Názor k článku Léto bude plné zmijí. Umíte první pomoc v případě uštknutí? od Čtenář - Naháněním bylo myšleno "nahánění hada a jeho případné...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 5. 2011 20:59

    Čtenář (neregistrovaný)

    Naháněním bylo myšleno "nahánění hada a jeho případné usmrcení aby nemohl kousnout už nikoho jiného, nejčastěji děti". Několikrát jsem něco podobného už viděl a zažil (naštěstí had nečeká), myslím že to bude mezi lidmi celkem běžný model uvažování.

    Ten klacek co jsem uváděl na procházku nebyl na utlučení hada. Hadi jsou citliví na vibrace a chvění. Když jdete o holi mnohem více rozechvíváte půdu zpravidla v místech na která jste ještě ani nedošlápli. Navíc, by had mohl zaútočit přednostně na hůl. To nás ale čeká až při větší migraci živočichů (zmije je v současnosti jediný náš jedovatý had), tehdy se patrně naučíme chodit s tou holí odlišně než dnes.

    Nevím co máte proti homeopatikům. Já je prakticky neznám, ale pokud někdo kdo je alergik tvrdí, že mu tato léčba stačí aby se u něj alergie (například při štípnutí vosou) neprojevila tak pravděpodobně nekecá. Osobní zkušenost ale opravdu nemám.

    Co se týká množství jedu, nevím. Myslím, že při odběru jedu je had přinucen vypustit jedu mnohem více, ať již mechanicky nebo stresem o život (vyšším než v přírodě, nepůjde totiž o reflex ale o uvědomnělý pokus zabít to obrovské zvíře co ho tyranizuje). Nicméně, právě lovci zmijí mají nejvíce zkušeností s uštknutím a někteří (co se svěřili) si z uštknutí nic nedělají. O riziku při aplikaci séra (proti zmijímu uštknutí, zmijí obecnou) je zbytečné debatovat, je značné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).