Je rozdil mezi 500 metrovym sprintem za mamutem a bezet jako cvok 21 (nebo 42) kilometru. To nema se sportem nic spolecneho. To je naprosta magorina.
Mozna bych jeste pochopil 3km/2mile/12 minutovy beh, ale hodinu??
Navic si myslim, ze az si telo na zatez zvykne, tak to ani nebude brat jako kardio cviceni a tak jakekoliv udajne zdravotni prinosy se nebudou konat.
Mimochodem, uz se lekari shodli na tom, jestli behani po tvrdych materialech v bezeckych botech ruinuje kolena a kotniky?
Zalezi na individualni mire – pro me by byla magorina sprint na 500 metru a radsi si zabehnu klusem 15 km. Nakonec predpoklady pro ruzne typy behu zavisi i na veku, vybusnost v mladi vystrida po tricitce nizsi rychlost, ale vetsi vydrz, atd.
Jinak zvyk na zatez samozrejme posouva vasi hranici toho, co vnimate jako zatez a co jako potrebu, ale na zdravotni prospesnosti to nic nemeni. Ovsem s tvrdym povrchem jako nevhodnym k behani musim souhlasit – sam se mu vyhybam a beham v lese nebo na polnich cestach (kde je ale zase vyssi riziko ruznych podvrtnuti).
> V Africe dodnes někteří domorodci loví tak, že svou oběť uštvou
Nejaky zdroj? Nechce si mi tomu vubec verit, hlavne proto, ze jsem videl antilopu bezet a kdyz se ji chce, tak je stejne rychla jako leopard, coz je nejrychlejsi zvire na svete.
Mozna bych byl ochoten jeste pripustit, ze lovci stopuji antilopu nekolik dni a pohybuji se „indianskym behem“ (kratke pobehy nasledovane kratsimi ci delsimi useky chuze), ale ze by bezel nekolik kilometru savanou za antilopou, to mi mozek nebere :-)
Samozrejme ze vetsina lovnych savcu je rychlejsi nez clovek, ale otazka je, jak dlouho tak vydrzi bezet. Existuji celkem rozumne teorie, predpokladajici, ze clovek se vyvinul ze svych predchudcu prave hlavne diky behu (http://www.osel.cz/index.php?…). BTW, v tom clanku je i par zajimavych srovnani o rychlosti a vydrzi cloveka a kone: uz na trati o 10 kilometrech je clovek rychlejsi.
To nejrychlejší zvíře je gepard a ne leopard. A žádná antilopa není rychlejší, i kdyby se jí chtělo, jen má při trochu menší rychlosti větší výdrž, proto s nějakým rozumným náskokem dokáže uniknout. Gepard je holt jen sprinter na krátké tratě, a když se mu nepodaří kořist rychle dostihnout, obvykle to vzdá a zkusí to jinde nebo jindy.
Ovšem jak to ti domorodci dělají, že uštvou antilopu během, to taky nevím, třeba jsou fakt tak dobří, nebo to berou jako štafetu ;-) Ale nejspíš to bude prostě tak, že ji budou nadhánět z různých stran tak dlouho, až padne, na to nepotřebují mít maratónskou průpravu, i když i tak se asi dost naběhají.
Kazdemu vyhovuje neco jineho. Ja treba v lete povazuji za zbytecne jit si zabehat na mene nez na hodinu. V zime jit na bezky na mene nez na dve hodiny je pro me take ztrata casu.
To same s povrchem, kamarad zasadne po silnici, ja nejradsi v lese pres koreny.
A jestli to je zdrave? To nevim. Nekdy to i boli. Ale pocit po vydarenem vyklusu je skvely. U nekterych bezcu lze i pozorovat, ze kdyz si par dni nezabehaji, tak jsou na zabiti. Ale to je i u jinych sportu.
A s tim Vasim titulkem „krecek v kole“. To je prave o tom najit si v tom neco vic nez behani do kolecka nekde v parku nebo na draze. Do lesa, do kopce, pres potoky…
Je videt, ze jsi to nikdy nezkusil :-) Ja uz prvni pulmaraton za sebou, chystam se na dalsi dva, za jednim z nich si zajedu az do Budapesti. Proc to delame?
a) je to paradni zalezitost na odstresovani. Po dni v kancelari si vezmes sluchatka do usi a vybehnes. Nikdo ti nevola, nepise maily a v tu chvili muzes vsechno pustit z hlavy. Nebo bezis bez sluchatek prirodou a kochas se.
b) pocity v cili je nepopsatelny. Venujes treningu X mesicu, na trati vesmes prijde alespon jedna krize, kterou musis prekonat. Kdyz se nakonec povede, protnes cil, povesi ti na krk medaili (kterou opravnene dostane kazdy, kdo dobehne), tak pocity jsou hodne silne.
Co se tyce zdravotni stranky, nevidel bych to (v kvalitnich botach) tak cerne. Napovida tomu i to, ze jsem osobne na pulmaratonu videl „dedy“ v kategorii 80+ a zhuntovane rozhodne nevypadali. Jeden z nich mi na pulmaratonske trati utekl o ctvrthodinu.