Muže se to zdát nepodstatné, ale právě třeba mléčný tuk je nejnákladnější složkou výrobku a snížení jeho podílu o několik procent zásadně mění charakter potraviny. Typickým způsobem falšování je právě snížení podílu tzv. sušiny a tuku v sušině. Je-li skutečný podíl sušiny nebo tuku v sušině mléčného výrobku nižší, než kolik uvádí výrobce na obalu, jedná se klamání nakupujícího, resp. falšování potraviny.
KC
Chápu rozdíl mezi 30% a 45% Eidamem, nechápu proč je považován za falšovaný 28% nebo 43% Eidam. To mi hlava nebere, leda, že by si někdo hledal práci a obhajoval svoje postavení, aby ho náhodou někdo jiný nepoznal, že nic nedělá, nebo že tam sedí zbytečně.
Ať už konečně zavřou vietnamskou ZAPU, když se odtud rozlézají šváby a plísně, ale na to jsou asi krátcí, proto buzerují kvůli takovým maličkostem celkem slušné obchody.
tsd
Hm, zřejmě si SZPI vykládá (a aplikuje) pojem falšování poněkud jinak, než jak to cítí prostý lid. Osobně bych za falšování pokládal např. přidání mleté cihly do papriky nebo margarínu do másla. Ostatně, je ta několikaprocentní odchylka tak zásadně závažná? Co by se stalo, kdyby byl uveden skutečný obsah?
Máte úplnou pravdu. Mnohem horší je, že vedle takové " falšované " ale vynikající klobásy najdete něco s názvem "výrobek sýrového typu" na kterém je správně napsané složení, ale je to nepoživatelný hnus 100% ztužený tuk + hromada éček. Určitě velmi prospěšný vašemu zdraví, protože co je hnusné je i zdravé. To, že to nešlo kolem sýra ani omylem, už SZPI neřeší.
tsd
Co je to za nesmysl. Kdyby měl mít výrobek 1% tuku tak odchylka 2% je relativně 200% Když ale měla mít klobása 100% masa, pak relativně i absolutně jsou to 2%. Běžte rovně kapitáne. A počítejte ve stejných jednotkách jako inspekce, jinak se nedopočítáte. JE TO PROSTĚ HODNĚ MALÁ ODCHYLKA, S TÍM NIC NENADĚLÁTE.
tsd
P.S. metr nebo kilometr všecno jedno.
Milé tsd, několikrát jste zde již předvedlo, že matematika není vaše silná stránka. Ano, 2 % absolutní odchylky jsou skutečně 10 % relativní odchylky z původně deklarovaných 20 %. Abyste to pochopilo, tak polopatě ještě jednou, na příkladu. Řekněme, že jdete koupit 1 l pitné vody, ale za stejnou cenu vám prodají pouze 0,9 l a 0,1 l vám naberou z kaluže. Úplně stejné šizení a okrádání zákazníka...
Nejsem matematik, ale kupecké počty zvládám. Když inspekce udává odchylku v absolutní hodnotě, nechápu, proč někdo pro podporu svých tvrzení vyrukuje s relativní hodnotou.
Proč nás inspekce neohromuje těmito vašimi čísly? Asi k tomu mají nějaký důvod. Zapřemýšlejte.
Porovnávat hrušky a jablka ..... nevzpomínáte si ? 1. nebo 2. třda ZŠ ??? :-))
tsd
Otevřeně řečeno si myslím, že po této odpovědi by měl od aktivního novináře následovat dotaz, zda opravdu pokládají odchylku v malých jednotkách procent za odpovídající pojmu "podstatná část" a jak tento pojem definují...
A pak druhá věc obecnější - popravdě řečeno mi není tak docela jasné, jak se počítají ta procenta masa u klobásy. Výrobce uvedl, že 100g výrobku je ze 120g masa - tato část je jasná, při zraní a schnutí odpadne část vody.
Na druhé straně při následném skladování se zase může přijímat voda, jak se toto vlastně počítá? Celá řada testů kvality potravin mi je celkem jasná a logická (různé přidané látky atd), ale zrovna tento případ mi moc jasný není. Kdyby byla kritika ve stylu "zjistili jsme 5% sójové náhražky místo masa", tak je to jasné, ale z prostého konstatování "jen 97,4% masa" úplně moudrý nejsem. Jsou ta necelá tři chybějící procenta voda nebo něco jiného?