Pijete při výletech do hvozdů vodu ze studánky, i když máte v batohu vlastní zásoby? Přece jen takhle je křišťálově čistá, dokonale osvěžující, a hlavně chutná… Nebo ne? První výsledky rozborů vod ze sledovaných lesních studánek ukázaly, že pití z nich není zcela bez rizika. I když z hlediska chemického složení je voda zpravidla nezávadná, riziko představuje přítomnost rizikových bakterií.
Chemické složení stejné jako u pitné vody
V rámci aktivity programu Voda pro život „Analýza vody v lesních studánkách“ proběhla analýza vzorků z 25 lesních studánek odebraných v okolí Brna, v Chřibech, Ždánickém lese, Drahanské vrchovině a Boskovické brázdě. Jak uvedl web vodaav21.cz, který provozuje Akademie věd České republiky, dosud provedené analýzy jarních a podzimních vzorků vody ze studánek potvrzují, že chemické složení většinou vyhovuje požadavkům kladeným na pitnou vodu.
V žádném vzorku vody z 25 studovaných studánek nebyly zjištěny vysoké koncentrace některé sledované chemické sloučeniny (s výjimkou vápníku a magnesia), které by indikovaly významný zdroj kontaminace vody ve studánce. Překročení povolených limitů pro pitnou vodu bylo zjištěno pouze u vápníku a hořčíku, což vedlo k vysoké tvrdosti vody v 11 studánkách.
Bakteriologická analýza? Fekální znečištění
Mnohem závažnější jsou však výsledky bakteriologické analýzy, která odhalila ve vodě většiny studánek (16 z 25) přítomnost některé z analyzovaných bakterií (koliformní bakterie, Escherichia coli, Enterokoky) svědčící o dlouhodobém i čerstvém fekálním znečištění vody, což upozorňuje na možná zdravotní rizika při pití vody z neznámých lesních zdrojů.
Pijete vodu ze studánky?
Jak se fekálie do studánek dostávají?
Jde nejčastěji o dopad hnojení polí močůvkou v širším okolí nebo uskladnění hnoje na polích, případně prosakování močky z kravínů či vepřínů, či ze suchých záchodů od chatařů. Kvůli různorodosti podloží v okolí studánek není možné určit, z jak velké dálky mohou fekálie do vodního zdroje proniknout.
A bohužel ani fakt, že se u studánky nacházejí hrnečky, abyste se snáze napili, o stavu vody nic nevypovídá.
Pozn.: V letošním roce byla analyzována voda z 25 lesních studánek v Jihomoravském kraji. Výsledky rozborů jsou již u sledovaných studánek umístěny. Fyzikálně chemický rozbor byl zaměřen na markery geologického podloží a indikátory fekálního a organického znečištění a podílí se na něm Ústav analytické chemie AV ČR v Brně a Ústav pro hydrodynamiku AV ČR v Praze. Mikrobiologický rozbor zabezpečila brněnská pobočka Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.