Je zajímavé si číst příspěvky, které mají různý charakter, ale shodují se v tom, že jsou možná i důležitější zdravotní témata, která je potřeba řešit.
Ve stanovisku SZÚ není zdůrazněno, že bylo vyžádáno SZPI, aby na trh nepronikal stále více mák farmaceutický, který má často velmi vysoké hladiny alkaloidů.
Česko je snad největší producent potravinářského máku na světě a je zájem jej vyvážet. Takže to není EU ani USA, ale Česko, které chce stanovit limity.
No a když se hra rozehrála na úrovni EU, tak se odborníci v EU vyjadřují. Často to ale dopadá právě tak, že se kauza vrací jako bumerang a nakonec se nelíbí vlastně ani těm, kteří u nás limit chtěli. Hlavně aby platil v celé EU (protože v ČR byl nezdravotní limit už stanoven dříve komoditní vyhláškou).
Nic proti požadavku na limit pro celou EU, ale pak platí procedurální a odborná pravidla, která nelze obejít. A protože je u nás spotřeba máku hodně vysoká, musel by být zdravotně podložený limit pro mák při konzumaci (chránící citlivé jedince) hodně nízký. Tento propočet právě provedl SZÚ a protože je obecný, tak byl zveřejněn, aby mohla proběhnout i veřejná polemika.
Takže nesvádějme vše na jiné, je to aktivita tuzemská a není na SZÚ vnímána jako zásadní zdravotní priorita, ale splnění požadavku jiné státní organizace.