Prospívá zdraví, hydratuje, urychluje hojení – to a mnohem víc umí Aloe vera. Je škoda, abyste tohoto přistěhovalce z Afriky měli doma pouze na okrasu. Jeho blahodárné účinky je možné využít jak na tělo, tak dokonce i do těla.
Rostlinu Aloe vera seženete téměř v každém větším květinářství či zahrádkářství, objevuje se také v zahrádkářských úsecích tzv. hobby marketů. Cena rostliny se liší podle velikosti a stáří. Pokud chcete její blahodárné účinky využít okamžitě, sáhněte spíše po starší a tudíž větší rostlině. Podle slov bylinkářky a terapeutky Jany Burgerové by rostlinka měla být alespoň tři roky stará, aby její ozdravné účinky byly co nejefektivnější.
Pozor píchá!
Ale to je snad jediné úskalí při pěstování téhle rostliny. Jak potvrzuje pěstitel a uživatel Aloe vera Marek Smržka z Berouna, není nijak zvlášť náročná: „Aby se rostlince dařilo, dopřejte jí lehkou propustnou půdu a hlavně hodně světla. Doporučuji dát Aloe vera k oknům na východní nebo jižní stranu. Nesnese nízké teploty, ideální je kolem 25 °C, v zimě ji uchovávejte na chladnějších místech, kde se teploty pohybují v rozmezí 15–18 °C. Také se zaléváním opatrně. Nesnese příliš mnoho vody. Stačí zalít ji čas od času, mezi jednotlivými zálivkami by měl substrát téměř vyschnout. Aloe vera byste měli každé dva až tři roky přesadit, doporučuji také občas přihnojit,“ radí pěstitel.
To nejcennější je uvnitř rostliny
Tlusté, dužnaté listy a dřevnatý kmen – tak vypadá jeden z nejúžasnějších darů přírody z čeledi liliovitých. To nejcennější pro člověka hledejme uvnitř rostliny. Listy Aloe vera obsahují šťávu připomínající průhledný gel, která svými účinky může nahradit téměř celou domácí lékárničku. A není se čemu divit. Je tvořena více jak dvěma sty významných složek.
Najdeme v ní množství pro tělo velmi důležitých aminokyselin, minerálů (hořčík, zinek, vápník, chróm, měď, draslík, sodík), vitaminů (A, C, některé vitaminy skup. B, kyselinu listovou) a jiných významných substancí. Pomáhat nám může jak vnějším, tak i vnitřním užitím, a to v syrovém stavu.
Šťávu lze z listů Aloe vera získat pouhým vymačkáním. Marek Smržka doporučuje také použít celou dužninu: „List Aloe vera zbavíme zelené slupky a zbylou dužninu rozmixujeme, nebo je možné použít odšťavňovač.“
DRUH |
ČESKÝ NÁZEV |
UŽITÍ |
Aloe arborescens |
Aloe stromovitá |
léčivá |
Nejznámější pro užívání vnitřně i pro vnější použití |
||
Aloe aristata Nejodolnější aloe pro pěstování v bytě |
Aloe ostnitá |
okrasná |
Aloe comptonii Uplatní se jen ve větších sbírkách |
okrasná |
|
Aloe dichotoma Stromovitá, u nás se běžně nepěstuje, jen sbírková |
okrasná |
|
Aloe erinacea Ozdobné trny, zvláštní namodralá zeleň listů |
okrasná |
|
Aloe ferox Pro vnitřní použití do kapek, tinktur |
Aloe kapská |
léčivá |
Aloe variegata |
Aloe různotvará |
okrasná |
Aloe vera (A. barbadensis) Známá i jako A. vulgaris, uplatnění v kosmetice, baktericidní a fungicidní účinky |
Aloe léčivá (pravá) |
léčivá |
Zabírá na odřeniny i proti padání vlasů
Rozbité koleno, drobná popálenina od žehličky nebo bolák po kousnutí otravným hmyzem. S tím vším si Aloe vera dokáže poradit. „Stačí odříznout list rostliny, zbavit jej ostnů, podélně rozříznout a plátky pokládat na poraněné místo. Doporučuji však listy zbavit slupky, která obsahuje latex. Ten může působit na pokožku dráždivě,“ radí Marek Smržka.
Blahodárné účinky Aloe vera uplatníte také při kožních nemocech.
„Šťáva z listů Aloe vera má protizánětlivé, protiplísňové a antibiotické účinky, proto se používá na různé ekzémy a kožní záněty. Její blahodárné účinky je možné uplatnit i při léčbě akné, oparů či aftů,“ prozrazuje Jitka Volná, bylinkářka a terapeutka, a doporučuje Herbář léčivých rostlin Jiřího Janči a Josefa H. Zentricha, kde se dočtete o užití Aloe vera také jako o pomocníkovi při vypadávání vlasů. „Podle Herbáře je dobré šťávu z Aloe vera smíchat s bílým vínem a tento roztok vtírat několikrát týdně k vlasovým kořínkům. Tím výrazně zabráníte vypadání vlasů.“
V létě oceníme léčivé účinky této zázračné rostliny jednou tolik, potvrzuje Marek Smržka: „Pokud přeženete pobyt na sluníčku, není nic snazšího než sáhnout po Aloe vera. Nejen že příjemně chladí, ale také uzdravuje. Nebojím se rostlinu použít ani v případě spálenin u dětí.“
S čím si Aloe vera poradí:
- odřeniny
- škrábnutí
- popáleniny
- kousnutí či bodnutí otravným hmyzem
- kožní onemocnění jako ekzémy, lupénka, akné, opary a plísňová a zánětlivá onemocnění kůže
- zmírňuje bolesti ve svalech
U vnějšího užívání šťávy z Aloe vera není nutné obávat se, že to přeženete s množstvím. Jak prozrazuje Jitka Volná, není třeba se nijak omezovat a bát se nežádoucích reakcí. „Pokud není člověk vyloženě alergický na tuto rostlinu, u vnějšího použití není omezování nutné. Šťávu z Aloe vera je vně možné používat, dokud je potřeba. Pokud ale nepřichází kýžený efekt v průběhu několika dní, doporučuji s aplikací přestat a obrátit se na odborníka.“
Olejová emulze s Aloe vera pro regeneraci kůže při popáleninách
- 80 g šťávy z aloe
- 10 g ricinového oleje
- 12 g lanolinu
- 10 kapek eukalyptové silice
Suroviny smíchejte a uchovávejte v chladu.
Suroviny jsou k sehnání v běžných lékárnách nebo v tzv. bylinných lékárnách. Pořídíte je také prostřednictvím internetu.
Aloe vera pro lepší trávení
Pokud vám to netráví tak, jak by mělo, dopřejte si denně kapku šťávy z Aloe vera. Už i léčitelé staré Číny a Indie jí léčili zácpy a podobné neduhy. „Šťáva z listů Aloe vera užívaná vnitřně pomůže odstranit potíže se zažíváním a vylučováním (např. nadýmání, pocitů těžkosti v žaludku či ve střevech a nechutenství). Pomáhá také při chronické zácpě. Doporučená dávka je jedna čajová lžička šťávy denně. Účinek většinou přichází do osmi hodin,“ říká bylinkářka Jitka Volná a dodává: „Vnitřní užití šťávy z listů Aloe vera není vhodné pro těhotné ženy, při menstruaci, gynekologických potížích a při krvácejících hemoroidech. Zvyšuje totiž prokrvení břicha a pánve, při předávkování může podráždit ledviny.“
Přečtěte si:Co dělat, aby žáha nepálila
Vnitřní užití Aloe vera:
- chronická zácpa
- nadýmání
- nechutenství
- detoxikace organismu
- pomáhá při léčbě kloubních nemocích
- snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků
- působí jako prevence proti nemocem
- zvyšuje obranyschopnost těla
- zlepšuje odplavování usazených toxinů
Pro vnitřní užívání Aloe vera existuje celá řada receptů a tipů na její zpracování. Dá se použít jako surovina do ozdravných likérů, stejně tak ale i do zeleninových salátů. Mějme však na paměti, že je nutné dbát na doporučenou dobu užívání, jak také potvrzuje Jitka Volná: „Aloe vera jakožto součást různých likérů nebo salátů by neměla být užívána dlouhodobě, nejdéle 6–8 týdnů, poté je nutné udělat až dvoutýdenní pauzu. Nebezpečí je v razanci působení a v silném prokrvování podbřišku.“
Recept pro zažívání a zklidnění organizmu
- 1 čajová lžička bílého jogurtu
- 1 čajová lžička medu
- 1 lžička šťávy z Aloe vera
Pro okamžité, občasné užití. Působí blahodárně na zažívání, zklidňuje jak fyzicky, tak také psychicky.
Salát s Aloe vera
Doporučuje terapeutka Jana Burgerová
- 2 mrkve
- 2 jablka
- 3 polévkové lžíce medu
- 2 mladé listy z kopřivy
- 4 mladé listy jitrocele kopinatého
- 3 listy Aloe vera
Mrkev oloupeme a nastrouháme. Neoloupaná, omytá jablka pokrájíme na drobné kousky, listy kopřiv a jitrocele nadrobno posekáme a všechny tyto komponenty smícháme.
Zároveň vymačkáme šťávu z omytých listů Aloe vera a smícháme ji s tekutým medem. Touto směsí polijeme již připravený salát.
Likér z Aloe vera
Doporučuje terapeutka Jana Burgerová
- 0,5 kg medu
- 7 dcl kvalitního červeného vína
- 1 dcl čistého lihu
- 30 dkg rozemletých listů Aloe vera starších tří let
Suroviny smícháme a směs uzavřeme do tmavé láhve. Uskladníme na 5 dní do tmavé místnosti. Směs poté scedíme – vždy jen dávku na jeden týden. Prvních pět dní kúry pijeme likér 3× denně čajovou lžičku 2 hodiny před jídlem, později pijeme 2× denně polévkovou lžíci 1 hodinu před jídlem.
Doporučená délka kúry je 2 až 3 týdny 2× během jednoho roku. Pomáhá při vředových onemocněních, trvalých bolestech hlavy, ekzémech, onemocnění ledvin, astmatických onemocnění, onkologických potížích a posiluje imunitní systém.