Lukáš Tretera, mimo jiné student architektury, každou středu odemyká dveře tělocvičny Domu dětí a mládeže Prahy 2 ve Slezské ulici a s píšťalkou na krku vybíhá s nejmenšími florbalisty na hřiště. Šestileté děti běhají za míčkem jako šílené a vše nasvědčuje tomu, že si je hra získá na celý život a možná z nich Lukáš vychová své nástupce. Vždyť i on se tu před více jak deseti lety do florbalu zamiloval.
Florbal je v současné době velice oblíbená hra. Proč tomu tak je, co na něm děti tolik baví?
Z pohledu mojí generace bych to viděl v tom, že je florbal v základě podobný hokeji. Většina malých florbalistů má ráda hokej. Sleduje ho a chtěli by ho hrát. Jenže ten stojí spoustu peněz a každý rodič na to nemá. Oproti tomu je florbal velmi levný a navíc podobně zábavný. Možná proto je nejrozšířenější zejména v severských státech, u nás a ve Švýcarsku, tedy v zemích s hokejovou tradicí, kde má hokej stále hodně hráčů i fanoušků. Fakt je, že poslední dobou se florbal velmi rozšířil, některé zápasy přenáší televize a děti si vybírají svoje vzory i mezi profesionálními florbalovými hráči. A tak je možná hokej už ani tolik nezajímá.
Čtěte také: Dejte děti na lezení, je to pro ně přirozené
Jak vypadají hodiny nejmladších florbalistů?
Důležité je, tak jako v jakémkoliv jiném sportu, nejprve se pořádně rozcvičit a zahřát. Nejmladší děti si musejí velice brzy osvojit pravidla, což někdy bývá docela problém. Děti vám sice zpaměti vyjmenují, co se při florbalu nesmí udělat, a pak na vše v zápalu hry velice snadno zapomenou. Hned po tom, co se naučí držet hůl, trénujeme přihrávky, ukazujeme, jak vystřelit a získat trošku přehled o hře. Zpočátku neklademe důraz na taktiku hry, protože ty nejmenší to ještě nejsou schopné, tedy až na světlé výjimky, plně pochopit. Za úspěch považuji, když děti vědí, jak bránit, správně střídat a hlavně dbají zmíněných pravidel.
Co je pro děti zpočátku nejtěžší?
Jsou hravé, tak mají tendence honit se za míčkem. Často jeden hráč obehrává svého spoluhráče a někdy to na hřišti vypadá, jako rej dětí s holemi, který občas vypustí míček. Děti se velice snadno nechají hrou strhnout, srážejí se a různě faulují.
V kolika letech je vhodné s florbalem začít?
Ideální je hranice šestého a sedmého roku. Pochopitelně jsem trénoval i mladší hráče. Záleží na jedinci, jak se začlení do společnosti dalších dětí, jak je dítě samostatné a jak je schopné hru pochopit.
Rozhovor s tenisovým trenérem: Kolik stojí výchova šampiona?
Může rodič už u takhle malého dítěte poznat, že mu tento sport půjde? Musí mít dítě nějaké předpoklady k florbalu?
Minimálně by mělo být alespoň trochu sportovně nadané. Florbal je kolektivní hra, takže hráč musí přehled, hrát pro tým, nesnažit se táhnout to sám. Sólová hra se při florbale, až na velmi ojedinělé situace, nevyplácí.
Fyzická kondice je pochopitelně rovněž důležitá. S dětmi hodně běháme. Oblíbený je slalom s míčkem nebo různé soutěže, kdy si děti přihrávají do běhu.
Je florbal bezpečná hra nebo hrozí nějaká zranění?
V jádru se jedná o nekontaktní hru. Nicméně tak jako v každém jiném sportu i zde se pravidla porušují a hrozí nějaká menší zranění. Většinou bohužel z nedbalosti nebo hrubosti. To už není ani tolik o sportu jako o lidech. Většinou jde o nějaké naražení. Z těch vážnějších zranění může jít o zlomeniny končetin. Na kroužku už jsme měli vyražené přední zuby. Chlapec pak přišel za čtrnáct dní s novým úsměvem a stejným elánem do hry.
Nepřehlédněte: Jak vychovat z dítěte nekuřáka
Zejména malé sportovce motivují soutěže. Hrají vaši svěřenci nějaké zápasy?
Hrajeme zápasy zhruba jednou až dvakrát za měsíc. Tam se dá dobře poznat pokrok, případně pokles výkonnosti. Děti si vyzkouší hrát také proti jiným soupeřům. Dokonce i rodiče velmi rádi chodí fandit, a děti se tak chtějí předvést.
Kolik si mají rodiče připravit peněz, pokud chtějí dítě přihlásit do florbalového kroužku? Výbava, trenér, atd.
První věcí jsou sálové boty. Tady by rodiče měly počítat zhruba s tisícikorunovou investicí. Dále slušná hůl pro menší hráče stojí rovněž kolem tisícovky. U starších dětí pak cena roste. Nic víc v podstatě hráč nepotřebuje, když tedy nepočítám brankářskou výstroj, jejíž cena se pohybuje v řádech několika tisíců korun. U nás v DDM stojí florbal zhruba 1500 korun na rok s tím, že jim výbavu zpočátku půjčujeme. Později chce mít stejně každý svoji. Pokud by děti chtěly hrát na profesionálnější úrovni v nějakém týmu, tak to už musejí rodiče počítat s trochu jinou cenou – třeba dva tisíce na měsíc, ale záleží na týmu.
Jak vybrat správnou florbalovou hůl pro dítě?
Záleží na věku, velikosti hráče a hlavně na jakou hraje stranu. Rozhodně neplatí, že pravák hraje na pravou stranu a levák naopak! Většinou před vánocemi za námi chodí rodiče a vyptávají se, jakou hůl mají dítěti koupit pod stromeček. Vždycky je však lepší, když je u výběru hole i dítě, nejen Ježíšek. Hůl by měla dosahovat k pupíku a výš. U menších dětí není na škodu, když je trochu delší – stává se, že rodiče koupí hůl, ze které dítě brzy vyroste. Proto není na škodu pořídit trošku větší, vydrží třeba dva až tři roky.
Foto: Filip Singer 3×, Archív DDM Praha 2 1×