Ze lněných semínek můžeme připravovat léčivé nápoje, čaje, kloktadla, obklady, masky, nebo je užívat ve formě olejů.
Co obsahuje lněné semínko
Semeno lnu obsahuje zhruba 30 % lněného oleje, slizy, kyselinu linolovou, alfa-linolenovou, olejovou, vitaminy F, E, jod, hořčík, fosfor, vápník, zinek, vlákninu, niacin.
Léčivé účinky lněného semínka
Lněné semínko je vynikající přírodní projímadlo, léčí sliznice, můžeme ho použít při zácpě, průjmu, zánětu žaludku a střev i dvanácterníku. Dále tlumí kašel, chraptivost a záněty. Zevně můžeme lněné semeno aplikovat ve formě obkladů, pleťových masek a kloktadla.
Semeno lnu je zdrojem nezbytných esenciálních mastných kyselin, tuků a olejů důležitých pro zdraví, které si tělo nedokáže samo vyrábět. Ze semen se lisuje velmi kvalitní lněný olej. A právě lněný olej obsahuje vysokou koncentraci mastných kyselin, zejména kyselinu alfa-linolenovou a linolovou. Výzkumy potvrdily, že tyto nenasycené mastné kyseliny aktivují produkci prostaglandinů (vysoce aktivní biochemické sloučeniny), a ty se podílejí na rozšiřování cév, příznivě ovlivňují srážlivost krve. Esenciální mastné kyseliny také účinkují v celém těle jako ochrana buněčné membrány, zevní blanky, která je jakýmsi strážcem všech buněk. Propouští do nich potřebné živiny a brání vstupu škodlivin.
Lněný olej snižuje cholesterol a tím chrání před srdečními nemocemi. Bývá i prospěšný při angině pectoris a vysokém krevním tlaku. Výzkumy rovněž potvrdily jeho příznivé účinky při trávení a v prevenci žlučových kamenů.
Lněný olej a ženské potíže
Lněné semeno obsahuje také fytoestrogeny, rostlinné estrogeny, které se podobají ženským estrogenům. Olej z nich tudíž příznivě působí na menstruační cyklus tím, že vyvažuje poměr mezi estrogenem a progesteronem. Dále pomáhá zlepšovat stav děložní sliznice a tím může ovlivnit některé formy neplodnosti. Pro své protizánětlivé účinky lněný olej prokazatelně zmírňuje menstruační bolesti a bolesti při fibrocystóze prsů.
Lněný olej a mužské potíže
Lněný olej má také velmi příznivé léčebné účinky u mužů. Pomáhá při léčbě mužské neplodnosti a při prostatických problémech.
Jak užívat lněný olej?
Doporučené dávkování je jedna lžička oleje denně. Lněný olej můžeme užívat nepřetržitě, není potřeba žádné pauzy.
Osvědčené lněné recepty
Lněný čaj
Potřebujeme: 1 lžíci lněného semínka, 0,5 litru vroucí vody
Postup: Semínka zalijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Poté přecedíme, čaj nalijeme do termosky a popíjíme během dne.
Průduškový čaj
Potřebujeme: 1 lžíci lněného semene, 1 lžíci jitrocele, 0,5 litru vroucí vody
Postup: Len a jitrocel přelijeme vroucí vodou a vše necháme 2 hodiny přikryté odstát. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a po douškách popíjíme během dne. Tato pitná kúra by měla trvat 14 dní.
Čaj na podrážděný a bolavý žaludek
Potřebujeme: 1 lžíci lněných semínek, 1 lžíci kořene lékořice, 1 lžičku máty, půl lžičky kořene hořce žlutého, 0,5 litru vroucí vody
Postup: Přísady zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po douškách během dne. Pitná kúra by měla trvat 14 dní.
Na zácpu platí lněné semínko
Nápoj z lněného semínka
Potřebujeme: 1 polévkovou lžíci lněného semene, 0,5 l vody
Postup: Ráno semínko přelijeme studenou vodou a vše necháme do večera odpočívat. Večer kolem 18 hodiny celou sklenici vypijeme a ráno je úspěch zaručen.
Šejk z podmáslí a lnu
Potřebujeme: 0,5 litru podmáslí, 1 lžíci lněného semínka
Postup: Semínko rozmixujeme s podmáslím a pak po douškách vypijeme.
Lněné semínko zažene průjem
Výbornou službu při průjmech nám učiní i 1 lžíce lněného semínka, které zapijeme 1 dl vlažné vody. Tento postup opakujeme 2 – 3× denně po dobu 2 – 3 dní.
Lněné kloktadlo
Potřebujeme: 1 lžíci lněného semínka, 3 dl studené vody
Postup: Semeno zalijeme vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Pak přecedíme a hotovým nápojem si několikrát denně vyplachujeme ústa při zánětech dutiny ústní, aftech, bolavém krku.
Lněné obklady
Obklad z rozdrcených lněných semínek je výborným přírodním prostředkem na opařeniny a septické rány (vytáhne hnis a mírní zánět), bolavé klouby, svaly.
Obklad ze semínek
Potřebujeme: 3 lžíce rozdrcených lněných semínek, 2 dl vroucí vody gázu nebo lněný hadřík
Postup: Rozdrcená semínka zalijeme vroucí vodou a vše necháme 20 minut bobtnat. Směs pak naneseme na gázu či hadřík, zabalíme, přiložíme na postižené místo a vše necháme 30 minut účinkovat. Tento postup opakujeme 1–2× denně po dobu týdne.
Lněná kosmetika
Drcená semena můžeme používat jako pleťové masky při nečisté a mastné pokožce.
Pleťová maska z lněného semínka
Potřebujeme: 2 polévkové lžíce drceného lněného semene, 2 dl vroucí vody
Postup: Semínka zalijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut bobtnat. Poté směs naneseme na obličej a dekolt a vše necháme 30 minut působit. Poté opláchneme.