Kdybychom vycházeli z nálezů SZPI za r. 2016 a celkového počtu nevyhovujících potravin v řetězcích, jsou na tom opravdu mnozí ostatní ještě hůř (jde ale o všechny nálezy, nikoli pouze dovozové potraviny), tabulka zde: http://www.vitalia.cz/clanky/nejhorsi-potraviny-roku-2016/. LK, Vitalia.cz
Je to jen ukazatel toho, že co je na obalu, má být i uvnitř. Když je v regálu 45% Eidam. který má ve skutečnosti jen 42%. bude zřejmě lepší než ten vedle který má na obalu 30% a ve skutečnosti má třeba 32%. Nic ovšem nebrání tomu prohlásit ten lepší za šmejd a ten horší za vynikající. Jsou to paradoxy. :-))
tsd
Nějak se mi ten příspěvek oříznul :-O Nedá se napsat z jedný vody načisto, že tuk je měřítkem kvality. Například sýr s 35% F.i.T. není kvalitativně horší než sýr se 45%. Bude jiný, ale určitě né horší. Podle této logiky by i olomoucké syrečky nestaly za nic ;-) Na druhou stranu v ČR je Eidam tak zprofanovaný, že u něj asi už žádný měřítka neplatí :-D
Mně se nelíbí, že není na výrobcích uvedena země původu, např. na piškotech, co má Lidl jako svou značku. Při dotazu v Lidlu mi sdělili, že země původu je obchodní tajemství, že to sdělovat nemusí a že to nesdělují.
Stejně jako když jsem se ptala v Tescomě, kde vyrábějí hrnce - prý nejsou povinni to sdělovat a nesdělí mi to. Takže od Tescomy už nic nekupuju.
Samozřejmě že je podstatné, odkud výrobek pochází. Je to významné rozhodovací kritérium, pramenící ze zkušeností. Pokud je například výrobek z Polska, je nejlépe se mu zcela vyhnout, nebo jej aspoň pořádně prozkoumat (na řeči o kvalitním zboží na vnitřním polském trhu moc nevěřím, ledaže by se jednalo o malovýrobce - to ale u nás také). Jinými slovy původ od kvality nelze dost dobře oddělit.
No právě. Takže si získali takovou pověst, že se jim a jejich výrobkům lidé vyhýbají - pokud mohou.
Vezmi si třeba... Japonce. Ti jsou chytřejší. Vědí, že by sice krátkodobě na jednom, možná několika, kšeftech vydělali. Ale dlouhodobě by se odepsali, dostali by se do pozice, kdy by už nikdy nemohli žádat dobrou cenu za dobré zboží.
To, že dovedou, první i druzí, vyrobit kvalitní zboží s tím nemá nic společného. Prostě to vezmeš od těch druhých, protože víš, že si nedovolí ti prodat šmejd.
To je nesmyslný pohled. Oni prostě dodali zboží přesně v té v kvalitě, kterou si objednal zákazník (tedy zahraniční hypermarket na dobytém území kolonie ČR).
Vyhýbat je třeba se právě těm hypermarketům na území ČR, ne obecně produktům vyrobeným v Polsku.
Pro Japonce je kvalita samozřejmě prvořadá, jenže to není kolonie kde uplacení politici a ruzní agenti StB prosazují své vlastní zájmy. Že si zde zahraniční hypermarkety mohou beztrestně dělat co chtějí a ještě dostanou pozemek za 1 Kč, to je jejich práce. Ale tupé stádo si opět zvolí agenta StB za hnusnou koblihu, takže má co chtělo.
V Japonsku jsou cenově dostupné jejich vlastní potraviny, cokoli z dovozu je ovšem neskutečně drahé. Třeba taková jablka, když jsem viděl cenovku v přepočtu 80 Kč, tak jsem si říkal, to je hezký dát 80 Kč za 1 kg jablek, než mi řekli že to je cena za jedno jablko :-)
Pro mě to důležité je. U běžných komodit se snažím podporovat lokální výrobce a naopak eliminovat nesmyslnou přepravu zboží přes půl světa. Když na etiketě najdu akorát "prodávající:", "vyrobeno pro:" nebo "distributor v ČR:" tak sáhnu raději po něčem jiném. Samozřejmě pokud vybírám nějakou specialitu, nemám problém koupit kvalitní originál ze zahraničí.
Správně, Michale. Také nekoupím cokoliv, například "Vyrobenu v EU". Dát přednost domácím výrobkům je první krok k opravdové ekologii: bláboly politiků o ekologickém myšlení a zároveň skutečné podpoře globálního trhu a dovozů je dost pokrytecké. Jen doufám, že se to násilně globalizované tržiště začne bortit.
Jj, jsem na tom podobně, pokud není uveden výrobce, nekupuju. A u výrobců mám svůj "blacklist" a "whitelist"
A raději si koupím menší množství kvalitního než hromadu s.....y jen proto, že je to levné.
Pokud ale někdo jede podle minimální ceny, nemůže se divit že dostal šunt (příklady: ""šunka"" cenou se příliš nelišící od kvalitního nabouraného masa, uzeniny levnější než bůček, .... Kua, vždyť přece práce s dalším zpracováním a amortizace zařízení se musí někde zaplatit - jak jinak než "naředěním"?)
Ale na druhé straně, pokud je u nás DPH 15%? a v Německu nebo v Rakousku 10 nebo možná ještě méně, nemůže být cena stejného zboží stejná.
Samozřejmě, že je důležité, odkud výrobek je. Jednak jde o zkušenost, jak už tu někdo psal - výrobkům z Polska se raději vyhýbám obloukem.
A obecně raději podpořím firmu, která vyrábí v ČR (když už ne ČR, tak aspoň v Evropě) a vytváří tady zaměstnanecká místa a nezatěžuje životní prostředí přepravou produktů před půl světa. Ovšem najít občas věci, které nejsou z Číny, dá docela práci (např. hračky - gumové pískací knížky jsem jiné než z Číny nikde neviděla).
Vtipné je především to, že u zboží vyrobeného pro Lidl a určeného i na chorvatský trh je téměř vždy v chorvatském popisku uvedena země výroby, protože tam neobstojí se žvásty okolo obchodního tajemství. Zásadně se ale neuvádí země původu v jiných jazykových mutacích na tom samém obale. Každá jazyková verze je pečlivě sestavená tak, aby obsahovala jen naprosto nezbytně nutné údaje dle zákona dotyčné země.
Například slané chipsy mají pro chorvatsko uvedeno "Proizvodeno v češkoj" nebo něco na ten způsob, tj. vyrobeno v čr. Ale český, slovenský ani polský popisek tuto informaci neobsahuje, protože dle zákona nemusí....
To se přece ví. Vždyť je to znát, jen když ochutnáte. Bohužel, aby nechodila "chudina" demode, tak renomovaní návrháři poskytnou svůj um různým jiným oděvním firmám jako výraz humanity? Republika, která byla schopná vyprodukovat luxusní jídlo, tak její lidé jedí umělé sýry a další. Lidé, kteří přišli při reorganizací o místo, budou chodit zametat chodník apod.