A četl jsi to pořádně? Děti a alergici dostanou sérum pokaždé. Jinak ano, jed zmije pro normálního zdravého dospělého člověka nemusí představovat vážnější nebezpečí. Koneckonců, přečti si tohle: http://www.uszsmsk.cz/Default.aspx?clanek=2461 ;-)
Takže neplaš a nestresuj.... A nepanikař... :-)
Myslím, že nedostanou toto sérum automaticky, ani když je k dispozici. Neměli by. Toto sérum může vyvolat potíže (zejména anafylaktický šok) mnohem pravděpodobněji než alergen v podobě hadího jedu.
Prý existuje homeopatický lék, asi něco podobného jako na včelí štípnutí.
Já osobně bych si to sérum aplikovat nenechal, pokud bych ještě byl schopný tomu zabránit, tedy bych byl v "dobré" kondici.
**
Hlavně zbytečně plašíte. Jednak had v 50% případů uštknutí vůbec nevypustí jed, jednak často kousne do nohavice nebo boty, jednak většinu lidí nekousne nikdy (stačí na procházku klacek a specifických místech mu dát čas aby se schoval).
Kdyby náhodou zmije, dospělého a zdravého člověka kousla, věřím že má přinejmenším 80% šanci to přechodit bez jakékol lékařské péče. Problém může být s dočasnou nevolností na nehostiném místě, bez pomoci, panika,...
Víc bych se bál klíšťat, sršně, vos, nových cizokrajných pavouků, ...
**
Článek považuji za výjmečně kvalitní. Jedna věc zde však byla málo zdůrazněna. Zmije je docela drobný had, oproti užovce. Kresbu někdy nemusíte poznat (může být hodně temná) a na oči (kulaté u užovky) si nevzpomenete. Had vás může kousnout přes kalhoty (jen stisk) a vy (spíše děti) pak plašíte, že šlo o zmiji a chudáka hada naháníte. Pokud byl had velký, pravděpodobně to byla užovka. Pokud i kousl, když rána rychle nenateče, jed nevstříkl (podle článku, mne zmije ještě nekousla).
Homeopatický lék? Tj. lék, který ve skutečnosti žádnou léčivou látku neobsahuje? To snad nemyslíte vážně.
Hada nemusíte nahánět, v ČR jiný jedovatý had nežije. Jinak je samozřejmě dobré vědět, co vás kouslo, ale i když to nevíte, tak v oblastech s velkým množstvím jedovatých druhů (např. Austrálie) mívají i polyvalentní protijed.
Jinak docela mě pobavilo při kousnutí jedovatým hadem dezinfikovat místo kousnutí aby se vám tam nedostala infekce, když mnohem nebezpečnější než případně nějaká malá zhnisaná ranka je jed v těle.
Množství jedu může být velice různé, v knížce Ty Zmije od Petra Voženílka se píše o pokusu, kde odebrali jed 20 zmijím a množství suchého jedu se u jednotlivých odběrů pohybovalo od neškodných 2 mg až do opravdu smrtelné dávky 39 mg. Průměr byl 10,45 mg; jako smrtelná dávka se uvádí 15 mg.
Naháněním bylo myšleno "nahánění hada a jeho případné usmrcení aby nemohl kousnout už nikoho jiného, nejčastěji děti". Několikrát jsem něco podobného už viděl a zažil (naštěstí had nečeká), myslím že to bude mezi lidmi celkem běžný model uvažování.
Ten klacek co jsem uváděl na procházku nebyl na utlučení hada. Hadi jsou citliví na vibrace a chvění. Když jdete o holi mnohem více rozechvíváte půdu zpravidla v místech na která jste ještě ani nedošlápli. Navíc, by had mohl zaútočit přednostně na hůl. To nás ale čeká až při větší migraci živočichů (zmije je v současnosti jediný náš jedovatý had), tehdy se patrně naučíme chodit s tou holí odlišně než dnes.
Nevím co máte proti homeopatikům. Já je prakticky neznám, ale pokud někdo kdo je alergik tvrdí, že mu tato léčba stačí aby se u něj alergie (například při štípnutí vosou) neprojevila tak pravděpodobně nekecá. Osobní zkušenost ale opravdu nemám.
Co se týká množství jedu, nevím. Myslím, že při odběru jedu je had přinucen vypustit jedu mnohem více, ať již mechanicky nebo stresem o život (vyšším než v přírodě, nepůjde totiž o reflex ale o uvědomnělý pokus zabít to obrovské zvíře co ho tyranizuje). Nicméně, právě lovci zmijí mají nejvíce zkušeností s uštknutím a někteří (co se svěřili) si z uštknutí nic nedělají. O riziku při aplikaci séra (proti zmijímu uštknutí, zmijí obecnou) je zbytečné debatovat, je značné.
Co mám proti homeopatikům? Pokud vím, tak homeopatika jsou něco, co se vydává za lék, ale přitom to žádnou skutečnou léčivou látku neobsahuje. Je to v podstatě placebo a tedy podvod. Nemám rád podvody. Nechápejte to tak, že mi vadí všechna "alternativní medicína", např. proti vhodnému používání léčivých bylin naprosto nic nemám, ale vadí mi když se propagujou nesmysly.
Že si klacek berete na utlučení hada mě fakt nenapadlo, chápal jsem to správně že je na odhánění (nakolik to funguje nevím, je fakt, že hadi nemají uši, i když vnímat vibrace tělem můžou). Pokud naháníte a snažíte se utlouct hada klackem, riskujete, že vás kousne taky. Kromě toho, a to především, je to zhovadilost.
Homeopatika?Sestra měla děsný potíže s chodidlama-loupala se jí kůže, mastičky, lázně ve slanej vodě,léčiva atd., nic nepomohlo jednou pak známá ze švýcarska poslala takový prťavý kuličky(homeopatika),měla si vzít tři a hle:Problém zmizel.Ano homeopatika sou možná podvod, ale jakto že pak působí?No hlavně že asi působí ne?:)
http://andrejk.blogspot.com/2005/11/homeolieky-homeoklamstvo-homeobusiness.html
hlavne na tie "lieky" zo svajciarska by som si dal pozor, priamo odtial ten nezmysel pochadza.
Homeopatie je v pohodě.
Pokud někomu fungují, tak je používá.
Homeopatie prostě řada vědců nešmakuje ideologicky. Podle nich není chemická látka, tak se snaží dokázat, že nefunguje.
Podle stejného modelu ovšem nefunguje nai psychoterapie (není chemická látka), ani třeba dlaha po zlomenině nohy (do těla se nedostává žádná chemická látka z dlahy, tudíž je to placebo).
Nikdo vas nenuti homeopatika pouzivat. Je to vec vasi svobodne volby. Jdete se nacpat antibibliotiky a snupnete si k tomu kortizon. Ja pouzivam bylinne caje a nekdo jiny homeopatii. Kdyz tim dosahne kyzeneho cile, tedy vyleceni nebo aspon ulevu, tim lepe pro nej a je jedno, proc to z vedeckeho hlediska nefunguje.
I kdyby homeopatika byla jen placebo, tak pokud to uzivateli pomaha, coz placebo nekdy muze, tak je to lek.
BTW, pokud vim, hadi usi maji, jen si nesmite predstavovat to, co jste videl, kdyz jste naposledy potkal vlcaka. Had ma usi zarostle blanou a tak je hluchy. Muze jimi prave ale vnimat vibrace. Cili na prochazce staci trochu dupat a had si jde radsi po svych. Vyjimkou jsou chladna rana, kdy je had jeste zatuhly a uteci snadno nemuze. Prave tehdy muze dojit k situaci, kdy zmije zautoci, namisto aby utekla.
Had jako nejmladsi vetev plazu skutecne usi nema. Namisto usi mu priroda nadelila neuveritelnou citlivost na vibrace. A citi i vibrace zpusobene zvukem. Novejsi studie ovsem dokazuji, ze hadum zustal snek a mohou castecne "slyset" pomoci celisti ktere vedou zvuk.
Usi co popisujete plati pro zelvy(slysi zhruba do 1000hz) a jestery(slysi cca do 4000hz) (a to jeste ne vsechny). U zelv jde o vnejsi ucho pokryte blankou kuze hned za tlamickou a u vetsiny jesterek jde dobre videt jako male otvory po stranach hlavy.
> Navíc, by had mohl zaútočit přednostně na hůl.
Tak neviem, ci ste videli v zivote hada aj naostro. Had ma "tretie oko" - termocidlo a zasadne zautoci (ak dociahne - na ruku, ktora palicu drzi. Pokusy "nastrcit" hadovi palicu tak, ako psovi, skocili vzdy prekusnutou kozennou rukavicou.
A tie homeopatika proti hadom - mozno vo velkom objeme a pod silym tlakom z hadice, aby hada uz zdialky splacho. :-)
Radsej nepiste o veciach, ktorych nic netusite, aby ste nemali na svedomi dakoho, kto sa podla vas zariadi.
Moc se díváte na televizi. Myslím, že ani užovka by mi nedokázala kousnout do půli lýtka. Navíc se říká, že hadi sledují pohyb a nemusí vůbec pochopit že hůl drží ruka (podobně funguje ovládání kobry píšťalou).
Toto vše co píši jsou však naprosté a zbytečné pindy, apíši to jen proto, že se nenámáháte číst a chápat psaný projev nebo provokujete. Já jsem jasně uveodl, že tento scénář bude zajímavý (včetně změny chůze s holí) tehdy až k nám migrují jiné, doposud cizokrajné, druhy hadů...
vdaka za reakciu. na tv sa velmi nedivam, zato chodim casto do lesa a s palicou som to skusal na hadov osobne. ked mal had dojem, ze nanho utocim, snazil sa vzdy dostat ku mne, palicu ignoroval.
palica samozrejme uzitocna je. z destva sa pamatam, ze do hory siel kazdy vzdy s palicou a ak dakto nasiel hada, ucinil ho okamzite neskodnym. holt prevencia, ako sa tomu dnes hovori. :-)
Nechtěl jsem na vás nějak útočit (proto jsem pindal já), tak se nezlobte, i když jsem měl za to že jste jeden z těch mlaďochů co nečtou nic až do konce a hned reagují...
Jinak jsem rád, že zde alespoň jeden člověk, který chápe proč si do hory a na cesty brát hůl. Člověk navíc nepotká jen hady.
Popravdě řečeno, na mne žádný had ještě nikdy neútočil. Buďto dávám znát, že jdu a oni se mi zavčas vyhnou, někdy je ještě vidím prchat.
Když některé občas pozoruji tak si žijí svůj život a prchají většinou až když už mne to nebaví a při odchodu je nechtěně vyruším.
Jako dítě jsem chytil jen pár slepýšů, tehdy jsem měl ještě ze zmijí strach (měl jsem problém je rozpoznat od tmavých užovek). Vzpomínám si ale, že jednoho slepýše, který se provokativně vyhříval stále na jedné skalce se mi nikdy chytit nepodařilo, přestože jsem se o to pokoušel minimálně dvě léta, dvakrát denně. I když asi spával, stačilo ho nepatrně zastínit (což bývalo často už z daleka) a už prchal do skulinky. Chytal jsem jen do ruk a jednou málem.
Dnes už bych ho nenaháněl, protože jsem už viděl i slepýše bez o cásku, vypadá to divně - podobně jako ještěrka. Ještěrky už dnes taky nechytám, děcka si je dnes už ani prohlédnout nechtějí (větší ať si je chytnou sami) a málá ještěrka se vám klidně po ruce proběhne ani ji nemusíte chytat.
Vidět užovku na vodě, naštěstí také ještě není taková vzácnost.
Mám ještě jednu zajímavou "zkušenost".
Kamarád říkal, že jeho syn je alergik. Jako u malého dítěte se u něj projevila jakási alergie a tak mu udělali sadu testů. Potvrdila se zjištěná alergie a kromě toho byla zjištěna alergie na vosí štípnutí. V případě štípnutí vosou by museli ihned na pohotovost a měli doma myslím i nějaký lék.
I stalo se že dítě prvně štípla vosa asi až v deseti letech (uf... to si neumím popravdě řečeno ani představit) a jako na potvoru nebylo možné se dopravit ihned k lékaři. Světe div se, žádná alergie se neprojevila, dokonce ani otok nestál za řeč. Pak věř nějakým testům.
Pravděpodobně se tak stalo proto, že dítko nedostalo žihadlem od vosy, ale od včely.
Vosí jed má jiné složení než ten, který mají včely, proto se alergie nemusí projevit, a upřímně, poznat během té chvilky, zda šlo o včelu nebo vosu se mnohdy nepodaří ani dospělému, natož dítěti.
Mně osobně se ještě nestalo že bych vosu od včely nerozeznal, ale je pravda že se pohybuji v prostředí kde jak vosy tak včely běžně létají kolem mne a vyhýbáme si. I když to možná zní divně, žihadlo zpravidla dostanu jinde, v jiném prostředí, někde na louce kde přisednu včelu kterou přehlédnu a podobně. Přinejmenším poslední tři roky jsem doma (ono prostředí) žihadlo nedostal, alespoň myslím, moc to nesleduji.
Když tak nad tím uvažuji, tak v době kdy mi o této (tehdy čerstvé) příhodě kamarád říkal, tak by včela s velkou pravděpodobností nedokázala odletět a i kdyby ano, nechala by v ráně zadeček s žihadlem. Takže to asi vosa byla.
Nicméně, můžete mít pravdu. Ale přál bych tomu klukovi aby to byla jen chyba testů a on touto alergií netrpěl.
**
Pro zajímavost. Vosa má daleko horší kusadla než žihadlo. Kdysi dávno se mi přihodilo, že nějaká zblblá vosa - Už i let měla divný, nerovnoměrný s prudkými změnami směru a rychlosti, a přestože jsem uhýbal trefila mne plnou rychlostí. Asi prvně vylezla na jaře. - mne zapíchla žihadlo do ruky a nemohla ho vytáhnout přestože se jím snažila píchat, a tak si to žihadlo vykousala. Ne že si ho překousla, vykousala mi kůži, až do masa. To vše se událo jen během pár vteřin, kamarád na mě koukal jak u zjevení. Já prý byl úplně zelený, což je možné, protože ten vosí výkon pekelně bolel a z toho šoku se mi i motala hlava. Aby toho nebylo málo tak se mi tato celkem velká rana nechtěla moc hojit, hnisala, a ještě i dnes mám památku (po téměř dvaceti letech však již nepatrnou).
Při odběru jedu zaručí použitý způsob skoro úplné vyprázdnění jedových váčků. (Laborant drží hada tak, že váčky stlačuje shora a ze stran a membrána na skleničce, kterou had prokousne, stlačuje váčky zvnitř). Při uštknutí může had výdej jedu regulovat, navíc dávka jedu kolísá také podle toho, kdy had naposled lovil, takže stanovit dávkování antiséra rozhodně není jednoduchá záležitost, pokud je antiséra málo, nepomůže, pokud je ho moc, nemůže se jeho přebytek v těle s jedem navzájem vyrušit a důsledkem je alergická reakce, což rozhodně neznamená, že by antisérum nemělo být použito, je jen potřeba dávkovat ho s rozvahou a sledovat jeho působení.
Homeopatika: tak asi tak, existuje jeden velky priznivce alternativnich veci a zaplatil 2 testy, u obou se prokazalo, ze nema zadnou lecivi ucinek, nejvetsi ucinek ma lidska psychika, kdy se clovek vyleci tim, ze tomu veri !
Pak zaplatil dalsi test na konich a taktez zadna ucinnost.
I kdyz jako vtip mizi rict, ze ten hroznovy cukr, co byl v tom placebo je vlastne taky homeopatikum, nebot dozajista obsahuje zanedbatelne castecky nejakych viru a kde ceho ;-)
Dale hroznovy cukr je lecivo, nebot prokazatelne dodava telu ziviny na vlastni obranu.
No ale tak zadny lecivi efekt je v moderni medicine uspech ;-) takove tamiflu nebylo nikdy klinicky testovano a po 1. testech se ukazalo, ze ma efekt zaporny, tedy nikoho nevyleci, zato zpusobi mnohem vetsi komplikace nez lidem, co dostanou placebo ;-) ... teda vlastne ;-(((((
Dalsi hezky lek je prosaic, ktery je pro dusevne chore, je to toxicky jed, ktery poskodi mozek ... vyleci vse, clovek se stane vazne dusevne chorym, ale jiz nema zadne priznaky a nic uz nedela, pak umre a je vyleceny ;-( ... zastrelim kazdeho psychiatra, ktery mi bude chtit neco podat !
Had, který může dorůst až metr je drobný? Viděl jste vůbec někdy nějakou zmiji? Já ano, v Jeseníkách. Délka těla 112 cm, tlamu rozevře v úhlu až 170°, jedové zuby 12 mm dlouhé a ostré jak injekční jehly! Zmijí jed je stejně účinný, jako jed kobry a jediné štěstí, že zmije nedokáže na jedno kousnutí vpravit do člověka smrtící dávku, ale pokud jedový zub zasáhne žílu a navíc poblíž srdce, nebo mozku, je uštknutý bezprostředně v přímém ohrožení života!
Zmije má velmi účinný jed, ale má ho také velmi málo.
Tedy zmiji je ho-no platné, že má stejně účinný jed jako kobra, když ho oproti kobře má minimum.
Možná se to nezdá, ale nebezpečnost jedu je daná kombinací účinnost jedu versus jeho množství a v tom druhém parametru má zmije značný handicap.
I kdyby do Vás zmije vypustila všechno co má, tak smrtící dávka je jen výraz pro Váš strach. Pokud nejste alergik, nebo dítě, nebo oslabený člověk. Zmije nemá k dispozici ani tolik jedu, kolik je smrtelná dávka pro dospělého člověka.
Doporučení: Nekoukejte už na ten film Čelisti, blbne Vás to.
Zmije neni ale tak nebezpecna tez proto, ze moc neutoci, ja ji videl v tatrach, vyhrivala se na lesni ceste, tak jsme si ji prohlizeli, pak jsme vzali dlouhy klacek a drobnym poplacavanim ji nasmerovali pryc z chodniku, ona delal vse poklidne, ani do toho klacku nekousala ... nejdrive delal vse pomalu a pak sup sup a velmi rychle se odplazila do travy a uz ji nebylo.
kdyz jsem na ni jenom koukal, tak me ani nevnimala ... hlavni je nedelat prudke pohyby.
Všechno je nebezpečné, když se to dostane do tlapek blbcům. Aplikovat sérum bez toho, že by kousnutý jevil klinické příznaky uštknutí zmijí a následně poslta kousnutého domů, je hovězina! V ČR totiž žije had, zmiji velmi podobný, totiž užovka hladká. Žije na stejných biotopech, jako zmije, zbarvením je velice podobná, na vyrušení reaguje agresivně a dokáže velmi citelně kousnout. Pokud je touto užovkou někdo kousnut a je mu podáno sérum proti uštknutí zmijí, je alergická reakce naprosto logickým výsledkem.
pročetl jsem si diskuzi a je vidět, že se zmijí jste se málokdo setkal. mám tu možnost, bydlet v oblasti, kde o zmije není nouze, v přírodě jsem stále a na vlastní oči jsem se s ní setkal jen 2x, třetí setkání bylo, že mi přilezla až pomalu na zápraží. z okolí se dá říct, že nevím o uštknutí zmijí a to mám na krku již 50. a pokud zmije už uštkne, tak jde vyloženě o náhodu, že se podaří někomu na ní šlápnout, jinak zavčasu a spředstihem se ukryje mezi kameny apod. takže, jak to říkal Švejk: to chce klid a nohy v teple mít.
No.. ja myslim ze ty "zastarale" rady az tak zastarale nejsou - pouze se jejich aplikace omezila na pripady kdy doprava do nemocnice nemusi byt tak snadna - pokud had ustkne nekoho kdo je na vandru daleko od civilizace, muze byt doprava do nemocnice zatracene komplikovana a narocna. I kdyz to pro "lidi z mesta" vypada neuveritelne, ne vsude se da dojet autem, ne kazdy travi dovolenou v turisticke oblasti a ne kazdy s sebou na 14denni cundr bere mobil.. a i ten co bere ho muze mit vybity nebo uprostred rumunskych hor nemusi byt signal..
Ani uprostřed Rumunských hor nerozřezávej ránu, nevysávej jed a hlavně, proboha, nepoužívej škrtidlo - specilně, pokud jsi daleko od jakékoliv pomoci, je velká šance, že toho člověka zbytečně připravíš o končetinu.
Na základě odborných textů bych v takovém případě doporučil následující:
-Klid, pokud možno minimum pohybu,
-Dostatek tekutin,
-Nějaký prášek proti alergiím (něco silnějšího, Zirtec to asi nespraví) proti otokům,
-Solidní množství alkoholu, protože rosšiřuje cévy.
Bulharsko, Rumunsko - Zmije růžkatá! Velice podobná naší zmiji obecné, ale trochu větší, na hlavě dva kožní výrůstky, podobné rohům, neléčené uštknutí v 90% případů smrtelné.
Jih Bulharska, Turecka, Řecka, Španělska, sever Afriky - Zmije levantská! Větší trocho jinak zbarvená, smrtelně jedovatá.
Patrně bylo myšleno sterilní překrytí.
Představte si že vám ta rana opravdu hodně nateče, může hrát všemi barvami a kůže bude narušená, citlivá na dotek... Já bych to také nedramatizoval a řešil situaci podle aktuální potřeby, ale zdravotníci prostě tyhle rady dávají...
Spíše mi chybí rada, zda je nebo není vhodné ránu chladit, zda se vyvarovat namáčení kůže, zda je vhodné použít chladící gel,...
Tyhle rady bych však čekal spíše od lidí, kteří si tím prošli a museli uštknutí řešit. Zdravotníci v Česku nejsou schopní ani pozorovat, ptát se pacientů, a udělat souhrn jejich znalostí...
Pro zajímavost. Jed zmije obshuje zřejmě zejména toxin, ale například někteří cizokrajní pavouci (co už k nám nemají až tak daleko) vám do těla nevpraví ani tak nebezpečný toxin jako spíše bakterie, možná i viry.
Protilátka neexistuje a léčba probíhá klidem a antibiotiky. Takovou léčbu je třeba často mnohokrát opakovat, například s ročním odstupem, a může vám hrozit klidně i gangréna a amputace postižené končetiny.
Takhle to léčí ve vyspělé cizině, kde jsou tyto problémy známé a běžné. Ani nechci domyslet jakou léčbu by ordinovali lékaři v Česku, ty šetří antibiotiky i při borelióze a nechají nemoc klidně přejít do chronického stádia...
>ty šetří antibiotiky i při borelióze a nechají nemoc
>klidně přejít do chronického stádia...
Šetřit antibiotiky je v naprostém pořádku. Naopak, to, že dneska starší antibiotika už neúčinkují, je způsobeno tím, že se jimi v minulosti nešetřilo. On ten doktor (v ideálním, samozřejmě, případě) není jenom stroj, který příznaku přiřadí prášek. Studuje se to deset let a stejně člověk ví jenom něco.
Právě naopak. U podezření na boreliózu by vám měly dát antibiotika (nejde o širokospektrá antibiotika ale velmi úzce zaměřená) pokud možno ihned, ještě dříve než mají výsledek testů.
Pokud test boreliózu potvrdí tak řádně vyléčit a doléčit ne vybrat jednu tubu a šmitec (protože by to mohlo stačit).
Právě v těchto případech se borelie jednak trvale usadí v těle a jednak mohou získat rezistenci na kde co, klidně i na onen lék.
Schválně si někdy porovnejte léčbu co sám sobě, nebo svým příbuzným ordinuje osvícený lékař a co většině lidí ordinuje většina doktorů.
**
Největším problém ale vidím v tom, že lékaři nechtějí připustit že jejich systém nefunguje a poučit se. Ustrnuli, přinejmenším v Česku (ještě i dnes jich mnoho nepřipouští chronickou boreliózu, když testy zrovna nic neodhalí). Přitom množství podobných ba i horších nemocí narůstá a stávají se jednak chronickými jednak spouštěči dalších nemocí.
Předpokládám, že víte že budete muset makat až do smrti a nebudete si moci, jako pan Janota, umřít tak brzy, ale nejdřív v 70-ti letech. Kvalita života nikoho evidentně v této zemi nezajímá, ale makat pro blaho (vlastně nevím koho) budete muset...
Musím Vás opravit. Rezistence nevzniká, že ATB berete jako profylaxi (preventivně)!!!!!!! Ale z drtivé části proto, že pacient nedodržuje správnou medikaci a hlavně...nedobere celou dávku ATB. Se mu udělá líp a už si sám ordinuje vysazení...jenže dávkování a počet dní užívání není jen pro potěchu lékařů...souvisí to s životním cyklem bakterie!!!! A bohužel ač jste nikdy ATB nebrala, můžete mít tkzv. rezitenci...a to proto, že bakterie si tuto informaci v NK předávají!!!!
Nevím, kdo autorku učil vysávat jed, ale zřejmě to bylo ještě před první světovou válkou, ne-li před válkou prusko-rakouskou, jelikož už v Rychlých šípech v příběhu "Na Hadím vrchu" Mirek Dušín říká, že jed se vysávat nesmí.
Když Červenáčka uštkla zmije, Jindra Hojer hned: "To se musí vysát!" a Mirek Dušín na to: "Nesmysl! To se právě nesmí! Vždyť nevíš, zda nemáš nějaké poranění v ústech nebo otevřený zub!" A pak pokračuje: "Ránu musíme podvázat směrem k srdci, aby se jed nerozšířil dál. Nejdéle ale za půl hodiny musíme obvaz povolit, jinak by v noze vznikla sněť!"
Jenomže ta půlhodina je číslo vycucané z prstu. Ve skutečnosti dochází k odumírání tkáně už po několika minutách.
Povolení škrtidla potom člověka může i zabít, protože se mu do krve dostanou toxiny z polomrtvé končetiny.
To je důvod, proč se škrtidlo v první pomoci nikdy nepoužívá (dokonce ani při tepenném krvácení). Jediná výjimka je situace kdy dojde k amputaci, tam je to nezbytné a nakonec už není co zachraňovat.
Rychlé šípy bych jako spolehlivý zdroj lékařských informací rozhodně nebral. Taky se z nich dozvíte např. že je když půjdete v horku do studené vody, dostanete křeč a utopíte se (i kdybyste křeč dostal, proč byste se proboha kvůli tomu měl topit?); nebo zapijete ovoce větším množstvím vody a umřete.
Jo, myslím, že mít končetinu podvázanou delší dobu než pár desítek minut je problém, ale kolik minut to asi je, aby se už nevzpamatovala, netuším. IMHO má smysl kousnutí podvázat *dočasně* s tím, že to sundáte až se dostanete do nemocnice, pokud si myslíte, že byste to jinak do té doby nevydrželi. Jsou hadi, u kterých bez protijedu můžete umřít klidně 20 minut po kousnutí, tam to určitě smysl má; třeba když jednoho českého chovatele kousla jeho mamba, tak si ruku podvázal (neměl protijed; IMHO kdo takového hada chová, měl by mít protijed). Nejde jenom o to, že nemůže proudit krev, ale taky v podvázané končetině bude velká koncentrace jedu (nemá se kam rozptýlit) a některé jedy rozkládají tkáně. Podvazovat končetinu na dlouho u kousnutí, které určitě pár hodin a možná i napořád přežijete, to bych fakt nedělal - zbytečně riskujete, že o ni přijdete. Jak je vidět, je tam víc proměnných, na tohle by to opravdu chtělo názor odborníka, který ví, co se v jakém případě asi stane.
Nevysávání jedu z rány je nesmysl - u jedovatějších hadů se tak dá omezením množství jedu v ráně zachránit život. Někteří cestovatelé do oblastí jako Sahara si kvůli tomu vozí injekční stříkačku. Samozřejmě vysávat ústy ránu rozřezanou nožem je něco jiného, hlavně u tak málo jedovatých zmijí jako ta naše, ale mělo by se to rozlišovat; málokdo nikdy necestuje mimo ČR. Uvítal bych tvrzení podložená argumenty a trochu méně bulvární styl článku.
... a to platí i pro nevzdělanou redaktorku!
Když chci informace, tak si najdu pořádný zdroj:
http://www.karim-vfn.cz/cz/nase-klinika/toxinologicke-centrum.html
Chcem upozorniť, že existuje takmer univerzálny protijed, ktorým je vitamín C vo vysokých dávkach. Neutralizuje širokú škálu organických jedov, či už pochádzajú z hmyzu, zvierat, rastlín alebo dokonca baktérií. Tieto jeho vlastnosti sú známe približne od 30. rokov minulého storočia, ale nebol záujem financovať výskum, ktorý by stanovil potrebné dávky pri konkrétnych prípadoch.
Americký lekár F.R.Klenner počas svojej dlhoročnej praxe tento "experimentálny" prostriedok používal a publikoval vo vedeckej literatúre svoje výsledky. Vždy išlo o dávky v rozsahu niekoľkých gramov až desiatok gramov a výsledky boli vynikajúce, pritom ide o mimoriadne bezpečnú látku prakticky bez nežiaducich účinkov.
Najúčinnejší spôsob použitia je injekčný, ale na to nie sú bežne poruke ani znalosti, ani prostriedky. Ale mať so sebou pre každý prípad niekoľko gramov práškovej kyseliny askorbovej, ktorá sa dá jednoducho
rozrobiť v nápoji a vypiť, to je to minimum čo môžeme urobiť ako prvú pomoc pri mnohých problémoch.
Vitamín C okrem toho, že pri dosiahnutí účinnej koncentrácie priamo neutralizuje toxíny, pôsobí aj proti toxickým efektom histamínu takže tlmí alergickú reakciu (treba však užívať často, napr. každé 2-3h, aby
sa udržala účinná hladina vitamínu v krvi), a okrem toho zlepšuje okysličenie tkanív aj pri dychovej nedostatočnosti a podporuje činnosť pečene, ktorú zároveň chráni pred účinkami niektorých jedov.
Dr. Klenner úspešne riešil pohryzenie štrkáčom pomocou vitamínu C, takže je možné, že by nejaký efekt mohol mať aj proti jedu zmije, ktorá je so štrkáčom vzdialená príbuzná. Avšak vitamín C nepôsobí proti jedu
kobry.
Nie som lekár, píšem len svoj názor, čo robiť bezprostredne po pohryzení - ja osobne by som užil nejaké 3-4g vitamínu C každé 2h. Vitamín C je vhodné na turistiku nosiť aj pre prípad šoku, úpalu a podobných záležitostí. Podrobnejšie informácie:
http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
Tady pozor - těhotné ženy by vitamín C rozhodně neměly ve vysokých dávkách užívat, protože hrozí riziko potratu nebo poškození plodu. Nejspíš proto, že se jednu dobu v USA toto "použití" rozmáhalo, přidávají výrobci do vitamínu C často šípek, který tyto účinky ruší, ale v megadávkách je těžké odhadnout, jak to bude působit.
Jednak paní autorko, s takovou kombinací opatření po uštknutí (kapr také nekouše, kapr žužle) jsem se setkal až ve Vašem článku.
Zmije, či jakýkoliv had, mající jed ve svém arzenálu nemůže ovlivnit, zda jej použije, snad ještě plivající kobra. Jinak záleží na intenzitě a úspěšnosti "zákusu", kterým se vytlačí jed do jedových zubů. Ty jsou k tomuto účelu přizpůsobené, jsou duté a mají otvor na straně. Takže jihočeský blábol z jihočeské univerzity (jeden absolvent této paškoly napsal: Pitomec = jihočeský vzdělanec).
Věnujete se tvaru očí..., ale nezmiňujete se ani náznakem o tvaru hlavy...
Takže je vidět, že jste někdy něco o jedovatých hadech slyšela, no, tak píši Vám 3-
Zmije řídí množství jedu který vypustí, to je známá věc. Máte pravdu že zmijí hlava je pojem sám o sobě.
Nikdy jsem zmijí hlavu neviděl pořádně z blízka, zejména tlamu, ale na iDnesu psali že má zuby vztyčitelné.
"Zmije obecná má 3 až 4 milimetry dlouhé, při otevření čelisti vztyčitelné jedové zuby s jedovými váčky, umístěné na přední části horní čelisti. Protože stejně jako například chřestýš reguluje vypuštění jedu při útoku, neznamená každé kousnutí zmijí nutně intoxikaci."
To co je v tom článku napsáno, zřejmě platí pro českou kotlinu. Nevím, odborníkem se necítím. Zjevně, ale článek není úplný.
Žiju tak napůl i v jiné zemi (v Černé Hoře), a věřte mi, že tam byste s těmito radami měli jistotu na 100%, že končíte. Pokud Vás kousne zmije tam ( a že jich tam je výrazně více než u nás ), tak Vám se 100% jistotou říkám podvazujte a vysávejte (pokud máte zdravá ústa). Pokud budete někde dál od nemocnice a had Vás kousne, máte na výběr 2 možnosti. Buď podle článku neuděláte nic, akorát tak sepíšete testament, nebo zariskuje problém se žílami a odumřením tkáně, a podvážete. Tím si zachováte naději na přežití. Zmije tam jsou o dost veliký kapánek vetší než ty u nás, mají i více jedu, a je jich tam více než u nás.
Do Černé Hory jezdí několik desítek až stovek turistů ročně do přírody, takže by se někomu moje rada mohla hodit.