Když přijde řeč na dlouhodobé potíže po prodělání nemoci covid-19, lékaři nejčastěji hovoří o long covidu neboli postcovidovém syndromu. Zahrnuje velice širokou škálu různě dlouho trvajících potíží. Většinou se tím myslí potíže trvající čtyři týdny a déle po tom, co odezněly akutní problémy způsobené virem.
Že jde o skutečně pestrou paletu potíží, dokazuje například souhrnná studie publikovaná v roce 2020, která shromáždila data z celkem 56 zemí – podrobně zde. Autoři zaznamenali celkem na dvě stovky různých příznaků typických pro long covid, které postihují desítku různých orgánových soustav v lidském těle.
Některé se nicméně vyskytují více než jiné. Lidé si nejčastěji stěžují na vyčerpávající únavu a takzvanou mozkovou mlhu, která jim například ztěžuje soustředění nebo kvůli níž si nemohou vybavit některá slova a podobně. Respondenti si kromě toho často stěžovali také na bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, závratě, problémy se spánkem a mnoho dalších respiračních (například dlouhotrvající kašel), zažívacích a srdečních problémů. Výjimkou nebyly ani výkyvy nálad, deprese a úzkosti.
Post-COVID syndrom (PCS)
Soubor příznaků, které přetrvávají, případně se vyvíjejí po 12 a více týdnech od vzniku nemoci covid-19 a které nejsou vysvětlitelné jinou příčinou.
Odhaduje se, že nejméně 10 procent lidí s akutním onemocněním covid-19 má příznaky, které v následujících měsících nevymizí. Potíže se paradoxně mohou objevit i po zcela lehkém průběhu nemoci.
Zdroj: ProgramHplus.cz
Proč se tak děje? To zatím není úplně jasné a věda na to má hned několik teorií. Vysvětlením může být například poškození orgánů přímým působením viru, celkové oslabení imunity, případně vznik mikrosraženin v krevní oběhu. Dlouhotrvající únava může být podobná jako u jiných virových nákaz, pak jde o takzvaný postvirový únavový syndrom.
Komplexní léčbu postcovidového syndromu vám nabídnou málokde, většinou musí lidé řešit své potíže u jednotlivých specialistů, ať už jde o kardiologa, gastroenterologa nebo třeba fyzioterapeuta. Mnohé z toho by přitom šlo zvládnout u praktika, jen by bylo potřeba řešit problémy v souvislostech. Případně se můžete obrátit na lékaře zabývajícího se homeopatií, který vám také může pomoci sestavit léčbu na míru.
Homeopatika nejčastěji doporučovaná při long covidu
- Silicea – optimalizace doznívající imunitní reakce ve vazivové tkáni
- Bryonia – suchý dráždivý kašel, případně výpotek v pohrudniční oblasti
- Lycopodium clavatum – podpora metabolismu jater a ledvin
- Antimonium tartaricum – postvirová tendence k astmatu
- Sulfur iodatum – kloubní a svalová rekonvalescence
- Phosphoricum acidum – dlouhotrvající únava
- Natrum muriaticum – přetrvávající suchost na dýchacích sliznicích
- China – následky dehydratace během akutního onemocnění
- Arsenicum album – přetrvávající a neadekvátní úzkosti ve spojení se zdravotním stavem, celkové vyčerpání
- Aconitum napellus – panické reakce po prodělaném závažném onemocnění
- Argentum nitricum – úzkost z budoucnosti s velikým neklidem
- Gelsemium sempervirens – paralyzující slabost svalů, neschopnost návratu k normálnímu životnímu tempu.
Zdroj: HLA (Homeopatická lékařská asociace)
Efektem homeopatik na léčbu long covidu se zabývají i odborné studie, některé už naznačily, že tyto přípravky skutečně mohou pacientům přinést úlevu, ale ještě, jako například tato práce, čekají na podrobnější zhodnocení. Autoři se v rámci studie snaží zjistit, zda individuálně předepsaný homeopatický lék má větší účinek než placebo a zda je vhodnou volbou, pokud jde o zmírnění únavy a zvýšení kvality života pacientů trpících long covidem.
Existují dřívější výzkumné práce, které ukázaly, že homeopatie je lepší než placebo při léčbě chronických onemocnění s příznaky podobnými long covidu, jako je fibromyalgie a chronický únavový syndrom – více například zde.
Jelikož homeopatie léčí celého člověka s přihlédnutím k fyzickým, emocionálním a mentálním příznakům, je pravděpodobné, že může lidem trpícím nespecifickými následky nákazy koronavirem pomoci.
Jak překonat long covid
I když je každý člověk jiný, existuje několik doporučení, která vám pomohou překonat potíže spojené s long covidem.
- Buďte realističtí ohledně výdeje energie. Počítejte s tím, že po koronaviru může trvat nějaký čas, než se dostanete na svou předchozí fyzickou výkonnost.
- Zpomalte. Hledejte způsoby, jak dočasně snížit pracovní zátěž doma nebo v zaměstnání, nebojte se říct si o pomoc, častěji odpočívejte a dělejte si podle potřeby přestávky.
- Cvičte, ale volte nenamáhavé aktivity, choďte na procházky.
- Zajistěte si dostatek kvalitních živin. Snažte se každý den dostat na talíř čerstvé ovoce a zeleninu. Vitamin D je nezbytný pro správnou funkci obranyschopnosti, můžete ho užívat v tabletách spolu s hořčíkem a vápníkem, případně dodejte ještě zinek a selen.
- Spěte dost – alespoň sedm, ideálně osm až devět hodin denně. Nedostatek spánku mimo jiné výrazně oslabuje imunitu.