Podle Véd jsme teď v železném (temném) období Kali-jugy, který by měl dál trvat ještě více než 400 000 let a pak teprve bysme se měli dočkat podle Véd nějakého přelomu (ale zase - žádná katastrofa, jen přelom dvou věků). :-) Prý jsou ale některé védské tradice, podle kterých je ještě jiný, kratší cyklus tzv. Maha-jug (Sat-juga, Tretá-juga, Dvapara-juga a Kali-juga). Ten by mohl být 360 krát kratší (Brahmův rok je 360 let). Kdyby tomu tak bylo, pak krátká Káli-juga trvá 12 000 let (což zajímavě zapadá i do křesťanského pojetí, kde před 12 000 lety byla Potopa světa) a končí dnes...
Lépe je to popsané tady:
http://fenomen2012.net/esej/jugy.htm
A jinak trochu mimo - nedokážu si nějak ani z klasického hmotného (tzv. realistického) pohledu na svět představit, že by Kali-juga (Železný věk) běžela ještě dlouhých 400 000 let, během kterých by se podmínky na Zemi jen dál zhoršovaly. Něco se stane mnohem dřív, protože to, jak lidi nenávratně ničí Zemi a co všechno se obecně děje, prostě únosné není už pro toto století.
Podle Puran jsou prelomy jug doprovazeny jistymi charakteristickymi jevy, ale nejde o globalni zkazu. Na konci Kali jugy se objevuje avatar Kalki (v jinych tradicich znamy pod ruznymi jmeny), zabiji zbytky zdegradovane populace a obnovuje atmosferu do nove Krita (Satja) jugy. Populace je obnovena dvema krali ze slunecni a mesicni dynastie ksatriju, kteri pro tento ucel ziji extremne dlouho v dimenzi nepristupne pro bezne lidi.
'Kratsi' cyklus jug, kdy jsou roky devu nahrazeny roky pozemskymi, je spekulativni. V ramci jug ale udajne existuji cykly epoch zvane cakry, v nichz se situace meni podobne jako v jugach, i kdyz v mensi mire.
Potopa sveta podle Bible musela byt pozdeji, kdyz svet mel byt stvoren v roce 4004 pr. n. l., jak vypocital jeden biskup z veku biblickych patriarchu.
Purany uvadeji, ze k potopam dochazi opakovane na konci kazde manvantary, ery Manua, a na konci kalpy, Brahmova dne (= 14 manvantar), je vesmir zatopen az po Maharloku.