen o míchání léčiv. „Řada lidí netuší, že účinek léků může být významně ovlivněn také užíváním bylinek. Vliv pokrmů či léků navzájem si neuvědomuje téměř nikdo,“ komentuje Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) zjištění zmíněného průzkumu.
Potraviny a bylinky, které nejčastěji ovlivňují účinek léčivé látky:
- alkohol
- třezalka
- šťáva z některých citrusů (pomeranče, grapefruitu, pomela)
To, že při užívání léků není dvakrát rozumné pít alkohol, snad už zaslechl každý. Méně se ví o vlivu bylin, například třezalky tečkované, a citrusů. Podle Josefa Suchopára ovlivňují citrusové šťávy účinky u některých léčiv velmi významně, nejvyšší nárůst závažnosti změn (i více než 300 %) se vyskytuje u kombinace léku a pomelové šťávy. „Podobné, i když menší změny v účincích může způsobit i obyčejný ovocný džus,“ upozorňuje farmaceut.
Které léky užíváte špatně?
Jednoduše a z pohodlí domova teď můžete zjistit, jak jste na tom s užívanými léky vy. Nebo vaše babička; senioři totiž patří k nejčastějším „obětem“ lékové interakce. Stačí na stránkách bezplatné poradny www.znamsveleky.cz vyplnit užívané léky (s pomocí našeptávače, což práci dost usnadní) a odeslat. Seznam bude zanalyzován odborníky napojenými na databázi léčiv společnosti Infopharm. Odpověď dostanete mailem a dozvíte se z ní, zda zadané léky jsou, či nejsou ve vzájemné interakci, a jakým bylinám a pokrmům byste se měli vyhnout včetně odůvodnění.
Vyhodnocení mého testovacího seznamu přišlo obratem, přestože uvedená lhůta jsou dva dny, u komplikovaných dotazů až týden. Zájem o hodnocení je však prý momentálně značný a termíny mohou být proto i delší.
Službu hledání lékových interakcí poskytuje také server www.najdi-lekarnu.cz. „Hledání probíhá online a na základě dat z U.S. National Library of Medicine, která se někdy liší od dat v českých databázích lékových interakcí. Lékové interakce zobrazujeme i v detailu ke každému léku, takže uživatel může velmi rychle zjistit, zda náhodou není kombinace léčiv považována za nebezpečnou,“ objasňuje Zdeněk Troníček. Najdete tu například i seznam léčivých přípravků, které mají podle americké databáze interakci s grapefruitovou šťávou, aniž by to bylo zmíněno v příbalovém letáku.