Lipové květy jsou vynikajícím přírodním lékem při nachlazení, vyvolávají pocení, snižují horečku a léčí průdušky. Dále jemně ředí krev, což je výbornou prevencí srdečních onemocnění a zánětu žil. Lipový čaj je také velmi účinný při močových a ledvinových potížích. Lipové květy jsou mimořádně vhodné pro děti, protože jim posilují imunitní systém a zároveň uklidňují organismus, dobře po nich i spí. Květy můžeme používat i na přípravu domácí kosmetiky.
Lipový čaj
Potřebujeme: 1 lžičku květů lípy, 2 dl vroucí vody
Postup: Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme a můžeme popíjet.
Lipovo-bezový čaj při horečce
Potřebujeme: 1 lžíci lipových květů, 1 lžíci bezových květů, 3 dl vroucí vody
Postup: Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a čaj popíjíme po douškách během celého dne.
Lipovo-heřmánkový čaj při bolestech v krku
Potřebujeme: 1 lžíci květů lípy, 1 lžíci heřmánkových květů, 3 dl vroucí vody
Postup: Bylinky smícháme dohromady, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a čaj popíjíme 2× denně po dobu 1 týdne.
Lipové kapičky při nachlazení a chřipce
Potřebujeme: 2 lžíce lipových květů, 3 dl 60% lihu
Postup: Květy přelijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a po dobu 10 dnů užíváme 3× denně 20 kapek.
Čaj pro krásné sny
Potřebujeme: 1 lžičku lipových květů, 1 lžičku meduňky, půl lžičky kořene kozlíku, 1 lžičku chmelových šišek, 2 dl vroucí vody
Postup: Léčivky smícháme dohromady, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme. Čaj začínáme pít po douškách asi hodinu a půl před plánovaným ulehnutím.
Bylinkové víno na zklidnění pocuchaných nervů
Potřebujeme: 1 lžíci lipových květů, 1 lžičku květů heřmánku, 1 lžičku kořene kozlíku, půl lžičky skořice, 1 lžičku chmelových šišek, 1 litr kvalitního červeného vína
Postup: Bylinky smícháme dohromady a přelijeme je vínem. Vše necháme 14 dní louhovat, nesmíme zapomenout denně protřepávat. Poté přecedíme, uschováme v lednici a užíváme 1–2× denně po štamprli.
Lipová koupel nohou při prochladnutí
Potřebujeme: 1 hrst lipových květů, 1 litr vroucí vody
Postup: Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 1 hodinu louhovat, poté přecedíme. Vzniklý čaj vlijeme do větší nádoby, připustíme horkou vodu a 10 minut si v ní koupeme nohy.
Lipová koupel při nervozitě a celkovém neklidu
Potřebujeme: 3 hrsti lipových květů, 3 litry vroucí vody
Postup: Květy smícháme, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 60 minut louhovat. Pak přecedíme, hotový čaj nalijeme do vody ve vaně. Bylinková koupel by měla trvat 15 minut. Pro zesílení účinku koupele si můžeme dopřát 20 minutovou relaxaci. Tuto proceduru opakujeme 10 dní po sobě.
Kosmetika z lipových květů
Zevně můžeme lipové květy používat ke zjemnění a regeneraci pokožky i pro zlepšení kvality vlasů.
Pleťová voda z květů lípy
Potřebujeme: 2 lžíce květů, 3 dl vroucí vody
Postup: Dvě lžíce květů přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 20 minut louhovat, pak přecedíme, květy vymačkáme. Používáme k oplachování pokožky obličeje, dekoltu, rukou a nohou.
Pleťové tonikum z květů lípy
Potřebujeme: 1 hrst květů, 3 dl 60% lihu
Postup: Květy zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžící základní tinktury. Toto tonikum pokožku vypne a prozáří.
Výživný vlasový zábal
Potřebujeme: 1 lžíci lipových květů, 2 žloutky, 1 lžíci olivového oleje, 2 dl vroucí vody
Postup: Květů přelijeme vroucí vodou a necháme je 25 minut louhovat. Pak scedíme, květy dobře vymačkáme a do nálevu přimícháme 2 žloutky a 1 lžíci olivového oleje. Směs vetřeme do vlasů a necháme pod potravinářskou fólií působit zhruba 40 minut. Poté pořádně umyjeme a vlasy upravíme dle zvyklosti.
Lipový ocet zlepšuje kvalitu vlasů
Potřebujeme: 1 hrst květů, láhev jablečného octa
Postup: Květy vložíme do láhve s kvalitním jablečným octem. Zazátkujeme a necháme 14 dnů louhovat na slunném místě. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a skladujeme na chladném a temném místě. Tento bylinný přípravek pravidelně vtíráme do vlasové pokožky.