Za tři a půl roku platnosti zákona o registrovaném partnerství jej využilo již 917 párů, z toho 643 mužských a 274 ženských. Z tohoto počtu vztah oficiálně ukončilo jen 34 dvojic, z toho 17 lesbických. V mnohých případech žádají partneři i o změnu příjmení na příjmení partnera či partnerky.
V druhém pololetí roku 2009 se registrovalo 113 párů, z toho 43 ženských a 70 mužských a registraci ukončilo deset, z toho 10 lesbických. Rekord utržil Pardubický kraj, kde poprvé v české historii tohoto institutu nevstoupil v celém kraji v roce 2009 do partnerství nikdo. Tradičně nejvyšší počty drží hlavní město Praha. O druhé místo se pak „přetahují“ postupně po půl roce Středočeský a Jihomoravský kraj, který měl nyní od 1. 7. do 31. 12. o jednu registraci navíc, tzn. 14.
I přes některé skeptické komentáře médií o poklesu registrovaných v prvním pololetí loňského roku, druhá polovina roku nalákala na radnice opět více gayů a leseb a potvrdila tak předpoklady předchozích let, kdy v druhém pololetí do svazku vstupuje více dvojic.
Z tohoto pohledu do záměru vzít se u stejnopohlavních dvojic finanční krize nezasáhla. Ovšem podle postřehu některých matrikářek byly přece jen některé obřady skromnější než tomu bylo v předchozích letech. Přesto se „svatby“ kromě matričních úřadů konají i na slavnostnějších místech jako jsou různá kulturní či historická místa po celé republice.
Mírný pokles párů byl tvůrci a předkladateli zákona během prvních let očekáván. Zpočátku této šance využily zejména ti, kteří na ni čekali již mnoho let.
Stále jsou Češi a Češky atraktivními partnery i pro cizince. V druhém pololetí 2009 bylo 10 vztahů smíšených, a to ze zemí: Austrálie, Brazílie, Dominikánská republika, Kolumbie, Mexiko, Rumunsko, Rusko, Ukrajina a Velká Británie.
V prvním půlroce letošního roku lze očekávat překročení hranice tisícovky registrovaných partnerství u nás.