V medu se ukrývá nespočet cenných látek. Zejména enzymy, rostlinné pigmenty, aminokyseliny, dextrin, aromatické látky, minerály (železo, měď, mangan, vápník, draslík, fosfor, chlór, síra či hořčík) nebo vitamíny – zejména pak A, B, C, D a E. Z drtivé většiny se skládá z ovocného a vinného cukru. Ten je však už natrávený, takže potřebuje jen nepatrnou pomoc enzymů. Na energii se tak přemění prakticky hned po požití.
Který med zvolit?
Květový med – pochází z nektarů květů. Obsahuje pylová zrna různých rostlin, které obohacují med o významné přírodní látky s povzbuzujícími účinky – rostlinné hormony, éterické oleje, aromatické látky a další. Prodává se nejčastěji jednodruhový, ale je možné sehnat i například směs medů – například z ovocných stromů. Květový med rychle krystalizuje.
TIP: Med nesmíme zahřívat na teplotu vyšší než 46 °C. Ztratil by většinu cenných látek i enzymů, čímž by se stal pro naše tělo naprosto bezcenným.
Lesní med – na první pohled je znatelně tmavší než med květový. Barva je dána rostlinnými barvivy, která jsou obsažena v míze dřevin. Oproti květovému medu se v tom lesním ukrývá více minerálních látek, které ničí bakterie. Lesní med krystalizuje pomalu, tudíž zůstává déle tekutý.
Smíšený med – jde o směs květového a lesního medu. Má spíše tmavší barvu a velmi pomalu krystalizuje.
Netradiční druhy medů
Pomerančový med
Pomeranče obsahují velké množství flavonoidů. Jedná se o silné antioxidační, protizánětlivé a protirakovinné glykosidy, které mají navíc příznivý vliv i na oběhovou soustavu. Co se týče nejrůznějších nachlazení, chřipek a viróz, nemůže být pro prevenci nic lepšího než čerstvě připravená šťáva z pomerančů (případně pro tento účel smícháme i s grepem a citrónem).
Doporučená denní dávka medu
Pro zdravého jedince, který si dá rád med jako prevenci nemocí či pro posílení imunitního systému a zachování vitality, je vhodné toto dávkování:
- děti mladší 10 let: ½ čajové lžičky denně,
- mládež mladší 18 let: 2 čajové lžičky denně,
- dospělí: 3–4 čajové lžičky denně.
Pomerančový med si uchovává stejné vlastnosti oranžových šťavnatých plodů. Je po nich lehce cítit a je mírně nakyslý – zkrátka jako citrusy. Překvapí vás výraznou chutí, vůní, a zejména tmavší oranžovou barvou. Nejčastěji se originální pomerančový med vyrábí na jihu Francie a v Řecku.
Levandulový med
V našich podmínkách jej včelky nevyrobí, ale naprosto famózní levandulový med můžete koupit ve Francii nebo Španělsku. Případně jej sehnat v některých obchodech i u nás. Budete-li se rozhodovat, který zvolit, sáhněte po tom, který pochází z Provance.
Jen zde roste ta nejkvalitnější levandule, a tak si výjimečnou kvalitu uchovává i tento jedinečný med. Květy levandule obsahují jedno až tři procenta silice. Jde zejména o linaliacetát (30–60 %), borneol, isoborneol, geranio, lonalol a cineol, dále pak dvanáct procent tříslovin, antokyany, hořčiny i pryskyřice.
Levandule představuje nejlepší medicínu na nespavost, špatnou náladu či deprese. Zklidní a pomáhá usnout, protože látky v ní obsažené mají tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu, takže v tomto směru je naprosto nepřekonatelná. Díky tomu pomáhá i při stavech neklidu, nervozitě, hysterii i bolestech hlavy nebo migrénách. Může pomoci i při nevolnosti z cestování a závratích, a dokonce i při přepracovanosti nebo nadměrném stresu. Ty samé látky, jež zklidňují, také brzdí růst bakterií a osvědčily se i při křečových stavech žaludku a při celkové rekonvalescenci. Med, který včely nasbíraly na levandulových květech, si zachovává svoji příjemnou vůni a rovněž i spoustu cenných látek.
Domácí levandulový med
Máte na něj chuť hned? Zkuste si vyrobit kopii toho pravého:
Přísady: 2 hrsti rozemletých levandulových květů, 1 l vody, 3 citróny, kousek celé skořice, 1 a ½ až 2 kg květového medu
Příprava: Rozemleté levandulové květy dáme do hrnce a zalijeme vodou. Přidáme pokrájené citróny s celou skořicí a necháme dvacet minut mírně vařit. Hrnec odstavíme z plotny a levanduli s citróny a skořicí necháme zhruba 1 den vylouhovat. Poté scedíme a přilijeme připravený květový med. Uchováváme v chladu. Tento domácí levandulový med chutná skvěle na čerstvém chlebu s máslem.
Pohankový med
Pohanka se řadí mezi nutričně bohaté plodiny. Ukrývá v sobě osmnáct aminokyselin, celé spektrum minerálních látek (měď, zinek, selen, hořčík…), ale i vitamínů (E, C a vitamíny skupiny B). Nejvýznamnější obsaženou látkou je však vitamín P neboli rutin. Ten pečuje o zdravé a pevné cévy, pomáhá v boji proti křečovým žilám i při léčbě hemoroidů.
Pohanka dále obsahuje i spoustu vlákniny, zato žádný lepek, a tudíž je lehce stravitelná. Je přirozeným posilovačem imunity a podporuje i sexuální funkce. Hravě si poradí i s očistou organismu.
Pohankový med lze sehnat i z českých luhů a hájů, avšak jeho chuť je velmi specifická. Buď si jej zamilujete, nebo mu na chuť nepřijdete. Je třeba to zkusit. Do čaje nebo na pečivo se příliš nehodí, zato v kaši jde o velmi netradiční, ale zajímavou chuť. Pohankový med má tmavší hnědou barvu.