Zvláště v zimních měsících se zvyšuje spotřeba tolik diskutovaných antibiotik. Někteří doktoři je předepisují téměř automaticky, co když nám ale své antibiotikum může předepsat i sama příroda?
TIP: Jak posílit imunitu v době chřipkové epidemie. Jednoduše a bez chemie.
Čerstvé listy lichořeřišnice skvěle doplní salát
Lichořeřišnice větší není jen líbivá veselá letnička. I přesto, že její žluté a oranžové květy jsou okrasou zahrady, zajímá nás především její léčivý účinek.
Hned prvním plusovým bodem pro tuto bylinu je skutečnost, že ji můžeme využívat úplně celou – tedy její květy, listy i semena. Pokud si ji pěstujeme doma, může se lichořeřišnice stát i zajímavým zpestřením našeho jídelníčku. Kromě toho, že je chutná, obsahuje i velké množství vitamínu C a vlákniny.
Podívejte se: Vitamíny obsažené v potravinách
Listy se dají jíst jen tak na krajíci chleba s máslem či tvarohem nebo se dají přidat do salátu. Bylinář Pavel Váňa uvádí toto: „Semena se dají v čerstvém stavu konzumovat přímo z rostliny, pokud by se nám zdála příliš pálivá, můžeme je přidat do salátů nebo pokrájená např. do pomazánek, nebo na chléb s máslem. Semena lze též nakládat do octa a používat místo kapari.“ O pálivosti se Pavel Váňa zmiňuje proto, že lichořeřišnice může svojí chutí připomínat pikantní ředkvičky.
Lichořeřišnice léčí čerstvá i ve formě tinktury
Pro léčebné účinky se lichořeřišnice užívá zejména ve formě tinktury – právě tak si ji totiž můžeme koupit v lékárně.
Vyberte si: 10 produktů s lichořeřišnicí
Je známá jako přírodní antibiotikum, úspěšně bojuje se stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, bakteriemi salmonely i dalšími druhy bakterií. Nejčastěji se využívá k léčení problémů močových cest. Léčivý účinek má jak tinktura, tak rostlina čerstvá, které je ale třeba sníst více než pár kapek, které postačí u tinktury. Pro léčbu urogenitální oblasti se doporučuje cca 30 až 40 g šťávy z čerstvé rostliny nebo 50 až 60 g salátu.
V případě, že se lichořeřišnicí rozhodneme posílit léčbu dýchacích cest, doporučuje Pavel Váňa kombinaci s třepatkou nachovou a eukalyptovou tinkturou. Když infekci dýchacích cest podchytneme včas, můžeme ji „utnout“ už v samém začátku. Lichořeřišnice je také vhodná jako součást preventivní kúry, popřípadě na doléčení již vyléčené nemoci.
Květy lichořeřišnice jsou bohaté na lutein
V televizním Herbáři jsme se zase mohli dozvědět, že žluté kvítky lichořeřišnice jsou cenným zdrojem luteinu, který se v našem organizmu koncentruje v malé části oční sítnice, tzv. žluté skvrně. Jeho dodávání zvenčí přispívá k udržování dobrého stavu našeho zraku, prospívá nám při únavě očí a zlepšuje ostrost vidění.
Lichořeřišnice je tedy skutečně rostlinou, která se dá využít beze zbytku a navíc nadělá parádu. Pokud si ji vysadíme na zahrádce, můžeme si udržovat zdraví pomocí chutných salátů, pomazánek a dalších svačin. Když jde už v zimě takříkajíc do tuhého a pociťujeme první příznaky infekčního onemocnění, můžeme si koupit tinkturu z lichořeřišnice v lékárně. Antibiotikum z přírody nám rozhodně neuškodí.
Použité zdroje:
www.lichorerisnice.cz
www.ipavelvana.eu
ČT Herbář