Muže se to zdát nepodstatné, ale právě třeba mléčný tuk je nejnákladnější složkou výrobku a snížení jeho podílu o několik procent zásadně mění charakter potraviny. Typickým způsobem falšování je právě snížení podílu tzv. sušiny a tuku v sušině. Je-li skutečný podíl sušiny nebo tuku v sušině mléčného výrobku nižší, než kolik uvádí výrobce na obalu, jedná se klamání nakupujícího, resp. falšování potraviny.
KC
Chápu rozdíl mezi 30% a 45% Eidamem, nechápu proč je považován za falšovaný 28% nebo 43% Eidam. To mi hlava nebere, leda, že by si někdo hledal práci a obhajoval svoje postavení, aby ho náhodou někdo jiný nepoznal, že nic nedělá, nebo že tam sedí zbytečně.
Ať už konečně zavřou vietnamskou ZAPU, když se odtud rozlézají šváby a plísně, ale na to jsou asi krátcí, proto buzerují kvůli takovým maličkostem celkem slušné obchody.
tsd
Hm, zřejmě si SZPI vykládá (a aplikuje) pojem falšování poněkud jinak, než jak to cítí prostý lid. Osobně bych za falšování pokládal např. přidání mleté cihly do papriky nebo margarínu do másla. Ostatně, je ta několikaprocentní odchylka tak zásadně závažná? Co by se stalo, kdyby byl uveden skutečný obsah?
Máte úplnou pravdu. Mnohem horší je, že vedle takové " falšované " ale vynikající klobásy najdete něco s názvem "výrobek sýrového typu" na kterém je správně napsané složení, ale je to nepoživatelný hnus 100% ztužený tuk + hromada éček. Určitě velmi prospěšný vašemu zdraví, protože co je hnusné je i zdravé. To, že to nešlo kolem sýra ani omylem, už SZPI neřeší.
tsd
Co je to za nesmysl. Kdyby měl mít výrobek 1% tuku tak odchylka 2% je relativně 200% Když ale měla mít klobása 100% masa, pak relativně i absolutně jsou to 2%. Běžte rovně kapitáne. A počítejte ve stejných jednotkách jako inspekce, jinak se nedopočítáte. JE TO PROSTĚ HODNĚ MALÁ ODCHYLKA, S TÍM NIC NENADĚLÁTE.
tsd
P.S. metr nebo kilometr všecno jedno.
Milé tsd, několikrát jste zde již předvedlo, že matematika není vaše silná stránka. Ano, 2 % absolutní odchylky jsou skutečně 10 % relativní odchylky z původně deklarovaných 20 %. Abyste to pochopilo, tak polopatě ještě jednou, na příkladu. Řekněme, že jdete koupit 1 l pitné vody, ale za stejnou cenu vám prodají pouze 0,9 l a 0,1 l vám naberou z kaluže. Úplně stejné šizení a okrádání zákazníka...
Nejsem matematik, ale kupecké počty zvládám. Když inspekce udává odchylku v absolutní hodnotě, nechápu, proč někdo pro podporu svých tvrzení vyrukuje s relativní hodnotou.
Proč nás inspekce neohromuje těmito vašimi čísly? Asi k tomu mají nějaký důvod. Zapřemýšlejte.
Porovnávat hrušky a jablka ..... nevzpomínáte si ? 1. nebo 2. třda ZŠ ??? :-))
tsd
Otevřeně řečeno si myslím, že po této odpovědi by měl od aktivního novináře následovat dotaz, zda opravdu pokládají odchylku v malých jednotkách procent za odpovídající pojmu "podstatná část" a jak tento pojem definují...
A pak druhá věc obecnější - popravdě řečeno mi není tak docela jasné, jak se počítají ta procenta masa u klobásy. Výrobce uvedl, že 100g výrobku je ze 120g masa - tato část je jasná, při zraní a schnutí odpadne část vody.
Na druhé straně při následném skladování se zase může přijímat voda, jak se toto vlastně počítá? Celá řada testů kvality potravin mi je celkem jasná a logická (různé přidané látky atd), ale zrovna tento případ mi moc jasný není. Kdyby byla kritika ve stylu "zjistili jsme 5% sójové náhražky místo masa", tak je to jasné, ale z prostého konstatování "jen 97,4% masa" úplně moudrý nejsem. Jsou ta necelá tři chybějící procenta voda nebo něco jiného?
Před pár měsíci nabízely Kostelecké uzeniny, součást Agrohnusu, vynikající uzenou kýtu, která obsahovala neuvěřitelných 50% masa a zbytek tvořila voda a chemikálie.
O dva měsíce prudce vylepšili recepturu, už tam bylo celých 54% masa a zbytek voda a chemikálie.
Takže ten první případ byla falšovaná potravina?
obsah masa pouze v hodnotě 97,40% a cotage místo 20 jen 18,1% haha - tak to je vážný, hodně vážný. Ředitel Lidlu by si měl uvázát smyčku a rovnou se jít oběsit. A řediteli SZPI by měl prezident udělit řády Bílého lva, Tomáše Garrigua Masaryka, Medaili Za hrdinství a Medaili Za zásluhy. Jiné řešení není ze své podstaty ani možné.
... pokud SZPI vysetrila tuhle nepatrnou odchylku, tak u me jejich zavery jako u spotrebitele nemaji vubec zadnou hodnotu a do lidlu se stale nebudu bat chodit nakupovat. Naopak jako platci dani mi vadi tahle buzerace od SZPI, jelikoz pripadny postih se projevi "rozpusteny" na cenach vyrobku a zaplati to spotrebitel. Tudiz tenhle urad navrhuji zrusit, pokud se nezacne okamzite zabyvat skutecne podstatnymi problemy !!!
S pozdravem
danovy poplatnik.
Zabavne je, kolik je mezi obhajci Lidlu lidi, co neumi pocitat. Vlastne je to zakonite.
18.1% tuku misto 20% znamena, ze vyrobek obsahuje temer o 10% tuku min, nez ma. To neni nijak zanedbatelne. Jestli mela byt klobasa ze 120% masa a ma 97.4%, tak vas okradli skoro o 20% masa. Obcas masa se nejspis urcuje podle obsahu bilkovin. Kvalitni klobasy jsou ze 150% a vice masa, tohle je normalni Lidl-sunt i kdyby to nebyl podvod.
Samozřejmě, že kdo chodí do lidlu, tak neumí počítat, jak říkáte - je to zákonité. Kdo jiný by tam taky chodil, že ano?
Chtěl bych tedy po Vás, jakožto prosťáček z vesnice, chodící nakupovat do Lidlu, jestli by jste mi nevysvětlil, jak je to s procenty.
Pokud si ze školy správně pamatuji, celek (tedy řekněme ona vaše kvalitní klobása) má 100%. Jak se do ní tedy vejde těch 150% masa? To mám vyrobit klobásu jen z masa a potom do ní natlačit ještě polovinu, aby kvalita seděla? Tady něco nesedí... Není to náhodou tak, že dříve bylo masa oněch 150% hmotnosti výsledného výrobku, které ovšem přípravou přišlo o část vody a poté tedy váží méně? Takže nemohl bych teoreticky (řekněme že sem maso maximálně vysušil) udělat klobásu, na kterou bylo použito 150g masa na 100g klobásy a výsledný obsah masa by byl třeba jen 70%?
Opravte mě prosím, jak jsem říkal, jsem jenom hloupý nakupující v Lidlu, ale rád bych se od někoho tak moudrého, jako jste Vy, něco přiučil.
To bych docela rád, ale to se mi asi nepodaří. Málo to určitě není, ale také to není dost na to, abych výrobek přestal okamžitě kupovat. A také nevím jak vy, ale já oněch 10% oproti deklarovanému stavu na chuti nepoznám. A vzhledem k tomu, že i po odečtení oněch 10% jsou na tom některé výrobky stále lépe (cena/výkon) než v ostatních obchodech, tak je mi to upřímně jedno. Řekl bych, že jsou daleko závažnější věci, co by se měly hlídat, než pár procent. V logice možná mezery mám, ale jestli jste si četl můj komentář, tak jsem prosil o vysvětlení, protože to opravdu nechápu. (A aby nedošlo k omylu, tak těch 10% oproti garantovanému stavu chápu)
Ta % u klobás byla vysvětlována někde jinde, jejich používání u sušených výrobků ale považuji za nešťastné bez toho že bude vysvětleno jak ta % básník míníl. V podstatě (pamatuji-li si dobře, hledat se mi to nechce) by snad měla znamenat že místo 120g masa/100g výrobku bylo použito 97,x g masa /100g výrobku, čili malinko přes 80 % deklarovaného množství, což už by bylo docela dost.
A teď je otázka, čím to chybějící maso nahradili, napadá mě několik možností (předesílám že jde o teoretické možnosti, ne vše může být realizovatelné)
a) sádlo + kůže
b) voda (nedošlo k deklarovanému vysušení)
c) soja, škrob, dextróza
d) libovolná kombinace předchozího
každopádně, pokud by chybělo skoro 20% masa, je to už docela dost, to už se na chuti pozná, nevím jestli to půjde zakrýt syntetickými dochucovadly.
Ale zase je ""slušná šance"", že pokud jsou konzumenti vyrostlí na měkkých šmakuládách s 50-60 % masa a nemají zkušenost jak chutnají výrobky nešizené tak nic nepoznají. Ono totiž chutná/nechutná také závisí na tom, s čím máte zkušenosti, jak je vaše chuť vycvičená.
Anebo to může znamenat 97,x % deklarovaného množství, čili nějakých 116 - 117 g masa místo 120.
Babo raď!!!
SZPI by si měla asi zaťukat na hlavu a jít porovnat Albert s Lídlem.
Lidl,Globus a všechno ostatní je tak 1000x lepší než Albert..
Uvedené ceny regalové neodpovídají na pokladně viz Albert FB.
Platově Albert je nejmizernější obchod ze všech a přitom všichni v Česku u něj nakupují.