Je mi jedno kdo je ten "Pan Cuketka" a jakym pravem se stavi do role vseodbornika, znacka Klasa je pro mne dulezita prave proto, ze klade duraz na vyrobky z ceskych surovin vyrobene v Cesku.
V dobe, kdy vyrobci nemaji povinnost uvadet puvod surovin a pro "vyrobeno v Cesku" staci pouze v nejakem velkoskladu kousek u Prahy "prelepit cinskou ci polskou etiketu", je to jakasi garance kvality. Viz kurata, maslo a podobne.
Ono bohužel KLASA je definována přímo na svých stránkách takto "Vítejte na stránkách zaměřených na dobré a kvalitní potraviny. Dozvíte se zde, jak si spolehlivě vybrat ty nejkvalitnější...".
Na toto reaguje (již 5 let starý) Cuketkův článek, kde poukazuje na to, zda skutečně bramborák v prášku, tuzemák či aljašská pomazánka jsou ty potraviny, které by měly být prezentovány jako nejkvalitnější a reprezentanti české kuchyně. Celý článek zde - http://www.cuketka.cz/?p=134
Osobně nevidím to, že daný výrobek je vyroben v ČR jako automatickou garanci kvality. A to rozhodně jsem příznivcem "lokálního stravování". Ale dá se to určite dělat lépe, než to dělá KLASA.
Klasa je definovana zde: http://www.eklasa.cz/filespace/content/pravidla_pro_udelovani_narodni_znacky_KLASA.pdf
Myslim ze spotrebitelum ma co nabidnout, ze je dobre, ze nejaka statni instituce stoji vyrobcum za zadkem a nuti je veci delat nejen levne, ale i poradne.
Garance puvodu surovin, produkty bez separatu, zadne privatni znacky supermarketu, potraviny bez nahrazek (soja/maso), nutnost dodrzovani norem...
Ze s tim ma nekdo problemy... at se odstehuje do Francie nebo at si pro Eidam jezdi treba do Polska.
To je poněkud agresivní formulace, není? :) Pokud můžu mluvit za Cuketku, tak naopak to poselství bylo - ano, zvyšujme kvalitu a prezentujme kvalitní české výrobky. To, co dělá KLASA teď je ale v rámci plánované prestiže té značky dost málo.
A pokud se můžu vyjádřit k Francii, protože tam poměrně často jezdím - tam je situace výrazně jiná. V podstatě žádný obchod (ani diskont) si nedovolí prodávat výrobky tak špatné kvality, že by nesplnily požadavky alá KLASA. Prostě by je Francouzi nekoupili. Čili tam je prostě ta laťka standardu, který spotřebitelé očekávají úplně někde jinde. Ovoce/zelenina je zcela automaticky lokální (pokud to jen trochu jde) a většinou i privátní značky řetězců jsou tam často (např. máslo, sýry, uzeniny) na výrazně vyšší úrovni, než naše "značkové" a oKLASované výrobky.
Takže se prosím nebavme o tom, že u nás je to nejlepší, protože máme KLASu a ta to všechno zařídí. Stačí vyject za hranice (ok, spíš tedy na západ, než třeba do Polska) a srovnat si měřítka.
Zakladni problem je, ze spotrebitele u nas nejdou po kvalite ale po cene. Proto je u nas Klasa potreba a proto staci ze dela co dela = certifikuje bezne ceske potraviny.
Pokud hledate "exkluzivni" znacku pro 1000 gurmanu a 5 vyrobku, musite se divat jinam.
Az se srovnaji podminky u nas a na Zapade, prestane byt takova Klasa potreba a bude se muset zmenit, nebo zanikne.
Jinak samozrejme s Vami souhlasim, kvalita potravin na Zapad od nas je jina a vyrobci si nemuzou tolik dovolovat jako u nas.
A to já si nemyslím, že jakákoliv "značka" vymyšlená úředníky, cokoliv znamená. Navíc je mi putna, kde to vyrobili - podstatné je z čeho to vyrobili. Já se řídím podle kvality, ne podle země původu. A všechny značky jsou na nic, nenakupuji podle barevných nálepek, ale podle chuti, složení, ceny.
Problém je, že někde Vám ta chuť stačí, jinde nikoli. Obzvláště, pokud nakupujete poprvé výrobek, který neznáte. A složení také neznáte - můžete jen věřit - nebo nevěřit tomu, co napsal výrobce či dovozce na obal.
A jak budete "ochutnávat" třeba dětské boty? Poznáte, jestli jsou použitá barviva jedovatá, jestli materiály způsobují alergie? Nemáte šanci! Nemáte dokonce ani šanci poznat, že konstrukce takové boty je zdravotně nezávadné - to poznáte, až bude mít po pár letech Vaše dítě nenávratně poškozené nohy (aktuálně se to týká více než 30% českých dětí nastupujících do 1. třídy - jen a pouze díky nákupům čínských dětských botiček). To, že Vaše dítě bude kulhat, bude ho bolet páteř, či bude mít zhroucenou klenbu bude troch drahý způsob "poznání kvality". Oproti tomu značka Česká kvalita - Žirafa "vymyšlená úředníky" Vás před podobnými průšvihy ochrání.
Pokud jsou totiž dostatečně přísně stanovená pravidla, jako je tomu třeba u programu Česká kvalita, pak značka kvality má velký smysl. Je prostě GARANCÍ, že nenaletíte. Bohužel, zatím moc na kvalitu nedbáme, hledáme nejlepší ceny a díky tomu máme na trhu to, co tam máme.
Myslíte, že by supermarkety v Německu a ve Francii nechtěly nabízet stejné svinstvo, jako ty naše? Chtěly, ale zákazníci jim to nedovolí.
Smát se můžete, to však nic nezmění na faktu, že neexistuje přísnější způsob kontroly dětské obuvi, než je prováděn při udělování značky Žirafa. A jednoznačně to např. uznali i špičkoví podiatři na letošním mezinárodním podiatrickém sympoziu v Brně. Takže smát se můžete, ale Vaše děti Vám asi za zničené nohy nepoděkují.
Koupila jsem kdysi sušenky (tuším to bylo v prodejně Globus): Krušnohorské sušenky kakaové (výrobce PECUD Žandov). Tento výrobek obsahuje antioxidanty E310, E311, které některé zdroje označují za možnou příčinu alergií. Navíc na obalu nebyla uvedena ani energetická hodnota výrobku, obsah bílkovin, sacharidů a tuků.
Když jsem psala mail do "klasy", co zaručuje značka KLASA, když tenhle výrobek to logo získal... neodpověděli, ani když jsem jim ten mail zaslala cca po měsíci podruhé.
A můj osobní názor na ty sušenky? Ničím výjimečné mi nepřišly, chuťově podprůměr a navíc ta dvě divná éčka v obsahu.
Někdo sem v diskuzi poslal odkaz na Podmínky pro udělování KLASA. V bodě 2b je uvedeno: "výrobek.... musí minimálně v jednom znaku vykazovat výjimečné kvalitativní charakteristiky, které zvyšují jeho přidanou hodnotu a zaručují jeho jedinečnost ve vztahu k běžným výrobkům dostupným na trhu." Velmi by mě zajímalo, v jakém znaku vykazují zmiňované sušenky výjimečné kvalitativní charakteristiky...? Ta "2b podmínka" mi přijde hodně vágní.
A ještě přidám odkaz o tom, jak se značka KLASA objevila na pomazánkovém másle, které nebylo "podle předpisů":
http://ekonomika.idnes.cz/test-znacku-kvality-ziskal-nekvalitni-vyrobek-fl9-/test.aspx?c=A090102_1113344_test_pin
No, treba proto ze na obalu susenek byly obilne klasy =)
Ale kdyz to vezmu vazne, tak ja mam par oblibenych znacek, ty kupuju a kdyz me obcas nektera nastve "novou a lepsi recepturou" tak proste koupim jine znacky...
At si na obal dava kdo chce kolik certifikatu chce, jejich zisk je stejne jen o tom zaplatit pozadovanou sumu penez a zbytek "se zaridi" takze kdo se tim ridi o sobe rika jen to ze je linej myslet vlastni hlavou.
Problém je, že logo Klasa, Český výrobek, Regionální potravina - neřeší VŮBEC kvalitu potravin. Navíc Český výrobek vlastně nemusí být český, až 50% složek potraviny může být ze zahraničí. Tedy blamáž.:)
Zdravá potravina je smyšlenost sama, loga jsou dávána na potraviny jen na webu, v reálu nee, výrobci o tom vůbec nemají potuchy.
A logo Vím co jím je gigantu Unilever, tedy podpora hlavně jejich výrobků a parazitování na jiných výrobcích.
Kvalitu řeší Česká kvalita a to velmi přísně. Jenže lidé zatím na kvalitu příliš nedají, nejvíc je zajímá přeškrtnutá cena.
Základní podmínky České kvality jsou"
- výrobek musí mít v dané kategorii nadstandardní kvalitu
- kvalitu musí ověřovat nezávislá akreditovaná zkušebna
- musí být opakovaně v průběhu platnosti značky kontrolováno dodržování kvality výrobcem
- musí být kontrolována spokojenost zákazníků
Nevím, jaké další požadavky by šly ještě doplnit, Řídící výbor programu to nastavil velice přísně.
Jinak, s těmi "českými" výrobky je také problém - díky providlům EU je STRIKTNĚ ZAKÁZÁNO podporovat z veřejných zdrojů národní výrobky na úkor ostatních výrobků z EU. Ale je jasné, že zájemci o značky budou vždy především místní firmy, nebo alespoň místní pobočky zahraničních firem, Takže lepší Vašich "50% českého podílu" než 0%.
Na loga se při nakupování nedívám vůbec, beru je čistě jako marketingový trik. Kdokoliv si může na libovolný výrobek nakreslit nějaké logo a dát si tam nápis třeba ve smyslu "Nejkvalitnější výrobek roku 2011," zakázáno to není. Některá loga jsou sice zaštítěna nějakou více či méně důvěryhodnou organizací, ale například logo KLASA vnímám jako dost pochybné, protože se člověk nikde nedozví, co konkrétního to logo vlastně garantuje.
Pokud chci vědět, co jím, logo mi nic neřekne - vždycky zjišťuju (čtu, ptám se), z čeho to bylo vyrobeno. Dbám samozřejmě na to, aby to byly pokud možno potraviny lokální, ale na prvním místě je vždycky kvalita. Spousta výrobků je sice českých, ale mizerné kvality. Už jsem tu psala, jak jsem si koupila opěvovaný český česnek - příšerně páchl ztuchlinou, nedal se jíst, hrnec guláše letěl do záchodu. Teď váhám, jestli mu mám dát ještě šanci. Nejsem z těch, kteří podlehli dojmu že české = kvalitní, a nechce se mi podporovat vyčůránky, kteří si řeknou stovku za tři paličky česneku jenom proto, že je český. Já chci kvalitní jídlo a budu kupovat od těch, kteří jsou schopni mi ho nabídnout. Země původu je až na druhém místě.
Vy jste dala ztuchly cesnek do jidla? Pokud Vam neco smrdi, cesnek, cibule, vejce, mlecny vyrobek...tak to ho rozhodne do jidla dat nemuzete, protoze zatuchlina ci plisen se nevyvari. Koupila jste asi zkazeny cesnek, coz neznamena, ze cesky cesnek je spatny. Kdyz uz bude cibule namekla, taky to neznamena, ze je spatna, ale ze proste nekdo prosvihl dobu, kdy se mela zpracovat.
Za prvé: v tomto směru jsem bohužel úplně nezkušená, doufala jsem skutečně, že se to vyvaří (když už mě tři paličky stály skoro stovku)... A za druhé: mně se fakt nechce zas a znova za tyhle peníze testovat, jestli je ten český česnek opravdu dobrý. Prostě si koupím raději ten opovrhovaný čínský, u něhož je kvalita stabilní. Ano, to je pro mě nejdůležitější - stabilní kvalita. Jistota, že to bude dobré. Já přece nemůžu chodit nakupovat s tím, že "tak já to zase zkusím, vždyť se pořád všude píše, jak je ten český česnek dobrý, tak třeba tentokrát budu mít štěstí"... Jo, český česnek z vlastní zahrádky, to je úplně jiná kategorie, ale já, zahrádku nemajíc, ho holt musím kupovat, a jako spotřebitel nechci vyhazovat peníze za iluzi.
Paní šéfredaktorka sice Českou kvalitu odbyla několika řádky, nevím, na kterých stránkách byla, že se jí zdály nefunkční či neaktivní, ale faktem - a to zcela jasným a prokazatelným - je, že právě Česká kvalita je nejpřísnějším programem označování kvality u nás.
To, že je "nepřehledný" je pravda a má to jediný důvod: Česká kvalita je program otevřený. Kterýkoli správce značky se může do programu přihlásit, pokud splní přísná kritéria, která vytváří a jejichž plnění kontroluje Řídící výbor programu (složený ze zástupců spotřebitelských organizací, oborových svazů, Rady kvality, České společnosti pro jakost,...). Aktuálně je v programu 20 značek, které spojuje (a jejichž důvěryhodnost garantuje) logo Česká kvalita.
To, jak přísně jsou pravidla programu nastavena, nejlépe ilustruje fakt, že i renomovaná evropská značka Bezpečné hračky, léta používaná v řadě zemí EU, musela svá pravidla pro ČR zpřísnit, aby mohla být do programu přijata.
A proč se toho o programu Česká kvalita ví tak málo? Inu proto, že peníze, které má Klasa k dispozici na propagaci na jeden rok, získá Česká kvalita (pokud výše prostředků zůstane alespoň zachována) za cca 200 let. Takže Česká kvalita funguje díky nadšení řady lidí a neziskových organizací, kteří pořád - možná bláhově - věří, že kvalita se nakonec musí prosadit.
Možná ještě poznámka ke Klase: Klasa skutečně začínala s velmi vágně stanovenými parametry ověřování kvality. Tato pravidla se ale neustále zpřísňují a v současné době již jsou na slušné úrovni. Buďme rádi za Klasu a za každou aktivitu, která podpoří kvalitní domácí produkci proti dovozu různých šmejdů zcela tragické kvality.
Dobrý den, webové stránky jsou v článku uvedeny, v případě České kvality jde konkrétně o http://www.npj.cz/ a http://ceskakvalita.cz/.
Co je to všechno platné, když v restauraci dostaneme ty nejhorší suroviny a žádná loga na jídelníčku nevidíme? V Německu mají často na jídelním lístku u jídel malá čísla, označující, zda v jídle jsou konzervanty, fosfáty apod. U nás nic podobného není. Už si bojím dát u nás v restauraci kuřecí (nejspíš bude "křehčené"), cokoliv se šlehačkou (nejspíš je sprejová) atd.
Můžete se přece zeptat, v solidním podniku by měli být schopni vám říct (nebo přinejhorším zjistit), z čeho připravují to které jídlo. Jasně, ve většině standardních hospod se nic nedozvíte, ale pokud se v restauraci stravujete nějak častěji, tak určitě stojí za to hledat podniky, které mají ten přístup k zákazníkovi lepší. I když pokud nejste z většího města, tak patrně moc na výběr mít nebudete... V tom případě je alespoň vychovávejte :) Chtějte vědět, co jíte (za co jim platíte). Neobjednávejte si věci, u kterých je původ surovin zahalen tajemstvím.
trošku pozdě s odpovědí, ale přeci:
většina značek (až na vyjímky) jsou nějaké projekty, většinou nějaké "státní instituce" (jako ministerstev a pod.) a všechno je to jenom o penězích... jde o prachy, o reklamu, o tunely, o vyvádění státních peněz ven, o nesmyslném přidělování zakázek, kšeftů apod. zapojení jsou v tom politici, manažeři, majitelé firem, mafie...
nekupovat podle obalů, podle log, podle reklamy, podle ceny... fakt je, že všechno je to jenom o nás, že toto dovolíme, kečup Heinz je v Rakousku podstatně červenější a chutnější, nežli ta stejná značka u nás a tak je to naprosto se vším. češi jdou po ceně, tak proč jím neudělat značkovej kečup ze zhnilejch rajčat , že? Rakušák si to koupit u nich v krámě, tak to jde reklamovat...