Vážně si myslíte, že Vaše šestnáctileté dítě začne chlastat základě absolvování nějaké přednášky ve škole ? To snad ne :-) Na škole se vždy začíná chlastat pod vlivem starších a protřelejších kamarádů.
Situaci významně zhoršuje absolutní zákaz alkoholických nápojů pro skupinu 16-17 let, kde tato místo toho aby si mohla veřejně dát radler nebo desetistupňové pivo s minimálním dopadem na zdraví, potají pije objemově snázeji pašovatelné destiláty ovšem s mnohem většími škodami na zdraví.
Inkaso spotřební daně z alkoholu kleslo z důvodu nenažranosti Kalouska z Ministerstva Financí, ne z toho že by lidé konzumovali alkohol méně.
Nic takto zkratkového nikdo netvrdí.
Existuje něco jako teorie přístupových bran. Nejprve musíte v člověku udělat "přístup" pro žádoucí změnu chování, poté budou v průběhu jeho života působit a ovlivňovat jej samozřejmě i mnohé další inputy zejména vizuální a kontextové (nonverbální) včetně kamarádů na škole a jejich chování. Je to samozřejmě komplexní kontextuální manipulace (trvá v čase dlouho) již je ale právě tento nástroj poměrně efektivní součástí. Podívejte se na nějaké rozbory manipulativních technik třeba na internetu. V poslední době jsou dost dobře i popularizovány. Pokud nevíte, jak funguje učení člověka a jeho "programování", nedoceníte ani možný účinek právě těchto metod. Nezdají se. - Nezdají se, dokud si o způsobu jejich účinku něco nezjistíte z odborné literatury, což doporučuji.
"Nádherné vysvětlení", přestaňte méně číst a začněte více myslet.
Takže ta kampaň bude mít podle vás výsledky až nynější mládež dospěje a vrhne se na cestu zkázy alkoholem. Takže ti co to dnes organizují, už budou po smrti. Asi to dělají pro vyšší zisky svých pravnuků??? :-)))))))))))))))
tsd
Teorie existuje, také existují zkušenosti z praxe, že šestnáctiletí začínali chlastat jako jeden muž i v době kdy žádné ty internety a programy nebyly :-) Zvláště na průmce a učnácích.
Samozřejmě chápu kam se tím míříte, osoba se dá zmanipulovat k nákupu nějaké věci, ale jen velmi těžce se dá nějakou stránkou na internetu nebo přednáškou přesvědčit k pravidelné nadměrné konzumaci alkoholu, to zásadně nesouhlasím :-)
Ivane tentokrát podepíšu co tvrdíte. Jsem vlastně rád, že se autor svlékl donaha a ukázal svojí teoretickou připravenost manipulovat lidmi. O tom, že takové praktiky používá i on snad už nemusím nikoho přesvědčovat.
tsd
P.S. a pak, že naše školství není odtrženo od reality. Pan JV přece vyučuje na vysoké.
Totéž: Tohle nikdo netvrdí. Přednáška = pravidelná nadměrná konzumace. Faktor hodnot a způsobů chování lidí v mém blízkém okolí (komunitní stereotypy - rodiče, kamarádi) je faktor samozřejmě silnější než klejmování a přístupové brány. Tyto adjuvantní manipulativní techniky se uplatní (na velkých počtech osob) tam, kde by komunitní stereotypy potřebného spotřebitelského účinku nedosáhly. Pořád si neprotiřečíme. Co si myslíte vy a jak byste mi vy odpověděl na mou nezodpovězenou otázku:
Když vystavíme jeden milión mladých lidí (třeba ve věku 10-18 let) po dobu 2 let takové kampani, jaký dopad to bude mít na celkovou spotřebu alkoholu v zemi v horizontu jednoho, 5ti a 20 let? Pokud budete tvrdit, že vůbec žádný, poté považuji Vaši názorovou pozici za legitimní jen s ní nebudu subjektivně souhlasit.
Stále nechápete rozdíl někoho přesvědčit aby si místo másla koupil margarín a rozdíl přimět ho k pravidelné nadměrné denní konzumaci piva, vína nebo destilátů. Stále si mylně myslíte, že se lidé dají zmanipulovat nějakou kampaní k alkoholismu. Mechanismus vzniku alkoholismu je zásadně jiný.
Z hlediska počtu alkoholiků bude účinek kampaně menší než statistická chyba.
Dlouhodobě to ověřovaly kampaně tabákových firem, dokud se nezakázaly, ani stamiliardové investice do kampaní a reklam nepomohly, spotřeba tabákových výrobků klesá od 70. let minulého století a nedaří se trend zvrátit.
Myslím, že se určitě shodneme na tom, že počet alkoholiků přímo úměrně závisí na počtu celkových konzumentů alkoholu v dané populaci.
Jiné faktory mohou samozřejmě v celku působit proti tomuto jevu. Bez jejich uvažování poté nemůžete hodnotil vliv sledovaného faktoru izolovaně. To se opravdu nedá.
Tabákové firmy ztrácejí ve světě dlouhodobě i přes reklamu (mj. stále více regulovanou). Přesto v době těchto celkových ztrát došlo ke zvýšené spotřebě cigaret právě u věkových skupin mladistvých, tedy u nejcitlivějších částí populace k reklamním vlivům. V důsledku reklamy klesaly ztráty tabákových výrobců jen velmi mírně proti potenciálu faktorů, které naopak v daném čase silně působily proti kouření. Doporučuji vám hezký film: Děkujeme, že kouříte!
Pokud tedy hledám ve Vaší argumentaci korektní věcnou linii, nenalézám ji. Hledáte pouze jakoukoliv konfirmaci ve prospěch svého předem daného názoru. Počet alkoholiků může samozřejmě absolutně klesat a přesto faktor X může ve stejném časovém období být příčinou alkoholismu. Jen ho v úhrnném celku převáží faktory s opačným vlivem. Pak samozřejmě nelze vyhodnotit vliv faktoru z celkových počtů. To je naprostý nesmysl. Ale to snad víte...
Zkuste si k tomu dohledat opravdu něco skutečně odborného. Těch analýz těchto technik je relativně dost. Pokud víte jak funguje tento svět, zkuste si také položit otázku, proč by výrobci tabáku a alkoholických nápojů tak dlouho a tolik investovali do reklamy, kterou zde nepřímo označujete za prakticky neúčinnou. Jsou to úplní hlupáci? Nebo jste někdy někde slyšel o manažerovi, který významně dlouhodobě snížil společnosti zisk a výnosy a byl přitom povýšen a ceněn za to, že zlepšil její image odháněním mládeže od jejích produktů? Ale váš subjektivní názor vám neberu. Jen argumenty, které používáte na jeho obhajobu, jej nepotvrzují.
Alkoholismus nevzniká tak, že se k němu konzument "propije", jako že když se dlouho jezdí autem tak se sjedou gumy, takže se nedá predikovat budoucí počet alkoholiků na základě počtu občasných konzumentů alkoholu. Pokud jste opravdový lékař, pak to nevyhnutelně musíte znát z VŠ, včetně souvisejících mechanismů v mozku.
S reklamou na tabák se za toho půl století jednoznačně prokázalo že reklama a programy dobře fungují na přetahování zákazníků mezi značkami cigaret, což je pro tabákové firmy samozřejmě také velmi žádoucí, ale ne na to kolik lidí ve společnosti kouří.
Přesvědčit, že děcka začínají chlastat na základě přednášek ve škole a stránek na internetu v množství větším než marginálním, jste mě teda vůbec nepřesvědčil. Dál už v tom pokračovat nemusíte, přeji Vám hezký den.
"Pokud jste opravdový lékař, pak to nevyhnutelně musíte znát z VŠ"
Ale on už dávno není opravdový lékař a pochybuji, že kdy byl. Má možná tak tu VŠ a atestaci kdysi v hluboké historii. Teď už rozumí jenom klamavé reklamě a reklamním manipulacím a trochu se vyzná v právu, ale velkoústý je až, až. :-))
tsd
"Myslím, že se určitě shodneme na tom, že počet alkoholiků přímo úměrně závisí na počtu celkových konzumentů alkoholu v dané populaci."
Tak to se asi neshodneme. Z 10 mil Čechů vč, nemluvňat
je cca 30 000 těžkých, léčených alkoholiků. Hádejte kolik těžkých léčených alkoholiků mají ve Finsku s 5 mil obyvatel?
Není náhodou příčinou zvýšeného počtu severských alkoholiků něco jiného než tvrdíte vy? Třeba prohibice? Nebylo to náhodou v USA v době prohibice úplně stejné? Vaše vědecké teorie dostávají pěkně na pr_el.
Ale samozřejmě máte pravdu velebnosti, jak jinak.
tsd