Jablka jsou nejen výtečnou pochoutkou, ale také lékem, který máme k dispozici téměř po celý rok. Co všechno jablka obsahují?
Jablka jsou významným zdrojem draslíku, z dalších minerálů pak obsahují především hořčík, vápník, železo, ze stopových prvků měď, chróm, mangan, selen, zinek, stříbro a fluór. Toto ovoce je bohaté i na vitamin C, ale jeho množství po delším skladování klesá. Zimní odrůdy jablek jsou většinou bohatší na cukry, z nichž převládá fruktóza a sacharóza. Významné je poměrně velké množství vlákniny, která hraje důležitou roli při prevenci rakoviny střev. Soli kyseliny vinné – vinany v jablku brání tvorbě fermentů a usazování bakterií ve střevech.
Léčivé účinky jablek
Jablka pročišťují organismus a pomohou nám v případě srdečně-cévních chorob, při poruchách látkové výměny, onemocnění jater a ledvin, artritidě, zánětech tlustého střeva, průjmu i zácpě. Toto ovoce má i močopudné účinky, snižuje tvorbu kyseliny močové, proto je vhodné jako prevence dny a močových kamenů. U jablečné dužiny, slupky i moštu byla v testech prokázána schopnost ničit některé viry, čerstvý mošt a pektin mají protirakovinné účinky.
Jablečné tipy pro zdraví
Jablečný den přináší lehkost
U chorob srdce, ledvin, při otylosti a vysokém krevním tlaku alternativní medicína doporučuje pravidelně 1× týdně zařadit tzv. jablečný den, při kterém se smí jíst pouze jablka v množství 12–20 ks za den a 2 litry neperlivé vody. Lidé se slabou vůlí mohou k jablkům přikusovat kousky kvalitního černého chleba, ale nic víc.
Na revmatismus a dnu pomáhá jablečná kúra
Při všech potížích s klouby je výborná jablečná kúra, při níž se po dobu 3 týdnů konzumuje kromě běžné stravy 1 kilogram jablek denně. U těžších forem této nemoci můžeme kúru prodloužit až na 100 dní. Při léčbě jablky se vyvarujeme konzumace cukru, bílé mouky a mléčných výrobků.
Na průjem platí jablko
Při průjmových onemocněních je výborným lékem nastrouhané jablko, které jíme po lžičkách během dne.
Protiprůjmový šejk
Potřebujeme: 1 dl šťávy z jablka, 2 dl čerstvé šťávy z mrkve, 2 dl čerstvé šťávy z červené řepy, 1 lžičku citronové šťávy
Postup: Všechny ingredience smícháme dohromady a vzniklý nápoj popíjíme během dne.
Jablka rozpohybují střeva
Jablka pomáhají proti pomalé funkci střev. Pro inspiraci uvádím jednu osvědčenou recepturu:
Každý večer kolem 18. hodiny sníme 2 větší jablka a 1 lžíci lněného semene, kterou zapijeme je 0,5 litrem vlažné vody. Ráno je úspěch zaručen.
Jablečný ocet – elixír mládí
Dalším pro organismus velmi regenerujícím prostředkem je jablečný ocet. Ocet z jablečné šťávy obsahuje průměrně pět procent kyselin. Je bohatý na minerální látky – draslík, vápník, fosfor, sodík a většinu stopových prvků. Má příznivý vliv na metabolismus živin. Při únavě, vysokém krevním tlaku, obezitě, bolestech kloubů a svalů, srdečních potížích, edémech ledvinového a srdečního původu doporučuji tento nápoj:
Ráno nalačno a večer asi hodinu před spaním si smícháme 3 čajové lžičky pravého jablečného octa (nejlépe v bio kvalitě, pozor na tzv. ochucené octy, které jsou z léčivého a nutričního hlediska úplně bezcenné, často až škodlivé) s 1 čajovou lžičkou kvalitního medu a zalijeme 3 dl čisté neperlivé vody. Pijeme pomalu po douškách.
Loupání jablek pomáhá zahnat chmury
Japonští vědci jsou toho názoru, že lidé ve stresu, psychickém vypětí a s depresemi si mohou výborně pomoci soustředěným loupáním jablek. Tato činnost prý stimuluje nejrozvinutější oblast mozku a zvyšuje její prokrvení. Když pak ještě slupky sní, obohatí své tělo o potřebné látky, které také přispějí k psychické pohodě.
Jablečné nápoje vyživí organismus
Výživný koktejl
Potřebujeme: 1 jablko, 4 mrkve, 5 koleček okurky a 1 červená řepa
Postup: Všechny ingredience společně rozmixujeme a je hotovo. Tento nápoj popíjíme denně, po dobu 3 týdnů.
Vitamínové smoothie
Potřebujeme: 1 šálek jablek, 1 lžíci rakytníku, 1 lžíci arónie, 1 lžíci ostružin, 1 šálek červené řepy, ½ šálku ledu
Postup: Všechny přísady rozmixujeme, hotový nápoj podáváme ve vysoké sklenici.
Jablkovo-banánové smoothie
Potřebujeme: 1 nakrájený banán, 1 nakrájené jablko, špetku mleté skořice, 1 šálek jogurtu a ½ šálku ledu
Postup: Ingredience rozmixujeme a můžeme popíjet.
Čaje s jablky na prohřátí
Jablíčková víla
Potřebujeme: 1 nahrubo nastrouhané větší jablko, 2 dl vroucí vody, špetku skořice
Postup: Jablkovou směs přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme, vymačkáme a nakonec přidáme špetku skořice.
Podzimní zahrádka
Potřebujeme: 1 lžíci jablečných křížal, 1 lžičku plodu šípku, 1 lžičku plodu rakytníku, 3 dl vroucí vody
Postup: Ovoce přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut odpočívat, poté přecedíme a můžeme popíjet.
Jablečná kosmetika za pár korun
Jablka jsou i výborným přírodním kosmetickým přípravkem. Můžeme si z nich připravit několik druhů pleťových masek, které nám krásně prozáří pokožku.
Jablečná šťáva má regenerující účinky
Čerstvá jablečná šťáva nebo i mošt pokožku dokonale vyživují a vypínají. Můžeme je použít i na regeneraci pleti šíje, prsou či rukou. Stačí, když šťávu naneseme na pleť a necháme zaschnout.
Jablečná koupel pro těžké a unavené nohy
Do 3 litrů vody přidáme 2 dl jablečného octa, vložíme nohy a necháme 20 minut působit.
Pleťové tonikum
Potřebujeme: 2 dl destilované vody, 2 lžičky jablečného octa
Postup: Obě ingredience smícháme, nalijeme do tmavé sklenice a uschováváme v chladnu. Tonikum 2× denně nanášíme na odlíčenou pokožku. Tento přípravek má výrazné stahující a čistící účinky, proto se výborně hodí na ošetřování smíšené a mastné pokožky.
Čisticí jablečná pleťová maska
Potřebujeme: 1 nastrouhané jablko, 2 lžíce jogurtu
Postup: Jablko smícháme s jogurtem, vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Potom dobře opláchneme a pleť ošetříme krémem nebo mandlovým olejem. Tato maska čistí a stahuje póry, hydratuje pokožku a dodává jí vitaminy.
Stahující pleťová maska
Potřebujeme: 1 nastrouhané střední jablíčko, 1 čajovou lžičku citronové šťávy
Postup: Obě přísady dobře promísíme, naneseme na obličej i dekolt a necháme 15 minut působit. Poté dobře omyjeme.
Výživná pleťová maska
Potřebujeme: 1 nastrouhané jablko, 1 lžíci zakysané smetany, 2 kapky citronu
Postup: Všechny uvedené přísady smícháme dohromady. Směs naneseme na pokožku a necháme 20 minut působit, pak smyjeme.
Jablečný obklad
Čerstvě nastrouhané jablko zabalíme do plátna a přikládáme na namoženiny, výrony a modřiny.
Čtěte dále: Švestky pro zdraví – včetně pecek