Ořechy jsou svými příznivými účinky na lidský organismus obecně známé. O některých druzích víme více, o jiných méně. Přestože makadamové ořechy patří mezi ty nejlepší ze všech ořechů na světě, čímž si získaly označení královské či ořech budoucnosti, mnoho z nás je doposud ani neochutnalo. Důvodem může být i to, že patří mezi ty nejdražší. Následující řádky vás nechají nahlédnout pod jejich skořápku a poznat jejich výjimečnost.
Každý makadamový strom neplodí jedlá jádra
Ořechy rostou na zelených stromech zvaných Makadamie, které rozhodně nepatří mezi rychle plodící. Ořechy strom produkuje v menším množství až po 5–10 letech, přičemž plnou produkci lze očekávat až po 10–15 letech.
Pokud byste si přesto chtěli zkusili vypěstovat makadamový strom, museli byste si vybrat ten správný. Existuje totiž sedm druhů makadamových stromů a z nich plodí jedlá jádra pouze dva. Jedlé plody rodí Makadamie celolistá a Makadamie čtyřlistá. První zmíněný strom má ořechy s hladkou skořápkou, zatímco Makadamie čtyřlistá produkuje plody s hrubou skořápkou.
Proč jsou ořechy tak drahé?
„Makadamové ořechy se pěstují především v Austrálii, na Novém Zélandu, Havajských ostrovech či v jižní Africe. My si vždy dodavatele ořechů pečlivě vybíráme a makadamové ořechy odebíráme z Austrálie či JAR,“ říká Petra Vránová, generální ředitelka společnosti ALIKA, největšího českého zpracovatele ořechů.
Zbytku světa jsou známé od poloviny 19. století pod dnešním názvem. Vděčí za ně skotskému fyzikovi Johnu Macadamovi, který se podílel na začátcích jejich cíleného pěstování. Dodnes objemy produkce makadamových ořechů zůstávají malé, a proto jsou tak cenným a drahým zbožím.
Nejtvrdší skořápka i nejkaloričtější obsah
Z hlediska botaniky nepatří makadamové oříšky mezi ořechy, ale jsou to jádra peckovice. Již svým povrchem vynikají, a to tvrdostí své skořápky, která patří mezi ty zcela nejtvrdší ze všech plodů. I tato skutečnost ovlivnila, že jejich pěstování a distribuce má své začátky mnohem později, než je tomu u jiných druhů ořechů.
Jejich zpracování je skutečně záludný oříšek. Ručně i s pomocí louskáčku bychom si s tímto oříškem zcela jistě neporadili, proto se makadamové ořechy louskají strojově a k nám se dostanou velice často již jen plody skořápky zcela zbavené.
Makadamový ořech
Jádra, na kterých si skutečně pochutnáme, mají světlou barvu a příjemnou krémovou chuť, kterou jim dodává velké množství obsaženého tuku. Vyhýbat se jim však rozhodně nemusíme.
„Makadamové ořechy doslova vynikají svým poměrem omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Celých 74 % jejich obsahu tvoří tuky a na 100 g jejich množství připadá příjem 3000 kJ, čímž makadam patří mezi nejkaloričtější. Přesto je řadíme mezi zdraví nejprospěšnější ořechy. 100 g těchto ořechů zároveň tělu dodáme 8 g vlákniny a 7 g bílkovin, které mají poměrně vysokou biologickou hodnotu. Obsahují taktéž vitaminy, minerální látky i další ochranné látky, jako jsou antioxidanty či fytosteroly,“ vysvětluje Petra Vránová.
Makadamie se praží i v Česku
„Ročně jen u nás upražíme a zpracujeme 5000 kg makadamových oříšků, o které se staráme vskutku s maximální péčí. Před samotným pražením prochází ořechy řadou testů. Část se posílá do akreditované laboratoře ke kontrole a zbytek vzorků zkoumáme ve firemní laboratoři. Testujeme zde vlhkost, kvalitu plodu, senzorické vlastnosti i stáří oříšků unikátní metodou rancimat. Až následně putují oříšky na čištění a další zpracování,“ nechá nás nahlédnou do firemních procesů Petra Vránová.
Využití makadamových ořechů
Většina ořechů se z důvodu lepší chuti a trávení doporučuje před konzumací namáčet do vody, avšak makadamové ořechy patří mezi malou skupinu ořechů, které nemusíme namáčet vůbec. Pokud je plánujete vmíchat například do těsta na pečivo, namáčení se doporučuje jen pro lahodnější chuť. Makadamové ořechy můžete konzumovat jen tak, poslouží jako svačina či doplněk kaší, sladkých dezertů, vhodné jsou pro výrobu rostlinného „mléka“, pasty, nebo dokonce i alternativy sýrů.
Už jste někdy jedli makadamové ořechy?
Dobrou zprávou je, že nízký podíl polynenasycených tuků přináší nízkou pravděpodobnost žluknutí ořechů. Téměř dokonale pravidelný kulatý tvar ořechů nahrává vysoké oblíbenosti u cukrářů, kteří je rádi používají na zdobení. Ačkoliv jsou makadamy v lidském jídelníčku přínosné, rozhodně je nedávejte čtyřnohým mazlíčkům. Pro psy jsou makadamové ořechy toxické, způsobují otravu, která se projeví slabostí, zvracením a poruchami koordinace.